TĒMA: Tieslietas

Kā kļūt par savas māsas aizbildni

J
jautā:
18. martā, 2024
Santa

Labdien! Man ir 27 gadi, esmu precējusies. Māte grib pārvākties, bet manu māsu, kura ir nepilngadīga, atstāt man pieskatīšanai”, bet mazo brāli ņemt sev līdzi. Es labprāt vēlētos to visu noformēt oficiālā veidā, lai es esmu viņas likumīgā aizbildne. Kā to vislabāk izdarīt?

A
atbild:
17. aprīlī, 2024
Santa Galiņa
LV portāls

Saskaņā ar Bāriņtiesu likumu bāriņtiesa var lemt par aizbildņa iecelšanu, ja:

  • bērna vecāki ir miruši vai izsludināti par mirušiem;
  • bērna vecākiem ir pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības;
  • bērna vecāki ir pazuduši un izsludināti meklēšanā;
  • bērna vecāki slimības dēļ nespēj pienācīgi aprūpēt un uzraudzīt bērnu;
  • abi bērna vecāki ir nepilngadīgi;
  • radušās būtiskas domstarpības bērna un vecāku attiecībās;
  • radušies citi neatliekami gadījumi (nodrošinot normatīvajos aktos noteikto prasību ievērošanu).

Savukārt saskaņā ar Civillikumu par aizbildni nevar kļūt:

  • personas, ko vecāki testamentā noraidījuši no aizbildnības pār saviem palikušajiem nepilngadīgajiem;
  • personas, kuru intereses acīmredzami runā pretim svarīgām aizbilstamā interesēm;
  • tās bāriņtiesas locekļi, kura uzrauga attiecīgo aizbildnību;
  • nepilngadīgas personas;
  • personas, kuras sodītas par noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar vardarbību vai vardarbības piedraudējumu, – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas;
  • personas, kuras sodītas par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību, – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas;
  • personas, kuras atceltas no aizbildņa pienākumu pildīšanas nekārtīgas aizbildņa pienākumu izpildīšanas dēļ;
  • personas, kurām atņemts audžuģimenes vai viesģimenes statuss, jo tās nav pildījušas pienākumus atbilstoši bērna interesēm;
  • personas, kurām ar tiesas spriedumu atņemtas aizgādības tiesības;
  • personas, kurām tiesa ir piemērojusi Krimināllikumā noteiktos medicīniska rakstura piespiedu līdzekļus par nepieskaitāmības stāvoklī izdarītu Krimināllikumā paredzētu noziedzīgu nodarījumu;
  • ārvalstnieki, izņemot gadījumus, kad aizbildnība piekrīt bērna radiniekiem vai personām, kuras atrodas ar nepilngadīgo nedalītā saimniecībā.

Lai uzsāktu aizbildnības kārtošanu, jums bāriņtiesā jāiesniedz iesniegums ar lūgumu iecelt jūs par bērna aizbildni. Lūgums ir jāpamato un jānorāda jūsu motivācija kļūt par aizbildni. Iesniegums jāiesniedz savas deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā. Ja jūsu māsa, kuru vēlaties ņemt aizbildnībā, dzīvo citā administratīvajā teritorijā, tad, lai kļūtu par aizbildni, jums savas deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā ir jāsaņem atzinums par atbilstību aizbildņa pienākumu pildīšanai.

Līdz ar iesniegumu bāriņtiesā jāiesniedz arī ģimenes ārsta atzinums par jūsu veselības stāvokli, narkologa atzinums un psihiatra atzinums.

Bāriņtiesa, pieņemot lēmumu, izvērtēs jūsu motivāciju, ģimenes locekļu savstarpējās attiecības, nodarbinātību, dzīves apstākļus, spēju pārstāvēt bērnu personiskajās un mantiskajās attiecībās.

Bāriņtiesa, ja tas būs iespējams, noskaidros arī jūsu māsas viedokli.