viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Juridiskām personām jāatklāj patiesie labuma guvēji


Inese Helmane,
LV portāls

01.12.2017

ĪSUMĀ

 • Pienākums atklāt patiesos labuma guvējus noteikts gan juridiskām personām, kas jau reģistrētas kādā no UR reģistriem, gan jaunajiem subjektiem, kurus reģistrēs pēc 1. decembra.
 • Par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai, tostarp UR, persona var tikt saukta pie atbildības Krimināllikumā noteiktajā kārtībā.
 • No 2018. gada 1. aprīļa informācija par patiesā labuma guvējiem būs pieejama ikvienai personai tiešsaistes formā.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

No šodienas, 1. decembra, stājas spēkā likuma norma, kas nosaka, ka visām Uzņēmumu reģistrā reģistrētām juridiskajām personām jāatklāj patiesie labuma guvēji – faktiskie juridiskās personas īpašnieki vai kontrolētāji.

Patiesā labuma guvēju atklāšanu nosaka grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kuri stājās spēkā 9. novembrī un kuru mērķis ir ierobežot noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu un nodrošināt pareizas, aktuālas informācijas pieejamību par juridisko personu patiesajiem labuma guvējiem.

Ja sniegs nepatiesas ziņas, var saukt pie atbildības

Pienākums atklāt patiesos labuma guvējus noteikts gan juridiskām personām, kas jau reģistrētas kādā no Uzņēmumu reģistra (UR) reģistriem, gan jaunajiem subjektiem, kurus reģistrēs pēc 1. decembra. Pilns subjektu saraksts, uz ko prasība attiecināma, – SIA, AS, biedrībām, reliģiskajām organizācijām u. c. juridiskām personām – pieejams šeit.

UR sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Ivdra atgādina, ka juridiskai personai patiesais labuma guvējs vienmēr ir fiziska persona un tieši juridiskajai personai ir pienākums nekavējoties atklāt šo informāciju UR. "Sniegt informāciju UR par patiesā labuma guvēju ir pašu juridisko personu  interesēs, jo personas, kuras nebūs to darījušas vai iesniegs nepatiesas ziņas, var saskarties ar problēmām veikt darījumus un saņemt pakalpojumus, piemēram, kredītiestādēs vai pie zvērinātiem notāriem vai revidentiem. Vienlaikus svarīgi atcerēties, ka par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu valsts institūcijai, tostarp UR, persona var tikt saukta pie atbildības Krimināllikumā noteiktajā kārtībā."

Kas ir patiesā labuma guvēji?

Grozījumi nosaka, ka juridiskās personas patiesā labuma guvēji ir fiziska persona, kurai:

 • juridiskajā personā tiešas vai netiešas līdzdalības veidā pieder vairāk nekā 25 procenti no juridiskās personas kapitāldaļām vai  balsstiesīgajām  akcijām vai
 • kura to tiešā vai netiešā veidā kontrolē.

Kāda informācija juridiskajai personai jāatklāj un jāiesniedz UR par patiesā labuma guvēju – fizisko personu?

Juridiskajai personai jānorāda fiziskās personas:

 • vārds, uzvārds;
 • personas kods (ja tāda nav – dzimšanas datums, mēnesis, gads, personu apliecinoša dokumenta numurs undatums, valsts un iestāde, kas dokumentu izdevusi); 
 • valstspiederība;
 • pastāvīgās dzīvesvietas valsts;
 • veids, kā tiek īstenota kontrole pār juridisko personu (tai skaitā norādot dalībnieka (akcionāra), biedra vai īpašnieka, ar kura starpniecību kontrole tiek īstenota, vārdu, uzvārdu, personas kodu (ja personai nav personas koda, – dzimšanas datumu, mēnesi un gadu), bet juridiskajai personai – nosaukumu, reģistrācijas numuru un juridisko adresi).

Kādos gadījumos informāciju var neiesniegt?

Informāciju par patiesā labuma guvēju var neiesniegt, ja:

 • ja informācija par juridiskās personas patiesā labuma guvēju jau ir iesniegta UR citu normatīvajos aktos noteikto pienākumu ietvaros un veids, kādā tiek īstenota kontrole pār juridisko personu, izriet no attiecīgā juridiskās personas dalībnieka, biedra, īpašnieka, dibinātāja vai valdes locekļa statusa;
 • patiesā labuma guvējs ir akcionārs tādā akciju sabiedrībā, kuras akcijas ir iekļautas regulētajā tirgū, un veids, kā tiek īstenota kontrole pār juridisko personu, izriet tikai no akcionāra statusa.

Tām juridiskajām personām, uz kurām neattiecas iepriekš norādītie izņēmumi, informācija par patiesā labuma guvēju jāsniedz līdz 2018. gada 1. martam.

"Juridiskai personai patiesais labuma guvējs vienmēr ir fiziska persona."

Līdz 2018. gada 1. februārim komersantiem, kas UR jau iesnieguši informāciju par patiesā labuma guvējiem atbilstoši spēku zaudējušā Komerclikuma 17.1. panta prasībām, informācija par patiesā labuma guvējiem ir jāatjauno atbilstoši grozījumos Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā noteiktajam informācijas apjomam. Iepriekš iesniegtās informācijas reģistrāciju UR nodrošinās, nepieņemot atsevišķu lēmumu, līdz 2018. gada 1. janvārim un pēc tam, nosūtot minētajiem komersantiem informatīvas vēstules, lūgs precizēt reģistrēto informāciju, skaidro UR Juridiskās nodaļas vadītājas vietniece Laima Letiņa.

Pienākums līdz 1. martam

Līdz 2018. gada 1. martam visām juridiskajām personām, kuras ir reģistrētas UR vestajos reģistros vai par kuru reģistrāciju tiks iesniegts pieteikums līdz 2017. gada 1. decembrim, ir pienākums iesniegt pieteikumu par to patiesā labuma guvējiem, norādot grozījumos Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā noteikto informāciju.

Jebkurā gadījumā informācija par juridiskas personas patiesā labumu guvējiem būs jānorāda, reģistrējot jaunu juridisko personu, piesakot izmaiņas kapitālsabiedrības dalībnieku sastāvā vai valdē.

Informācija – tiešsaistes formā par maksu

No 2018. gada 1. aprīļa informācija par patiesā labuma guvējiem būs pieejama ikvienai personai tiešsaistes formā par maksu. UR Juridiskās nodaļas vadītājas vietniece L. Letiņa precizē, ka maksu noteiks Ministru kabineta noteikumos, kuri šobrīd vēl ir izstrādes stadijā. Informācija par patiesajiem labuma guvējiem tiks ietverta kopējā izziņā/informācijas kopumā no UR par juridisko personu un atsevišķi nebūs jāiegādājas.

Vairāk informācijas par izmaiņām saistībā ar grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā šeit.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'terorisms  

  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

PIEDALIES!


Tieslietu ministrija aicina līdzdarboties aptaujā par pašvaldību saistošo noteikumu pieejamību!

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti