TĒMA: Tieslietas

Politiskās partijas biedram ir tiesības apstrīdēt partijas pieņemtos lēmumus

J
jautā:
12. decembrī, 2023
Lauris

Labdien! Vai partijas biedrs var celt prasību tiesā, ja partija pretēji statūtiem noteiktajā termiņā nepilda savu pienākumu ļaut realizēt biedra tiesības, kas tam paredzētas ar likumu, vai citādi rīkojas pretēji biedru interesēm? Esmu novērojis, ka politiskās partijas ir ļoti brīvas savu pienākumu pret biedriem izpildē.

A
atbild:
21. decembrī, 2023
Pauls Vasks
jurists

Saskaņā ar Politisko partiju likuma 29. pantu partijas biedram ir šādas tiesības:

  • statūtos noteiktajā kārtībā piedalīties partijas lēmumu pieņemšanā;
  • vēlēt partijas valdi un citas institūcijas;
  • statūtos noteiktajā kārtībā kandidēt partijas amatpersonu vēlēšanās;
  • saņemt informāciju par partijas darbību, kā arī brīvi paust savu viedokli;
  • statūtos noteiktajā kārtībā apstrīdēt partijas pieņemtos lēmumus;
  • izstāties no partijas;
  • statūtos noteiktajā kārtībā lemt par partijas kandidātiem pašvaldību, Saeimas un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Ievērojot pantā minēto, partijas biedram līdzās citām tiesībām likums dod tiesības arī apstrīdēt partijas pieņemtos lēmumus. Apstrīdēšanas kārtību konkrētais likums detalizētāk neregulē, un tā ir norādāma partijas statūtos. Tādēļ, lai noskaidrotu apstrīdēšanas kārtību, jums ir jāiepazīstas ar konkrētās partijas statūtos noteikto kārtību.

Saskaņā ar Politisko partiju likuma 38. pantu partijas darbību atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kompetencei uzrauga un kontrolē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Valsts ieņēmumu dienests, partiju reģistra iestāde, prokurors, valsts drošības iestādes, kā arī citas likumā noteiktās iestādes. Ja partijas biedrs ir konstatējis iespējamus partijas pārkāpumus, tomēr kādu iemeslu dēļ biedram ir liegtas iespējas tos pārsūdzēt, pastāv iespēja par partijas pārkāpumiem ziņot un lūgt rīkoties attiecīgajai iestādei, kuras kompetencē ir šis jautājums.