viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

No 1. marta valsts nodarītu zaudējumu atlīdzības izmaksā darbosies “vienas aģentūras” princips  1


Elīna Ozola,
Finanšu ministrijas Juridiskā atbalsta nodaļas juriskonsulte

01.03.2018

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

2018. gada 1. martā stājas spēkā grozījumi Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumā, ar kuriem tiek decentralizēta zaudējumu atlīdzības izmaksa. Ja līdz šim iestāde, kas bija pieņēmusi lēmumu par privātpersonai ar valsts pārvaldes iestādes prettiesisku administratīvo aktu vai prettiesisku faktisko rīcību nodarīto mantisko vai nemantisko kaitējumu zaudējumu atlīdzības izmaksu, šo lēmumu vai tiesas spriedumu pēc tā spēkā stāšanās sūtīja zaudējuma atlīdzības izmaksas veikšanai Finanšu ministrijai (FM), tad pēc 2018. gada 1. marta pati iestāde pieprasīs līdzekļus no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” un veiks zaudējumu atlīdzības izmaksu privātpersonai.

Arī šobrīd FM, saņemot no kādas citas iestādes lēmumu vai tiesas spriedumu par zaudējumu atlīdzības izmaksu no tiešajām valsts pārvaldes iestādēm, lūdza veikt naudas līdzekļu pārdali no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" un pēc tam veica naudas līdzekļu samaksu privātpersonai. No 2018. gada 1. marta FM vairs neveiks starpnieka funkciju starp iestādi un privātpersonu.

Tāpat kā līdz šim pati tiešā valsts pārvaldes iestāde (lēmējiestāde) saņems visu lēmuma pieņemšanai nepieciešamo informāciju no privātpersonas un pieņems lēmumu par zaudējumu atlīdzību. Taču tagad arī pati iestāde pēc tam tālāk vai nu veiks izmaksu no attiecīgās iestādes darbībai paredzētajiem līdzekļiem vai arī pieprasīs naudu no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Ja lēmumu par zaudējumu atlīdzību pieņems kāda no padotības iestādēm, tad tā vērsīsies savā nozares ministrijā un šī nozares ministrija lūgs piešķirt naudu no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".

Ar šiem grozījumiem tiek nostiprināts tā sauktais vienas aģentūras princips zaudējumu atlīdzības izmaksā, jo visi zaudējuma atlīdzības dokumenti nevis ceļos no vienas ministrijas uz otru, bet izmaksu veiks pati lēmējiestāde (pārsvarā gadījumu – attiecīgā nozares ministrija). Sevišķi svarīgi tas būs gadījumos, kad daļa no zaudējumu atlīdzības būs nesaņemtā darba samaksa, jo tad visu informāciju Valsts ieņēmumu dienestam un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (aizpildot veidlapas par obligātajām sociālās apdrošināšanas iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli) sniegs pati lēmējiestāde. Ja būs nepieciešami precizējumi, tad lēmējiestāde pati šos labojumus iesniegs, bez starpniekiem. Tas vairos arī katras lēmējiestādes atbildību par to pieņemto zaudējumu atlīdzības lēmumu kvalitāti un pamatotību.

Nemainās kopējais zaudējumu atlīdzības izmaksu termiņš – tāpat kā līdz šim tas būs viens mēnesis no visas informācijas saņemšanas dienas no privātpersonas (pēc tam, kad būs stājies spēkā tiesas nolēmums). Iestāde naudu izmaksās 10 darbu dienā laikā no naudas piešķiršanas brīža no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Ja iestāde būs saņēmusi visu informāciju no privātpersonas un laicīgi pieprasījusi naudu no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", tad būs iespējams šo zaudējumu atlīdzības kopējo periodu pat samazināt.

Šie grozījumi stājas spēkā vienlaikus ar jauno Kriminālprocesā un administratīvo pārkāpumu lietvedībā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas likumu, tāpēc ar šiem grozījumiem tiek precizēta arī Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumā lietotā zaudējumu atlīdzības kategoriju terminoloģija, lai tā būtu tādi pati kā jaunajā Kriminālprocesā un administratīvo pārkāpumu lietvedībā nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas likumā izmantotā, ieviešot terminu – nemantiskais kaitējums.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +0
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti