TĒMA: Nodokļi

Kāds ir nekustamā īpašuma nodoklis un tā samaksas kārtība

J
jautā:
21. martā, 2024
Raivis

Sveiki! Cik liels ir nekustamā īpašuma nodoklis? Kāda ir samaksas kārtība?

A
atbild:
25. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” ir noteiktas nodokļa likmes. Mājokļiem: 0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 eiro; 0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro; 0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro.

Zemei nodokļa likme ir 1,5%.

Nodokli administrē pašvaldība, kurai ir tiesības saistošajos noteikumos gan paredzēt atvieglojumus (piemēram, maznodrošinātajiem), gan noteikt paaugstinātu likmi (piemēram, ja īpašums nav uzturēts pienācīgā kārtībā).

Kāds ir nodoklis, jāuzzina pašvaldībā, kurā nekustamais īpašums atrodas.

Pašvaldība par aprēķināto nodokli paziņo līdz 15. februārim. To var samaksāt četros paņēmienos – līdz  31. martam, 15. maijam, 15. augustam un 15. novembrim – vienas ceturtdaļas apmērā no nodokļa gada summas. Nodokli var nomaksāt arī reizi gadā avansa veidā.