viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Infografika: Alimenti jeb uzturlīdzekļi 2018. gadā. Apmērs un kriminālatbildība  40


Edīte Brikmane, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls
18.12.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +11
-2 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +11 -2

Alimentu jeb uzturlīdzekļu jomā nākamgad gaidāmas vairākas izmaiņas, kas ne tikai ietekmē valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru un uzturlīdzekļu izmaksu no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, bet arī paredz pastiprināt cīņu pret negodprātīgiem vecākiem. Grozījumi Krimināllikumā, kas stājas spēkā 1. janvārī, paplašina kriminālatbildības pamatu uzturlīdzekļu nemaksātājiem.

Pieaug minimālais uzturlīdzekļu apmērs

Līdz ar valstī noteiktās minimālās mēnešalgas pieaugumu no 380 līdz 430 eiro mēnesī palielinās arī minimālais uzturlīdzekļu apmērs, kas atbilstoši Civillikuma 179. panta piektajā daļā  noteiktajam katram no vecākiem ir jānodrošina katram savam bērnam neatkarīgi no mantas stāvokļa un spējas uzturēt bērnu. Tā aprēķināšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr. 37 "Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam", ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēneša darba algu un bērna vecumu.

Minimālais uzturlīdzekļu apmērs 2018. gadā ir šāds: 

 • 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no viņa dzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai (107,50 eiro mēnesī);
 • 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (129 eiro mēnesī).

Izmaksa no Uzturlīdzekļu garantiju fonda

Attiecībā uz uzturlīdzekļiem, kurus izmaksā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, ja bērna vecāks nenodrošina minimālo uzturlīdzekļu apmēru un nepilda tiesas nolēmumu vai vienošanos par periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem, grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā nosaka pārejas periodu, kas paredz mērenu izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēra pieaugumu.

Uzturlīdzekļu izmaksa no fonda 2018. gadā:

 • 23% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai (98,90 eiro), bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās par uzturlīdzekļiem noteikto;
 • 27,5% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, kā arī pilngadīgai personai līdz 21 gada vecuma sasniegšanai, ja tā turpina pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijā (118,25 eiro), bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās par uzturlīdzekļiem noteikto.

Uzturlīdzekļu izmaksa no fonda 2019. gadā:

 • 24% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanai (103,20 eiro), bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās par uzturlīdzekļiem noteikto;
 • 28,5% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, kā arī pilngadīgai personai līdz 21 gada vecuma sasniegšanai, ja tā turpina pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijā (122, 55 eiro), bet ne vairāk par tiesas nolēmumā vai vienošanās par uzturlīdzekļiem noteikto.

Sākot ar 2020. gadu, uzturlīdzekļi no fonda tiks izmaksāti Ministru kabineta noteiktajā apmērā, proti, 25% vai 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša algas atkarībā no bērna vecuma.

Kāpēc no fonda izmaksās mazāk

Tā kā 2018. gadā minimālais uzturlīdzekļu apmērs pieaug par 13%, tas nepieciešams, lai valsts budžeta ietvaros būtu iespējams nodrošināt valsts garantētos uzturlīdzekļus visiem bērniem, kuriem tie saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumu pienākas. Šis lēmums nekādā ziņā neatceļ vecāku pienākumu, kas noteikts Civillikuma 179. panta piektajā daļā.

Bērna nodrošināšana ar uzturlīdzekļiem visupirms ir vecāku pienākums, un nekādi apstākļi nevar atbrīvot vecākus no pienākuma dot uzturu savam bērnam vismaz Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā. Valsts noteiktajai papildu garantijai, proti, fondam, ir sekundāra loma. Būtiski uzsvērt, ka fonda līdzekļi neveidojas no sociālajām iemaksām, bet gan no valsts pamatbudžeta – visu nodokļu maksātāju līdzekļiem. Šī papildu garantija ir atkarīga no valsts ekonomiskajām iespējām un var tikt ierobežota tādā veidā, lai no tā labumu gūtu pēc iespējas vairāk cilvēku. Pie šāda secinājuma nonāca arī Satversmes tiesa, kad 2010. gadā tika izskatīta lieta par valsts izmaksāto uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu ekonomiskās krīzes apstākļu dēļ (Satversmes tiesas spriedums lietā Nr. 2010-18-01 "Par Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma pārejas noteikumu 4. punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1., 109. un 110. pantam").

Paplašināts kriminālatbildības pamats

Vienlaikus, lai mazinātu negodprātīgo vecāku motivāciju turpināt izvairīties no pienākuma uzturēt savus bērnus, grozījumi Krimināllikumā, kas stājas spēkā 2018. gada 1. janvārī, paplašina pamatu kriminālatbildības ierosināšanai par šāda veida noziedzīgu rīcību. Ja līdz šim Krimināllikuma 170. pants paredzēja iespēju uzsākt krimināllietu par izvairīšanos apgādāt un dot uzturu saviem [..] bērniem, ja tāds pienākums uzlikts ar tiesas spriedumu vai tiesneša lēmumu, tad no nākamā gada personu būs iespējams saukt pie kriminālatbildības arī tādā gadījumā, ja pienākums maksāt uzturlīdzekļus ir noteikts ar kompetentās valsts iestādes lēmumu.

Tas ir likumsakarīgs solis izmaiņām Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, kas paredz, ka lēmumu par pienākumu maksāt uzturlīdzekļus bez tiesas sprieduma var pieņemt arī Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija administratīvā procesa ietvaros. Ja parādnieks lēmumu ignorēs un turpinās izvairīties dot uzturu savam bērnam, ar iesniegumu policijā turpmāk būs tiesīgs vērsties ne tikai vecāks, bet arī fonda administrācija.

Atbilstoši Krimināllikuma 170. panta otrajai daļai par izvairīšanos no tiesas nolēmuma vai kompetentas valsts institūcijas lēmuma pildīšanas, ar kuru uzlikts pienākums apgādāt savus [..] bērnus, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 

  Ieteikt:  +11
-2

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (40)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
«
1 2 3 4 Kopā: 40
»

!
Iesaka:  +1  -2

Domāju, ka tāds solis ir ļoti pozitīvs. Tikai jāskatās, lai \"dārgie sencīši\" nesāk šo izmantot savu dzīves apstākļu uzlabošanai. Jo cietumā, jumts ir un ēdiens tiek nodrošināts. Jo mūsdienās jau viņiem tur strādāt nevienam neliek. Vienīgā neērtība uz pilsētu nevar iziet, kad sagribas.

18.12.2017 11:07:10

irena
Iesaka:  +1  -0

Tekstā un infografikā atšķiras skaitļi par 2018. gadu- tekstā ir 114 EUR, infografikā- 118,25 EUR. Ierēdņi, kā jūs strādājat, ja tik svarīgā informācijā pielaižat kļūdas

18.12.2017 11:15:10

LV portāls
Iesaka:  +1  -0

Paldies par vērību! Kļūda ir izlabota.

18.12.2017 12:05:01

Juris
Iesaka:  +22  -6

Mani interese,cik sievietes ir par alimentiem parada? Kapec tad tik viriesus piemin? Vai tad maminas to naudu izmanto tikai berniem? Esmu redzejis,ka daudzas maminas perk par to naudu sev cigaretes un sidras.lai valsts ierosina atskaitities,kur liek alimenta naudu.

18.12.2017 11:35:30

bb
Iesaka:  +3  -0

95% parādnieku ir vīrieši un tikai 5% sievietes.

18.12.2017 11:41:29

ghkfhj
Iesaka:  +4  -0

ka tad tas sanak,ja jau piemero cietumu,tad jau tas cilveks nekadigi nevar samaksat uzturlidzeklus,un valstij vins nekam nav derigs,pat nodoklus vins tad nemaksa,un dzivos par valsts naudu cietuma,par piepiedu darbu ir tas pats,neviens par to nemaksa,atkal likumi ir galiga pakala,tapat ari ar naudas sodu,ja jau nemaksa uzturlidzeklus,tad domajat ka sodu nomaksas?nu sis jau galigi ir izmiekls,ko izdomajusi

18.12.2017 11:47:44

divlitrene
Iesaka:  +2  -0

ja cilvēks ir nonācis tik tālu, ka atsakās uzturēt savu bērnu (krimināllietu rosinās tad, ja parādnieks neslēgs vienošanos kaut par 10 eiro mēnesī maksājumu UGF, izvairīsies, slapstīsies un tml.), tad par kādu labumu sabiedrībai mēs runājam? Es un Jūs viņa vietā maksājam par viņa miesīga bērna uzturu. Tie ir miljoni, kas varētu man un Jums mazināt rindas medicīnā, uzlabot ceļus, izglītību. Ko ar tādiem bezatbildīgiem cilvēkiem darīt? Paglaudīt galvu un uzsaukt - \"Bravo!\"?

18.12.2017 20:53:52

Dw
Iesaka:  +1  -0

Cik par diviem pienakas?

19.12.2017 09:24:07

biete
Iesaka:  +0  -0

Tas atkarīgs no bērnu vecuma. Paskatieties, cik procenti attiecīgajā vecumā no minimālās algas ir jānodrošina, tad saskaitiet šos divus skaitļus kopā. Bērnu skaitam nav nozīmes. Ja ir divi, pieci, desmit bērni - katram bērnam ir jānodrošina minimālais uzturlīdzekļu apmērs.

19.12.2017 10:15:29

Dw
Iesaka:  +0  -4

Berniem 5 un 1 gads. 25% rēķina no vīra algas? Sanāk, ka man puse pienākās?

19.12.2017 12:28:55

biete
Iesaka:  +4  -0

minimālo uzturlīdzekļu apmēru aprēķina no valstī noteiktās minimālās algas, nevis vecāka algas. 2017.gadā no 380 eiro, 2018.gadā - no 430 eiro. Lūdzu, aplūkojiet infografiku rūpīgāk. viss ir vienkārši saprotams.

19.12.2017 13:20:01

«
1 2 3 4 Kopā: 40
»
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti