Kompensācija par dalību zemessargu apmācībās

J
jautā:
09. oktobrī, 2023
Everita

Labdien! Strādāju valsts iestādē, man ir summētais darba laiks. Tā kā notika plānotas kolektīvās zemessargu apmācības, tad arī man tajos datumos tika ieliktas brīvas dienas. Šobrīd grāmatvedība kompensāciju pēc 74. panta 10. punkta atsaka, apgalvojot, ka tad man bija brīvdienas. Kā ir pareizi?

A
atbild:
25. oktobrī, 2023
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Atbilstoši Darba likuma 74. panta pirmās daļas 10. punktam darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta trešajā daļā noteikto atlīdzību (ja darbiniekam ir nolīgta laika alga, tad viņam izmaksā noteikto darba samaksu; ja darbiniekam ir nolīgta akorda alga, tad viņam izmaksā vidējo izpeļņu), ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks ne ilgāk kā piecas darba dienas pēc kārtas kalendāra gada laikā neveic darbu sakarā ar zemessargu kolektīvo apmācību.

Tā kā darba grafikā noteiktajās brīvdienās jūs netikāt nodarbināta, darba devējam nav pienākuma par jūsu brīvdienām izmaksāt Darba likuma 74. panta pirmās daļas 10. punktā un trešajā daļā noteikto atlīdzību.