viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Infografika: Latvijas valsts himna  3


Elīna Gulbe, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls
18.11.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +4
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +4 -0

Valsts himna ir viens no trīs Latvijas Republikas simboliem – līdzās ģerbonim un karogam. 18. novembrī visdažādākajā izpildījumā tā skanēs visā Latvijā. Ko saistībā ar svinīgā skaņdarba atskaņošanu nosaka normatīvie akti, skaidrojam LV portāla infografikā.

Latvijas valsts himnas mūzikas un vārdu autors Kārlis Baumanis vīru korim radīto dziesmu-lūgšanu sarakstījis īpaši I Vispārējiem dziedāšanas svētkiem, un tā pirmo reizi atskaņota 1873. gadā. Līdz Latvijas valsts proklamēšanai šis skaņdarbs gan izpildīts ar tekstu "Dievs, svētī Baltiju", gan bijis pilnīgi aizliegts. Tomēr pat aizlieguma laikā rasta vieta tolaik tautā iemīļotā skaņdarba izpildīšanai. To apliecina mūzikas vēsturnieka Arnolda Klotiņa 1998. gadā "Latvijas Vēstnesī", atskatoties uz himnas vēsturi, rakstītais: "…ar 1916. gada jūliju dziesmu legalizēja, tomēr neatļāva to dziedāt, sarīkojumus ievadot vai nobeidzot, t.i., aizliedza atskaņot ar himnas statusu. Arī šo aizliegumu mēdza pārkāpt, aizbildinoties, ka "Dievs, svētī Latviju!" nu reiz esot tautas lūgšana un lūgšanu aizliegt neklājoties." Oficiāli par valsts himnu kompozīcija apstiprināta 1920. gadā, statuss ar likumu atjaunots 1990. gada 15. februārī. To, kā izpildāma un izmantojama Latvijas valsts himna, reglamentē divi normatīvie akti – likums "Par Latvijas valsts himnu" un Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 14 "Kārtība, kādā tiražējamas Latvijas valsts himnas notis un skaņu ieraksti".

Himnas atskaņošanas tematiku nesen aktualizēja Latvijas Zinātņu akadēmijas rīkotais ekspertu konsīlijs. Tam par iemeslu bijusi atsevišķu kordiriģentu vidū izskanējusī neapmierinātība ar to, kā publiskos pasākumos izpildīta valsts himna. Iebildumi bijuši gan par skaņdarba saīsinātās versijas atskaņošanu, gan solo izpildījumu, ar ko visbiežāk nākas sastapties dažādu sporta pasākumu laikā.

Pašlaik MK noteikumi paredz, ka, tiražējot himnas notis un skaņu ierakstus, himnas tekstam un mūzikai jāatbilst tekstam un mūzikai, kas apstiprināta ar likumu "Par Latvijas valsts himnu". Tomēr tas neliedz attiecīgo skaņdarbu izmantot arī citāta, apdares materiāla vai tamlīdzīgā veidā kā atšķirīga, patstāvīga skaņdarba elementu vai kā muzikālu signālu. Tāpat nodrošināta iespēja izpildīt himnu ne tikai pilnā versijā, bet arī saīsinātā. Savukārt uz vienbalsīgajiem dziedājumiem attiecas normatīvajā aktā iekļautā norāde, ka tie atšķirībā no kordziedājumiem un simfoniskajam orķestrim paredzētās versijas izpildāmi Fa mažorā. Ar atskaņošanas toņkārtu saistītie precizējumi MK noteikumos iekļauti jau 2005. gadā. Dažādu himnas izpildītāju sastāvu skaņu ieraksti un nošu partitūras atrodamas Kultūras ministrijas mājaslapā.

Likums "Par Latvijas valsts himnu" paredz, ka himnu iespējams izpildīt dažādu sabiedrisku pasākumu laikā, nodrošinot tās atskaņošanai svinīgus apstākļus. Noteikts, ka Latvijas valsts himnas izpildījuma laikā klātesošie stāv kājās, vīrieši noņem cepures, bet personas valsts formas tērpos rīkojas saskaņā ar dienesta reglamentu.

Normatīvie akti aizliedz tiražēt nekvalitatīvus un tehniski bojātus skaņdarba ierakstus un citādos veidos izrādīt necieņu pret himnu.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'svētki  'vēsture  

  Ieteikt:  +4
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (3)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti