viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Pie ģimenes ārsta vismaz reizi gadā


Inta Šaboha,
LV portāls
10.01.2012

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +7
-4 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +7 -4

Ikviens iedzīvotājs zina, ka gadījumos, kad liekas – veselība nedaudz pieklibo, jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Tomēr ne visi zina to, ka ikvienam iedzīvotājam ir iespēja reizi kalendārajā gadā doties pie sava ģimenes ārsta uz bezmaksas profilaktisko apskati, kuru apmaksā valsts.
LV portāls skaidro, kas ir bezmaksas profilaktiskā apskate pieaugušajiem un kādos gadījumos pacienti, dodoties pie sava ģimenes ārsta, to var izmantot.

Dodoties pie sava ģimenes ārsta un saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, ir jāveic pacienta iemaksa. Tomēr ir gadījumi, kad pacienti šo iemaksu var nemaksāt no sava naudas maciņa, jo samaksu par to veiks valsts.

Pieaugušajiem šāda iespēja ir reizi kalendārajā gadā, veicot bezmaksas profilaktisko apskati, ja vien pacients šajā kalendāra gadā nav jau izmeklēts slimības laikā. Bezmaksas profilaktiskajā apskatē pacientam ir iespējas iegūt informāciju par savu veselības stāvokli un vajadzības gadījumā laikus uzsākt ārstēšanos.

 

Reizi gadā bez maksas, ja … 

2006.gada 19.decembra Ministru kabineta noteikumi Nr.1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" nosaka, ka pieaugušajiem ir iespēja vienu reizi kalendārajā gadā (no 1.janvāra līdz 31.decembrim) pie sava ģimenes ārsta veikt vispārēju veselības pārbaudi, ja pacients nav jau izmeklēts slimības laikā.

"Pieaugušajiem ir iespēja vienu reizi kalendārajā gadā pie sava ģimenes ārsta veikt vispārēju veselības pārbaudi, ja pacients nav jau izmeklēts slimības laikā."

Tas nozīmē, ka pat tad, ja nav nekādu sūdzību par savu veselības stāvokli, ikviens pacients var doties pie sava ģimenes ārsta vienu reizi gadā bez maksas (arī nemaksājot pacienta iemaksu). Ja kalendārā gada laikā pacients jau ir bijis pie ģimenes ārsta vai ticis izmeklēts slimības laikā, tad par ģimenes ārsta apmeklējumu būs jāmaksā pacienta iemaksa 1 lata apmērā.

Pieaugušo profilaktiskajā apskatē ietilpst arī imūnprofilakse atbilstoši vakcinācijas kalendāram. Imūnprofilakse nav saistīta ar to, cik reizes konkrētais pacients ir devies pie sava ģimenes ārsta viena gada laikā, bet arī par to nav jāmaksā pacienta iemaksa.

Svarīgi ir atcerēties, ka bezmaksas profilaktiskā apskate pieaugušajiem pie sava ģimenes ārsta reizi kalendārajā gadā ir tāda pati kā valsts apmaksāta profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta. Parasti, saņemot valsts apmaksātus pakalpojumus, ir jāveic pacienta iemaksa 1 lata apmērā.

"Valsts apmaksātu vispārējo veselības pārbaudi veic ikviens ģimenes ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar NVD."

Nacionālā veselības dienesta (NVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Štālberga skaidro: "Valsts apmaksātu vispārējo veselības pārbaudi veic ikviens ģimenes ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar NVD. Ja pacients vēršas pie ģimenes ārsta, kurš nav līgumattiecībās ar NVD, tad viņš visas konsultācijas saņem par maksu, maksājot pēc ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrāža."

Noskaidrot, vai ģimenes ārsts ir noslēdzis līgumu ar NVD, ikviens var, iepazīstoties ar līgumattiecībās esošo ģimenes ārstu sarakstu Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

 

Profilaktiskās apskates norise

Dodoties pie sava ģimenes ārsta uz bezmaksas profilaktisko apskati, pacientam ir ne tikai jānoskaidro, vai ģimenes ārsts ir noslēdzis līgumu ar NVD, bet arī pirms vizītes ar ārstu jāsaskaņo vēlamais laiks un diena.

Apskates laikā ģimenes ārsts veic vispārējo veselības pārbaudi, kurā ietilpst pacienta sūdzību uzklausīšana, ķermeņa svara, garuma, ādas un gļotādas stāvokļa noteikšana, mutes dobuma, kakla, padušu, cirkšņu limfmezglu apskate, vairogdziedzera projekcijas novērtēšana, krūšu dziedzeru izskata pārbaude un palpācija (iztaustīšana). Kā arī ģimenes ārsts veic arteriālā asinsspiediena, pulsa, ķermeņa temperatūras noteikšanu, sirdsdarbības un plaušu auskultāciju (izklausīšanu), vēdera iztaustīšanu, rektālā digitālā iztaustīšana pacientiem pēc 50 gadu vecuma, redzes, dzirdes, psihes, jušanas, kustību, neiroloģisko traucējumu, traumu seku novērtēšanu.

E.Štālberga norāda, ka pēc pārbaudes veikšanas ģimenes ārsts var ieteikt doties uz papildu izmeklējumiem vai uz konsultāciju pie ārsta speciālista vai arī sniegt  rekomendācijas, kādiem apstākļiem turpmāk vajadzētu pievērst uzmanību.
 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +7
-4

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti