viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Vai tiešām nepieciešams jauns divritenis centienos novērst ar privātajiem testamentiem saistītas krāpšanas?


Gatis Litvins,
Latvijas Notariāta institūta direktors

19.06.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Tieslietu ministrija ir izstrādājusi priekšlikumus, lai precizētu tiesisko regulējumu ēnu ekonomikas ierobežošanai, cita starpā rosinot paredzēt brīvprātīgu iespēju norādīt informāciju par privātu testamentu portālā latvija.lv.

Šim priekšlikumam ietekme uz ēnu ekonomiku ir niecīga vai vispār nekāda. Turklāt nekādi nevaru saskatīt lietderību veidot paralēlu formu jau esošam, sevi pierādījušam Publisko testamentu reģistram (kopš 2014. gada 1. maija). Divu dublējošu reģistru izveidošana un uzturēšana ir ne tikai nelietderīga nodokļu maksātāju līdzekļu izlietošana, bet idejā par pašrocīgu testamentu reģistrēšanu alternatīvā resursā ir arī vairāki juridiski trūkumi un riski.

Pirmkārt, pieņēmumu par testamenta reģistrāciju un personu, kura veikusi šo darbību, juridiski var apšaubīt un atspēkot, minot ticamus iemeslus. Šim ierakstam nav publiskas ticamības. Pie notāra personas identifikācija un testamenta reģistrācija notiek kompleksi, un tas ir svarīgi, jo vienlaikus ar modernu risinājumu ieviešanu tiek garantēta arī drošība un izslēgtas jebkādas iespējas krāpšanai.

Otrkārt, šajā pašrocīgajā reģistrēšanas idejā nav paredzēts fiksēt testamenta saturu, bet tikai mantojuma atstājēju un datumu. Tas nenodrošina, ka mantojuma lietā tiks iesniegts īstais (piereģistrētais) testaments. Var rasties situācija, kad tiek iesniegti divi šajā datumā sastādīti testamenti, un tad nekādi nebūs saprotams, kurš ir "īstais" reģistrētais.

Treškārt, reģistrācija portālā latvija.lv nekādā veidā nedotu prioritāti pret nereģistrētiem testamentiem, ja lietā parādās divi testamenti.

Ceturtkārt, testamenta reģistrācijas fakts nekādā veidā nenodrošina iespēju notāram vai mantiniekiem šo testamentu atrast un pievienot mantojuma lietai.

Turpretī Publisko testamentu reģistrā esošie testamenti un mantojuma līgumi ir pieejami ne tikai notāriem Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs, kas ir īpaši būtiski mūsdienās, kad tik daudz cilvēku no Latvijas ilgstoši vai uz visiem laikiem devušies darba un dzīves gaitās uz ārzemēm. Notāru padome katru gadu gandrīz 100 mantojuma lietās sniedz ziņas ārvalstu institūcijām par Latvijas iedzīvotāju reģistrētajiem testamentiem. Turklāt šajā reģistrā ieraksta ne tikai tos testamentus, kas sastādīti pie notāra, bet arī visus privātos testamentus, kas nodoti glabāšanā notāram vai bāriņtiesai. Līdz ar to testators jau šobrīd, neatklājot testamenta saturu, var faktu par privāta testamenta esamību padarīt publisku.

Notāri ir par progresu un laikmetīgu risinājumu, kas aptur krāpšanos ar privātajiem testamentiem un garantē juridisku drošību. Taču jaunais piedāvājums veido mānīgu priekšstatu par drošību un rada ilūziju, ka tiks pildīta cilvēka pēdējā griba. Patiesībā krāpšanas iespējas ar privātiem testamentiem turpinās pastāvēt. Savukārt to, ka tā ir nopietna problēma mūsu valstī, kārtējo reizi apliecināja arī diskusijas Tieslietu ministrijas rīkotajā konferencē "Krāpšana darījumos ar nekustamo īpašumu" 18. maijā. Arī šīs konferences darba grupās secinātais ir viennozīmīgs – krāpšanas nekustamo īpašumu jomā notiek, izmantojot arī viltotus privātos testamentus, tāpēc privāto testamentu regulējums ir maināms, atrodot līdzsvaru starp juridisko drošību un iespēju rakstīt privātus testamentus. Ārvalstīs ir dažāda prakse, tomēr to vieno kopīga tendence – publiskais testaments ir testamentu pamatforma. Piemēram, Ukrainā ir atļauts tikai publiskais testaments. Spānijā, Lietuvā un citās valstīs praksē publiskie testamenti ir vairāk nekā 90%, jo privātajiem testamentiem pirms mantošanas ir īpašs atzīšanas process tiesā. Tas ir pamatoti no drošības viedokļa, taču sarežģī un sadārdzina mantošanas procesu, tāpēc cilvēki neizvēlas taisīt privātos testamentus. Igaunijā un citās valstīs ir vēl citi mehānismi, kas veicina publisko testamentu taisīšanu un tādējādi valsts gan garantē pēdējās gribas izpildi, gan ierobežo krāpniecību ar privātajiem testamentiem.

Notāri iestājas par drošiem un moderniem elektroniskajiem risinājumiem. Ir nepieciešami šodienas un rītdienas tehnoloģijām atbilstoši risinājumi, saglabājot tādus pamatprincipus kā konfidencialitāte, drošība un publiskā ticamība. Tāpēc patlaban notariāts strādā pie risinājuma, kas ļautu droši un kvalitatīvi sastādīt testamentu tiešsaistē – notāram drošā tiešsaistes režīmā identificējot personu, pārliecinoties par tās gribu, izskaidrojot rīcības sekas un taisot izpildāmu testamentu.

Tikmēr testamenta esamības fakta pašrocīga reģistrēšana latvija.lv portālā atgādina situāciju, kurā tā vietā, lai vienkārši pagrieztu telpā esošos radiatorus siltāk, tajā (par valsts budžeta līdzekļiem) tiek ievietots papildu elektriskais sildītājs. Rezultātā sausais atlikums ir liekas darbības un lieki izdevumi, kas turklāt rada tikai mānīgu priekšstatu par efektivitāti un drošību.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'ēnu ekonomika  'notāri  

  Ieteikt:  +3
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti