Dividendes maksā uzņēmuma īpašniekiem

J
jautā:
08. martā, 2024
Jūlija

2023. gada 1. jūlijā spēkā ir stājušās Komerclikuma izmaiņas, kas paredz, ka “dividendes izmaksā dalībniekam proporcionāli viņam piederošo daļu nominālvērtību summai, ja statūtos nav paredzēta citāda dividenžu sadales kārtība”. Dalībnieki var noteikt dividendes citādi, t. i., nevis proporcionāli piederošajām kapitāla daļām, bet gan saskaņā ar statūtu noteikumiem. Vai tagad ir iespēja izmaksāt dividendes trešajai personai, nevis kapitālsabiedrības dalībniekam? Ja, piemēram, vienīgais sabiedrības dalībnieks vēlas izmaksāt savas dividendes ar kapitālsabiedrību nesaistītai fiziskai personai, samaksājot UIN. Ja tas ir pieļauts, kādas nodokļu sekas šāds maksājums varētu radīt fiziskai personai, Latvijas rezidentam?

A
atbild:
14. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Dividendes izmaksā daļu īpašniekiem, nevis, piemēram, darbiniekiem vai citām personām. Grozot Komerclikumu, norma tika papildināta ar iespēju dalībniekiem dividenžu sadalē izmantot statūtos paredzēto dividenžu izmaksas kārtību. Proti, Komerclikuma 161. pantā tika noteikts, ka dividendes izmaksā dalībniekam proporcionāli viņam piederošo daļu nominālvērtību summai, ja statūtos nav paredzēta citāda dividenžu sadales kārtība. Līdz ar to dividenžu sadales kārtību dalībnieki nosaka sabiedrības statūtos.