viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Kā ES fondus ieguldīt mērķtiecīgi? Eiropas Sociālā fonda piemērs


Armands Eberhards,
Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks ES fondu jautājumos

12.12.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Šogad aprit 60 gadi kopš ne tikai Eiropas Savienības (ES) pamata – Eiropas Ekonomikas kopienas – izveidošanās, bet arī vissenākā ES fonda dibināšanas. Eiropas Sociālā fonda (ESF) investīcijas Latvijā tiek ieguldītas kopš pievienojāmies ES. Gan Latvijā, gan citās dalībvalstīs tiek atzīmēta nozīmīgā jubileja, novērtēts paveiktais un diskutēts par nepieciešamo nākotnē.

ESF, kā jau vēsta tā nosaukums, uzmanības centrā ir sociālie jautājumi, cilvēks. Fonda atbalsts tiek ieguldīts iedzīvotājos un viņu prasmēs jebkurā dzīves posmā — tas atbalsta bērnus, jauniešus, studentus, strādājošos, bezdarbniekus, cilvēkus ar invaliditāti, veselības aprūpes pakalpojumu saņēmējus un seniorus.

Līdz šim atbilstoši uzstādītajiem mērķiem ESF ieguldījums ir sniedzis apjomīgus rezultātus. ES fondu 2007. – 2013. gada plānošanas periodā vien apmācīti un pārkvalificēti vairāk nekā 148 tūkstoši bezdarbnieku un darba meklētāju, profesionālo kvalifikāciju ieguvuši vairāk kā 4 300 jauniešu, izveidotas virs 5 300 jaunu darba vietu, atbalstīti 184 pētniecības projekti, 72 876 jauniešu ieguvuši stipendiju profesijas ieguvei, izglītībā vai nodarbinātībā iesaistītas 1 036 personas pēc sociālās rehabilitācijas.

Vēl lielāki sasniegumi redzami, ja aplūkojam arī pārējo Kohēzijas politikas fondu ieguldījumu, jo investīcijas vienā jomā, piemēram, uzņēmējdarbībā, aktivizē ekonomiku un līdz ar jaunām darba vietām, eksportu labumu gūst visa apkārtējā sabiedrība arī citās jomās.

Latvijas galvenais vidēja termiņa valsts attīstības plānošanas dokuments Nacionālais attīstības plāns 2020 (NAP) nosaka, kā valstij attīstīties un līdz ar to kurās atslēgas jomās ieguldīt, lai sasniegtu trīs pamatmērķus: straujāku tautsaimniecības izaugsmi, lai ilgtermiņā Latvija pārsniegtu vidējo ES labklājības līmeni; veselas un solidāras sabiedrības stiprināšanu un sabalansētu teritoriālo attīstību, lai samazinātu depopulāciju it īpaši valsts reģionos.

Ja aplūkojam 2014. – 2020. gada plānošanas perioda ESF mērķus, tie atbilst NAP pamatmērķim "vesela un solidāra sabiedrību, kur cilvēkiem dotas iespējas pašiem būt par savas dzīves saimniekiem". Tā ietvaros Latvijas iedzīvotāji saņem atbalstu kvalifikācijas celšanā, izglītības pieejamībā, zinātnē, veselībā, nodarbinātības veicināšanas pasākumos, cilvēku ar īpašām vajadzībām iesaistē, iespēju sniegšanā nelabvēlīgākā sociālekonomiskajā stāvoklī esošajiem, bijušo ieslodzīto integrācijā, sociālajā uzņēmējdarbībā u.c. ESF piedāvāto iespēju ir ļoti daudz, un vairāk informācijas par tām var iegūt šeit: www.esfondi.lv/esf60.

Lai gan ESF sniegtais atbalsts ir ārkārtīgi plašs, tas vienlaikus ir konkrēti mērķēts uz vienādu iespēju sniegšanu cilvēkiem ar dažādu sociālekonomisko fonu, iesaisti darba tirgū, kur katrs sajūtas vajadzīgs, neatkarīgs, motivēts un spējīgs noteikt savu dzīvi. Neatkarība un spēja noteikt savu dzīvi ir vērtības, kas ir svarīgas katra iedzīvotāja pašapziņai, individuālajiem panākumiem un līdz ar to arī iedzīvotāju labklājībai valsts līmenī. Ar plašo iespēju klāstu no ES fondu investīcijām sociālajā jomā tieši vai netieši iegūst ikkatra Latvijas ģimene, katrs iedzīvotājs – no bērniem un jauniešiem līdz senioriem.

ESF piemērā redzam, cik valsts un nozaru stratēģiskie mērķi tiek savstarpēji cieši sasaistīti ar ES finansējumu, lai nodrošinātu mērķtiecīgu virzību uz sabiedrībai svarīgajiem rezultātiem. Tādēļ pirms lēmuma par ieguldījumiem vienā vai otrā idejā, jāvērtē, vai un kā šīs investīcijas veicina šo mērķu sasniegšanu. Tas ir pamatprincips jebkurā plānošanā – zināt, ko vēlamies sasniegt, un par katru darbību pārliecināties, ka tā sniegs efektīvu ieguldījumu virzībā uz mērķi.

Pāris no Latvijas prioritātēm, kur tieši ESF sniedz ieguldījumu nepieciešamu, lielu pārmaiņu veikšanai ir izglītības satura un iestāžu tīkla, kā arī veselības aprūpes sistēmu reformas. Jau šobrīd redzams, ka ES fondi nodrošina spēcīgu motivāciju veikt grūtu, sarežģītu un laikietilpīgu darbu veselu nozaru sistēmu pārveidē. Šādi izdodas efektīvi virzīties uz vīzijas par valsts attīstību nākotnē realizāciju, un ieguldītais darbs noteikti nākotnē sniegs atdevi ar uzviju.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'ES finansējums  

  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti