viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Mēs jau sen to bijām pelnījuši!


Mārtiņš Kazāks,
“Swedbank Latvija” galvenais ekonomists

30.10.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

“Vienmēr var labāk” (lasi: ātrāk) ir tiešā veidā attiecināms uz šī brīža Latvijas ekonomikas izaugsmes tempu. IKP kāpums 3. ceturksnī par 5,8%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Turklāt tas nav tik daudz bāzes efektu dēļ (pērn 3. ceturksnis nebija īpaši spēcīgs), cik ļoti jestra bijusi arī ceturkšņa izaugsme, pēc sezonāli un kalendāri izlīdzinātiem datiem ekonomikai augot par 1,5% pret 2. ceturksni.

Tāpat kā iepriekšējos šī gada ceturkšņos, izaugsme ir plaša – aug praktiski visi sektori, arvien jūtamāks kļūst uzsilums darba tirgū, kas velk līdzi arī algu kāpumu un iedzīvotāju vēlmi un spēju tērēt. Mazumtirdzniecības apgrozījuma gada kāpums 3. ceturksnī bija 4,9%, tai skaitā nepārtikas precēm bez degvielas jau par 6,7%. Apstrādes rūpniecības apjomi augustā bija par 12,1% augstāki nekā pērn. Būvniecības apjomi 3. ceturksnī bija turpat par ceturtdaļu lielāki nekā pērn… un tas viss pat vēl bez nopietna kāpuma banku kreditēšanas portfeļu apjomos. Trešā ceturkšņa cipari tiešām ir jaudīgi – straujākais IKP izaugsmes temps kopš 2012. gada, jau gandrīz vai sasniegts 2007. gada pirmskrīzes līmenis ekonomikas apjoma ziņā. Visas tendences, kā prognozējām, bet cipari ir jūtami labāki, nekā gaidīts. Šogad reālā IKP izaugsme būs ap 5%, bet līdz ar inflāciju nomināli eiro izteiksmē ekonomika augs tuvu 8%.

Lai gan 3. ceturkšņa +5,8%, iespējams, ir šī biznesa cikla augstākais punkts reālā IKP gada izaugsmes tempā, strauji izaugsmes tempi turpmākajos ceturkšņos nebūs retums, jo ekonomika ir biznesa cikla kāpuma fāzē. Iekšējais pieprasījums joprojām ir "nocieties" iepriekšējo pāris gadu piesardzības dēļ, turklāt pieprasījums eksporta tirgos joprojām ir spēcīgs. Tas nozīmē, ka izaugsmei ir plaša bāze. Naudas būs vairāk, ienākumi augs. Investēt vajag vairāk, un tērēt varam vairāk. Ekonomikai tuvākajos pāris gados ir pamats turpināt strauji augt.

Tomēr ir vietā atcerēties slavenā investora Vorena Bafeta reiz teikto: "Paisuma laikā visi peldas, bet bēguma laikā var redzēt, kurš peldējies pa pliko." Šis ir laiks, kad plikajiem peldētājiem sev sarūpēt peldbikses. Ekonomistu valodā runājot, iedzīvotājiem ir laiks investēt savu prasmju uzlabošanā, uzņēmumiem – ražīguma un ražošanas apjomu palielināšanā, valstij – labas uzņēmējdarbības vides (tostarp izglītības, veselības aprūpes) izveidošanā. Ekonomikai augot, investēt savā nākotnē ir vieglāk. Šī iespēja ir jāizmanto!

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti