viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Noteikta jaunā patentmaksa saimnieciskajai darbībai – Rīgā 100 eiro, citviet – 50 eiro


LV portāls
31.01.2018

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Šodien, 31. janvārī, stājas spēkā jaunie patentmaksas noteikumi, kas ir īpašs nodokļu režīms saimnieciskās darbības veicējiem noteiktās profesijās. Vairs nav maksājuma atšķirību starp profesijām, bet tikai starp saimniecisko darbību galvaspilsētā un pārējās pašvaldībās, kur patentmaksa mēnesī ir divreiz mazāka. Patentmaksa ir paredzēta likumā, un, tāpat kā iepriekš vairākām grupām, tā ir ļoti maza.

Ar 2017. gada 28. jūlijā Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas ir spēkā kopš šā gada 1. janvāra, paredzēts jauns patentmaksas apmērs – no 50 līdz 100 eiro mēnesī, kā arī personu loks, kam piemēro samazināto patentmaksu.

Sākot ar 2018. gada 1. janvāri, samazināto patentmaksu 9 eiro pusgadā vai 17 eiro gadā var maksāt arī personas, kurām piešķirta 1. vai 2. grupas invaliditāte, ne tikai pensijas vecuma iedzīvotāji, kā bija iepriekš.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 28 "Kārtība, kādā piemērojama patentmaksa un tās apmēri fiziskās personas saimnieciskajai darbībai noteiktā profesijā" nosaka vienotu maksājuma apmēru – Rīgā 100 eiro mēnesī, ārpus Rīgas – 50 eiro (iepriekš dažādām profesijām maksājums atšķīrās no 43 līdz 100 eiro).

Noteikumu 1. pielikumā ir jauns profesiju un saimnieciskās darbības veidu saraksts, kas nav tik detalizēts kā iepriekšējais. Piemēram, iepriekš bija gan grupa "Ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība" (šūto izstrādājumu izgatavotājs, tamborētājs, adītājs u. c.), gan vēl vienā grupā apģērbu un apavu izgatavošana un labošana (cepurnieks, kostīmu meistars, drēbnieks, kurpnieks u. c.). Tagad visi satilpināti vienā grupā – "Ādas un tekstilizstrādājumu amatniecība, kā arī apģērbu un apavu izgatavošana un labošana" ar lakonisku paskaidrojumu: tekstila, ādas un tām radniecīgu materiālu mākslas priekšmetu izgatavotājs (piemēram, šuvējs, drēbnieks, piegriezējs).

Jaunajos noteikumos vienā grupā apvienoti privātie mājsaimniecības pakalpojumi un mājas aprūpes pakalpojumi:

 1. skursteņslauķis;
 2. mājkalpotājs, apkopējs un palīgs mājas darbos (piemēram, logu mazgātājs, zāles pļaušanas un krūmu griešanas pakalpojumu sniedzējs);
 3. auklis, guvernants, aprūpētājs, skolēnu pavadonis, privātskolotājs;
 4. fizioterapijas speciālists (piemēram, fizioterapeits masieris).

Patentmaksas regulējums ir noteikts likuma "Par iedzīvotāju nodokli" 11.10 pantā. Tas ir vienots fiksēts maksājums, kas ietver iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par fiziskās personas saimniecisko darbību.

Nodokļu maksātājs var izvēlēties maksāt patentmaksu, ja ieņēmumi pirmstaksācijas gadā nepārsniedz 15 000 eiro. Likumā ir vēl citi ierobežojumi.

Samazināto patentmaksu nepiemēro fotografēšanas, videoieraksta un audioieraksta pakalpojumiem un skaistumkopšanas pakalpojumiem. Noteikumu izstrādātāja Ekonomikas ministrija anotācijā norāda: "Darba tirgus analīze liecina, ka šajās profesijās ir liels skaits strādājošo, turklāt vidējā izpeļņa ir lielāka nekā citās patentmaksu profesijās. Līdz ar to nav pamata piemērot šīm grupām samazināto patentmaksu."

VID informē: iesniegums par patentmaksu vai samazināto patentmaksu jāiesniedz un apmaksa attiecīgajā valsts budžeta kontā (Ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa: konta Nr. LV61TREL1060000710000) par to jāveic ne vēlāk kā septiņas darbdienas pirms konkrētā perioda (kalendāra mēneša vai kalendāra gada), kad paredzēts sākt patentmaksas vai samazinātās patentmaksas piemērošanu.

Iesniegumu par reģistrāciju patentmaksas vai samazinātās patentmaksas veikšanai var iesniegt:

 • izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu;
 • sūtot uz e-pasta adresi vid@vid.gov.lv, parakstītu ar drošu elektronisko parakstu;
 • nosūtot pa pastu uz adresi: Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas iela 1, Rīga, LV-1978;
 • iesniegt klātienē jebkurā Valsts ieņēmumu dienesta klientu apkalpošanas centrā.

Iesnieguma veidlapa "Iesniegums Valsts ieņēmumu dienestam par reģistrāciju patentmaksas vai samazinātās patentmaksas veikšanai" pieejama VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv sadaļā "Nodokļi/Iedzīvotāju ienākuma nodoklis/Veidlapas un iesniegumi".  

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 

  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti