viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Trampa negaidītā uzvara nepaliks bez sekām Latvijai un Eiropai


Juris Kaža
10.11.2016

ĪSUMĀ

 • Trampa ievēlēšana pārsteidza analītiķus pasaulē un Latvijā.
 • Satraucošākais Latvijas pilsoņiem – Trampa neskaidrā apņemšanās pildīt NATO saistības.
 • Citas sekas – finanšu tirgus svārstības un ES un Latvijas eksporta ierobežošana.
 • Trampa uzvara uzmundrina nacionāļus Latvijā un Eiropā, iepriecina Krieviju.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Daļai pasaules par lielu pārsteigumu par ASV prezidentu ievēlēts uzņēmējs un līdz šim politikā nepieredzējušais Republikāņu partijas kandidāts Donalds Tramps. Viņš pārliecinoši uzvarēja sāncensi Demokrātu partijas kandidāti, bijušo ASV Valsts sekretāri Hilariju Klintoni.

D. Tramps uzvarējis pietiekamā ASV štatu skaitā, lai iegūtu 289 t.s. elektoru balsis (no kopumā 538), kas savukārt decembrī viņu oficiāli apstiprinās Amerikas augstākajā amatā.

Kā izteikušies vairāki ASV politikas analītiķi, Trampu ievēlēja neapmierināti,  "aizmirstie" ASV baltās rases vēlētāji, kuri pieredzējuši ražošanas pārcelšanos uz lētā darbaspēka valstīm, vairākos ASV štatos atstājot t.s. "rūsas joslu" – pamestas tērauda lietuves un citas smagās rūpniecības objektus.

Daļa šo balto strādnieku un zemākas vidusšķiras vēlētāju arī jutās apdraudēti no šķietami nekontrolētas nelegālo migrantu plūsmas pāri Meksikas un ASV robežai, kā arī pašreizējā prezidenta Baraka Obamas valdības intereses par dažādām minoritātēm - afroamerikāņiem, citas seksuālās orientācijas cilvēkiem,  sievietēm  – , tikai ne viņiem.

Arī Latvijā sociālajos medijos daži nacionāli noskaņoti politiķi izteica gandarījumu, ka ASV uzvarējis Tramps un viņa konservatīvās, amerikāniski nacionālās vērtības. Par viņa uzvaru priecājas arī Rietumeiropas populisti un Krievija.

Balto amerikāņu baiļu un naida uzvara?

"Uzvara balstījās uz bailēm un naida, tagad viņam jācenšas valdīt un apvienot," teica kāds CNN diktors, vadot vairāku politisku komentētāju apaļo galdu.

Latvijas iedzīvotājiem svarīgāks par ASV iekšpolitikas niansēm vai pretrunām ir jautājums – kā Trampa uzvara varētu ietekmēt Latvijas drošību? Diemžēl savus izteicienus, kas lika apšaubīt viņa atbalstu NATO, Tramps kopš ievēlēšanas nav atsaucis vai papildinājis. To viņš, iespējams, izdarīs vēlāk, jo tagad visu uzmanību jaunievēlētais prezidents velta saviem vēlētājiem un ASV iedzīvotājiem, cenšoties samierināt abas asi pretrunīgās politiskās nometnes – savus atbalstītājus un Klintones elektorātu.

"Trampu ievēlēja neapmierināti, “aizmirstie” ASV baltās rases vēlētāji, kuri pieredzējuši ražošanas pārcelšanos uz lētā darbaspēka valstīm."

Otrs ASV gaidāmās jaunās politikas aspekts, kas varētu skart Latviju kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, ir skaidri signāli, ka Tramps grasās krasi izmainīt globālo tirdzniecības kārtību, revidējot līgumus un iestājoties primāri par ASV ekonomiskām interesēm. Kā komentēja Latvijas Bankas ekonomiste Ieva Skrīvere: "Tas, ko varam puslīdz droši prognozēt, – tālāka tirdzniecības liberalizācija tiks apturēta, iespējams, tiks pat noteikti kādi jauni ASV tirgu aizsargājoši pasākumi. Līdz ar to līdz šim ierastā ASV kā pēdējās instances patērētāja loma varētu mazināties. Attiecīgi Eiropas Savienības valstīm tuvākajā laikā varētu būt grūtāk panākt eksporta izaugsmi."

Netiešs drauds nelielam Latvijas eksportam uz ASV

Tiesa gan, Latvijas ārējā tirdzniecība ar ASV ir neliela, tikai kāds 1% no kopējā eksporta apjoma, informē portāls "lsm.lv". Tomēr Latvijā ir uzņēmumi, kas ražo preces un pusfabrikātus, kas iekļaujas citu ES valstu tālākā eksportā uz ASV, un šo plūsmu var ietekmēt Trampa gaidāmā rīcība. Kā savā pārskatā par abu sāncenšu gaidāmo politiku 8. novembrī (ASV vēlēšanu dienā) rakstīja "lsm.lv": "Jautājumā par ekonomisko sadarbību ar ASV sabiedrotajiem Tramps ir bijis pietiekoši konsekvents, sakot, ka visi tirdzniecības līgumi būs jāpārskata. Viņa ārpolitikas piedāvājuma sauklis ir "vispirms Amerika", norādot, ka viņš pārskatītu arī pastāvošos tirdzniecības līgumus ar Meksiku un Kanādu, kā arī Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līgumu (NAFTA). ES un ASV brīvās tirdzniecības līgumam, kurā iekļauta arī Latvija, šobrīd trūkst politiskā atbalsta, taču Trampa prezidentūrā šis līgums, visticamāk, tiktu atcelts."

Ievēlēja elektorus, nevis prezidentu

ASV prezidenta vēlēšanas saistās ar plašu, vērienīgu priekšvēlēšanu kampaņu, no kuras var šķist, ka kandidāti uz augsto amatu cenšas iegūt vēlētāju balsu vairākumu un tādējādi tikt ievēlēti. Taču patiesība ir citādāka – cīņa bija nevis starp Klintoni, Trampu un pāris mazāku partiju kandidātiem, bet par t.s. elektoru kolēģijas (Electoral College) locekļiem katrā štatā. Elektoru skaitu nosaka katra no ASV štatu senatoru un Pārstāvju palātas (House of Representatives) skaits, respektīvi, cik katrs štats drīkst vēlēt pārstāvju ASV Kongresam. No katra štata ievēlē divus senatorus, bet pārstāvju palātas deputātu skaits ir atkarīgs no katra štata iedzīvotāju skaita. Jau kopš vairākiem gadu desmitiem elektoru skaits ir nemainīgi 538, ieskaitot trīs elektorus, kas piešķirti galvaspilsētai Vašingtonai, kas pastāv kā īpašs pārvaldes rajons (Kolumbijas novads – District of Columbia) blakus ASV 50 štatiem.

Elektoru balsis apkopo katrā štatā īpaša sapulce. Pēc tam balsis nosūta Senāta priekšsēdētājam, kas ir vēl amatā esošais viceprezidents. Pēc tam 6. janvāri apkopotos balsu biļetenus aiznes uz Kongresa kopsēdi Pārstāvju palātas plenārsēžu zālē. Tur balsis pārskaita, un Kongresa kopsēde (100 senatori un jaunievēlētā Pārstāvju palāta 435 deputātu sastāvā) apstiprina prezidenta un viceprezidenta ievēlēšanu.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'ārpolitika  

  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti