TĒMA: Nodokļi

No darba algas veic obligātās iemaksas un ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli

J
jautā:
02. aprīlī, 2024
Monta

Sveiki! Došos strādāt ārpus Latvijas, bet darba devējs skaitīs algu uz Latvijas kontu. Kā aprēķināt, kādu algu prasīt darba devējam, ja pēc nodokļu nomaksas vēlos saņemt 5000 eiro? Man ir iespēja gan saņemt to uz sava uzņēmuma kontu un izmaksāt sev, gan reģistrēties kā pašnodarbinātajam. Kādas ir galvenās atšķirības?

A
atbild:
24. aprīlī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja noslēgts darba līgums, tad darba devējs atbild par nodokļu aprēķināšanu un samaksu, no darba algas ieturot iedzīvotāju ienākuma nodokli un veicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).

Ja darba devējam iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, mēneša ienākumam līdz 1667 eiro piemēro 20% IIN, virs 1667 eiro – 23%. Ja algas nodokļa grāmatiņa nav iesniegta, no algas ietur 23% IIN.

Darba devējs veic VSAOI – vispārējā gadījumā 34,09% (no tiem 23,59% ir darba devēja daļa, 10,5% – darba ņēmēja daļa).

Ja nodokļa grāmatiņa iesniegta darba devējam, algai piemēro arī nodokļa atvieglojumus, ja uz tādiem ir tiesības.

Līdz ar to neto alga var atšķirties. To, kāda jums būs darba līgumā norādītā bruto alga, precīzi var aprēķināt darba devēja grāmatvedība.

Neviena tiesību norma neparedz darba devējam tiesības noteikt konkrētu kredītiestādi, kurā darbiniekam jāatver bankas konts darba algas saņemšanai.