viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Jauns gads, jaunas apņemšanās – ar ko sākt savu tiesību higiēnu?


Latvijas Zvērinātu notāru padome
10.01.2018

ĪSUMĀ

 • Latvijā ievērojams skaits personu ilgstoši nereģistrē savas īpašumtiesības pēc NĪ mantošanas vai darījuma noslēgšanas. Līdz galam nenokārtota mantojuma lieta paver durvis krāpniekiem, kas izmanto tieši pašu mantinieku neizdarīto, atstājot viņus bez mantotā īpašuma.
 • Pie notāra atstāts jeb publisks testaments ir garantija, ka tas nekur nenoklīdīs un vajadzīgajā brīdī tiks pievienots mantojuma lietai, jo pie notāra atstāts testaments tiek reģistrēts Publisko testamentu reģistrā.
 • Alternatīva testamentam ir iespēja sastādīt mantojuma līgumu, kas kalpo kā garantija, ka mantiniekam par labu taisītais pēdējās gribas rīkojums netiks atsaukts, viņam nezinot.
 • Katrā ģimenē noteikti būtu vērts izskatīt nepieciešamību pēc nākotnes pilnvarojuma, kas ir svarīgi gadījumos, ja personas spēja rīkoties patstāvīgi pēkšņi tiek ierobežota.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -0

Gada nogalē daudzi pārdomā savu dzīvi un būvē plānus jaunajam gadam. Apņemšanās un mērķi, kā tos sasniegt un kā nenovirzīties no iecerētā, ir tēmas, par kurām gadu mijas laikā aizdomājas neviens vien cilvēks. Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš vērš uzmanību uz lietām, ar kuru sakārtošanu katram cilvēkam būtu vērts sākt 2018. gadu.

Nekustamā īpašuma reģistrācija

Nemainīgi visaktuālākie juridiskie jautājumi, ar kuriem cilvēki Latvijā vēršas pie notāriem, ir saistīti ar nekustamo īpašumu. "Lielākā kļūda, ar ko notāriem diemžēl pārāk bieži jāsaskaras, ir tas, ka Latvijā ievērojams skaits personu ilgstoši nereģistrē savas īpašumtiesības pēc NĪ mantošanas vai darījuma noslēgšanas. Nereti mantojuma lieta netiek nokārtota līdz galam vai netiek ierosināta vispār. Taču līdz galam nenokārtota mantojuma lieta paver durvis krāpniekiem, kas izmanto tieši pašu mantinieku neizdarīto, atstājot viņus bez mantotā īpašuma," norāda Jānis Skrastiņš.

Viens no iemesliem šādas krāpšanas iespējamībai ir fakts, ka Latvijā pašlaik nekustamā īpašuma darījums ilgstoši var netikt reģistrēts zemesgrāmatā. Ja, piemēram, Igaunijā un Lietuvā darījuma reģistrācija vai atzīmes ierakstīšana zemesgrāmatā notiek nekavējoši pēc darījuma notariālas apliecināšanas, Latvijā var paiet vairāki mēneši un dažos gadījumos pat vairāki gadi līdz reģistrācijai. "Tādējādi ievērojams skaits cilvēku dažādu iemeslu dēļ pakļauj sevi riskam. Tas ļauj īpašumu vairākkārt pārdot, izkrāpjot to īpašniekam vai mantiniekam," stāsta LZNP priekšsēdētājs.

Visbiežāk iemesls šādai novilcināšanai ir valsts nodeva zemesgrāmatā. Tomēr, kā uzsver Jānis Skrastiņš, tikai zibenīga īpašumtiesību reģistrācija zemesgrāmatā var izslēgt jebkādas iespējas izkrāpt īpašumu. Turklāt arī tiem, kam šajā ziņā viss ir sakārtots un ir piederošs nekustamais īpašums, notārs iesaka izveidot paradumu vismaz reizi mēnesī ielūkoties zemesgrāmatā, lai pārliecinātos par īpašuma piederību. To var izdarīt jebkurā brīdī vietnē www.zemesgramata.lv

Skaidrība par pēdējo gribu

Testaments jau sen nav dokuments, kuru sastāda tikai sirmgalvji. Katru gadu pēdējo gribu pie notāriem testamentā pauž vidēji 3000 cilvēku. Līdz 2014. gadam, sastādot testamentu, bija nepieciešama divu liecinieku klātbūtne. Kopš atteikšanās no lieciniekiem, pie notāriem taisīto testamentu skaits ir pieaudzis divtik. Tas ir uzskatāms piemērs, ka sabiedrība kļūst atbildīgāka pret savu juridisko lietu sakārtošanu.

Testamentu var sastādīt arī privāti, taču tad pastāv risks, ka tas var netikt izpildīts. "Visbiežāk šādi testamenti glabājas tikai pie personas, kas to rakstījusi un var gadīties, ka tas mantojuma lietā var nenonākt, ja mantinieks nezina par tā esību un atrašanās vietu. Tāpat to var atrast tikai pēc tam, kad mantojuma lieta jau nokārtota un manta sadalīta. Bet galvenie riski, kas ir jāņem vērā – "pašrocīgi rakstītu testamentu ir ārkārtīgi viegli viltot, apzināti vai netīši iznīcināt, kā arī apstrīdēt tiesā," uzsver Jānis Skrastiņš. Savukārt pie notāra atstāts jeb publisks testaments ir garantija, ka tas nekur nenoklīdīs un vajadzīgajā brīdī tiks pievienots mantojuma lietai, jo pie notāra atstāts testaments tiek reģistrēts Publisko testamentu reģistrā. Šajā reģistrā esošie testamenti un mantojuma līgumi ir pieejami ne tikai notāriem Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs. Tas ir īpaši būtiski mūsdienās, kad tik daudz cilvēku no Latvijas ilgstoši vai uz visiem laikiem devušies darba un dzīves gaitās ārzemēs.

Alternatīva ir arī iespēja sastādīt mantojuma līgumu. Tas kalpo kā garantija, ka mantiniekam par labu taisītais pēdējās gribas rīkojums netiks atsaukts, viņam nezinot. Mantojuma līgumam ir prioritāte pret testamentu, un vēlāk taisīts testaments mantojuma līgumu neatceļ. Tātad – abām pusēm, kā arī citiem tuviniekiem ir noteikta skaidrība par aizgājēja pēdējo gribu attiecībā uz tā mantu. Mantojuma līgumu savā starpā noslēdz mantojuma atstājējs un viņa izvēlēts mantinieks, un šis līgums nav vienpusēji atsaucams. Testamentu, kā zināms, var mainīt kaut ik stundu, un katram jaunam mantiniekam sacīt – esmu tev atstājis visu, kas man ir. Nav noslēpums, ka tieši šādu iemeslu dēļ daudzās ģimenēs rodas konflikti.

Kad pašam nav iespējas pieņemt lēmumus

Katrā ģimenē noteikti būtu vērts izskatīt nepieciešamību pēc nākotnes pilnvarojuma. "Cilvēki mūsdienās daudz ceļo, aizraujas ar ekstrēmiem sporta veidiem, daudz pārvietojas ar dažādiem transportlīdzekļiem. Diemžēl neviens nav pasargāts no tā, ka uz laiku vai pat arī ilgstoši viņam tiek liegta spēja pieņemt svarīgus lēmumus, kas saistīti, piemēram, ar mantu, īpašumu, bērniem u.tml. Tāpēc nākotnes pilnvarojums mūsdienās ir svarīgs dokuments katrā ģimenē – gluži tāpat kā testaments," uzsver Jānis Skrastiņš.

Personas ar nākotnes pilnvarojumu var aizsargāt savas intereses gadījumos, ja viņu spēja rīkoties patstāvīgi, tostarp arī ikdienas jautājumu risināšanā, kļūs ierobežota. Tā kā pats cilvēks, nevis tiesa izvēlas personu, kura to vajadzības gadījumā pārstāvēs, ar nākotnes pilnvarojumu vairāk tiek respektēts personas privātums, konfidencialitāte un citas intereses.

"Katrai ģimenei būtu vērts izrunāt šo jautājumu, jo nav neiespējamas situācijas, kad kāds tuvinieks (un tas ne vienmēr būs gados vecākais) pēkšņi var smagi saslimt, piemēram, nonākt komas stāvoklī pēc autoavārijas un uz kādu brīdi nespēt rūpēties par savu ģimeni, darījumiem vai bankas kontiem. Šādās situācijās  nākotnes pilnvarojumā ieceltā uzticības persona, piemēram, pilngadīgs bērns vai dzīvesbiedrs, var  rīkoties ar bankas kontiem. Tas var būt īpaši svarīgi, ja nepieciešami finanšu līdzekļi, piemēram, ārstēšanās izdevumu segšanai vai bērnu uzturēšanai," pauž Jānis Skrastiņš.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 

  Ieteikt:  +2
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti