viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Vai vecākiem pensijā jāsaņem 1% no bērnu sociālajām iemaksām?  1

LV portālam: IMANTS PARĀDNIEKS, Saeimas deputāts; ANDRIS SILIŅŠ, Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs, Saeimas deputāts, ALEKSIS JAROCKIS; Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktors; MĀRIS MIČEREVSKIS, vēsturnieks, rakstnieks, Rīgas domes deputāts.

Inese Helmane,
LV portāls

19.10.2017

ĪSUMĀ

 • Priekšlikumā ir daudz zemūdens akmeņu.
 • Finanšu ministrijas rīcībā nav detalizētas informācijas par visiem plānoto izmaiņu aspektiem, kā arī atbilstošas analīzes.
 • Cerams, ka tas ir tikai pirmais solis daudzu būtisku uzlabojumu virzienā, kas attiecas uz personu ar bērniem sociālo nodrošinājumu.
 • Pašreizējā sistēma, kas pastāv salīdzinoši neilgu laiku, ir novecojusi un vairs nav aktuāla.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Labklājības ministra Jāņa Reira priekšlikums, ka pensionāriem papildus pašreizējai pensijai ir jāsaņem viens procents no bērnu samaksātajām sociālajām iemaksām, tiek vērtēts dažādi. Vieni to uztver kā sengaidītu risinājumu, bet citi tajā saredz daudz zemūdens akmeņu.

Oktobra sākumā Demogrāfisko lietu padomes sēdē Saeimā labklājības ministrs savu priekšlikumu pamatoja ar to, ka tādā veidā tiktu veicināta gan nodokļu maksāšana, gan paaudžu solidaritāte. J. Reira priekšlikums paredz, ka 1% no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas tiek novirzītas pensiju apdrošināšanai, tiks papildus samaksāts katra nodokļu maksātāja vecākiem – pensionāriem.

Piemēram, ja algas apmērs ir 500 eiro, tad vecākiem novirzītais 1% būtu 5 eiro mēnesī. Ja šo summu saņems abi vecāki, tad tā tiks sadalīta uz pusēm.

Šādu atbalstu saviem vecākiem sniegtu tikai tie nodokļu maksātāji, kuri tos maksā vispārējā režīmā ar likmi 34,09%. Turklāt – jo vairāk ir bērnu, kas maksā nodokļus Latvijā, jo lielāku pensijas piemaksu saņemtu vecāki.

Šī priekšlikuma īstenošanai Labklājības ministrija veidos darba grupu, iesaistot pēc iespējas plašāku sabiedrības pārstāvniecību. Plānots, ka darba grupa darbu sāks jau šogad un priekšlikumus izstrādās līdz 2018. gada jūlijam.

LV portāls jautā: Kā vērtējat labklājības ministra priekšlikumu, ka 1% no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām, kas tiek novirzītas pensiju apdrošināšanai, tiktu papildus samaksāts katra nodokļu maksātāja vecākiem pensionāriem?

Foto: Edijs Pālens, LETA
Andris Siliņš, Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs, Saeimas deputāts:

Tā ir ministra, ne Labklājības ministrijas ideja, kas tiks vērtēta un apspriesta darba grupā. Tajā ir daudz zemūdens akmeņu. Es personīgi nenāktu ar šādu ideju, pret to izturos rezervēti, bet arī neizslēdzu, ka ideja par bērnu 1% sociālo iemaksu novirzīšanu savu vecāku pensijai varētu tikt iedzīvināta un nākamgad īstenota.

 

Foto: Edijs Pālens, LETA
Aleksis Jarockis, Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktors:

Šobrīd Finanšu ministrija nevar izvērsti izvērtēt Labklājības ministrijas piedāvātos grozījumus par piemaksām pensionāriem no viņu bērnu sociālās apdrošināšanas iemaksām, jo mūsu rīcībā nav detalizētas informācijas par visiem plānoto izmaiņu aspektiem, kā arī atbilstošas analīzes par finanšu plūsmas ietekmi uz valsts speciālo budžetu un individuālajiem pensiju uzkrājumu kontiem. Tāpat būtu nepieciešams izvērtēt arī šo grozījumu leģitīmo aspektu, kā arī ar administrēšanu saistītos jautājumus.

Papildus vēršam uzmanību, ka ģimenes abpusējais rūpju pienākums jau izriet gan no Satversmes, gan no Civillikuma normām un ir realizējams bez sarežģītiem administratīviem risinājumiem.

Foto: Ieva Čīka, LETA
Imants Parādnieks, Saeimas deputāts:

Ir patiess prieks, ka pienācis laiks, kad Labklājības ministrija (LM) ministra personā ir nākusi klajā ar šādu iniciatīvu, ko savulaik rosināja Demogrāfijas lietu apakškomisija un vēlāk arī Demogrāfijas lietu centrs (DLC). Līdz šim visi izteiktie priekšlikumi gan par iespējamo sociālās apdrošināšanas iemaksu daļas novirzīšanu savu vecāku pensijas lieluma noteikšanai, gan pensiju kapitāla indeksēšanu atkarībā no bērnu skaita (kas iekļauts DLC programmā "Māras solis"), kā arī citi priekšlikumi saistībā ar taisnīgu un pienācīgu vecuma pensijas noteikšanu vecākiem ar bērniem tika no LM puses noraidīti, argumentējot ar nepieņemamu fiskālo ietekmi vai "neatbilstību sociālās apdrošināšanas sistēmas solidaritātes principiem".

Ceru, ka tas ir tikai pirmais solis daudzu būtisku uzlabojumu virzienā, kas attiecas uz personu ar bērniem sociālo nodrošinājumu.

Pats fakts, ka joprojām nav novērsta absolūti klaja netaisnība pret sievietēm, kuras audzina bērnus, – samazinot viņu pensijas kapitālu bērna kopšanas laikā, jo netiek veiktas pilnas sociālās iemaksas pensiju kapitālā no vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta, tādējādi, piemēram, trīs bērnu mammai samazinot pensiju 8–12% apmērā, ir pilnīgi neiedomājams. Taču LM reakcija uz šo problēmu ir pasīva. Pat ierosinājums – ja nevaram atrast tam papildu līdzekļus no sociālā budžeta, tad vismaz pārdalīt, novirzot no bezdarbnieku pabalsta iemaksām (no kurām 100 % apmērā tiek veiktas iemaksas pensiju kapitālā) uz māmiņalgas pilnu apjomu, – netika atbalstīts!

Ceru, ka LM rosinājums tiks pieņemts vistuvākajā laikā un tam sekos citi.

Personu ar bērniem pensiju sakarā DLC ir saņēmis ekonomikas zinātņu doktora, sociālās apdrošināšanas sistēmas eksperta Edgara Voļska zinātnisko analīzi par nepieciešamām un iespējamām izmaiņām valsts sociālās apdrošināšanas sistēmā, kā arī ilgtermiņa ietekmes novērtējumu.

Foto: Latvijas Attīstībai
Māris Mičerevskis, vēsturnieks, rakstnieks, Rīgas domes deputāts, kas  ideju par to, ka, bērniem sākot strādāt, viņu maksātā sociālā nodokļa lielākā daļa tiek novirzīta vecāku pensijas uzkrājumam, savukārt atlikusī daļa nonāk sociālā budžeta kopējā katlā, kopā ar vēsturnieku Andri Tihomirovu izteica 2010. gadā:

Šo ideju vērtēju ļoti pozitīvi, šis variants varētu "nostrādāt". Savulaik ar kolēģi ilgi par pensiju jautājumu domājām, jo pašreizējā sistēma, kas pastāv salīdzinoši neilgu laiku, ir novecojusi un vairs nav aktuāla. Pensiju sistēmas ideju jau ieviesa industriālā laikmeta beigās, jo rūpniecībā strādājošais jau ap 60 gadu vecumu vairs nevar darīt šādu darbu.

Pensiju maksājumiem no valsts budžeta Latvijā tiek tērēta gandrīz trešā daļa. Pensiju sistēma īsti vairs nestrādā nevienā Rietumeiropas valstī. Tiek meklēti jauni risinājumi, bet tēma ir ļoti sāpīga.

Ja ieviestu sistēmu, ka pensionāri papildus pensijai saņemtu maksājumu no bērnu sociālajām iemaksām, jārisina jautājums par cilvēkiem, kuriem nav bērnu. Bet to varētu izdarīt.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'sociālais nodoklis  

  Ieteikt:  +3
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti