viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Papildināti kontrolējamo narkotisko un psihotropo vielu saraksti


LV portāls
16.10.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Šodien, 16. oktobrī, stājas spēkā grozījumi, kas papildina kontrolējamo narkotisko un psihotropo vielu sarakstus ar apritē esošām un iepriekš sarakstos neiekļautām vielām.

Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu un psihotropo vielu sarakstus nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 847 "Noteikumi par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem". Savukārt likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" 2. pielikumā ir noteikti kontrolējamo narkotisko vielu un psihotropo vielu apmēri, līdz kuriem vielu daudzumi atzīstami par nelieliem, un apmēri, sākot ar kuriem to daudzumi atzīstami par lieliem.

Valstij ir tiesības pieņemt stingrākus pasākumus, nekā tas ir noteikts konvencijās par narkotiskajām un psihotropajām vielām, ja tā uzskata, ka tie ir vēlami vai nepieciešami narkotisko un psihotropo vielu nelegālā apgrozījuma novēršanai vai likvidēšanai, kā arī, lai aizsargātu sabiedrības veselību un labklājību. Tāpēc kontrolējamo narkotisko vielu un psihotropo vielu saraksti jau vairākkārt ir papildināti ar apritē esošām, iepriekš sarakstos neiekļautām vielām.

Minētajos MK noteikumos un attiecīgā likuma 2. pielikumā vielas iekļauj ne tikai individuāli, bet arī pēc ģenēriskās sistēmas principa, t.i., kontrolei pakļauj vielu ķīmisko grupu pamatformulas ar aprakstiem, kas nosaka grupā iekļautās vielas.

Iekļautās vielas

Līdz ar to likuma "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību" 2. pielikums ir papildināts ar sekojošo:

 • II nodaļā (attiecībā uz Latvijā kontrolējamo vielu I sarakstu):
  • pievienotas individuālas vielas U-51754 un dihlopropāns (dichloropane);
  • precizēts apraksts izžāvētam augu maisījumam, kas satur marihuānu, un pievienots jauns apraksts neizžāvētam augu maisījumam, kas satur marihuānu;
  • precizēti grupu "Amfetamīni", "1-arilcikloheksilamīni (1-arilcikloheksil)" un "Metānamīni" apraksti;
  • izveidotas jaunas ģenēriskās grupas: "Indolin-2-ona-3 hidrazīnkarbonilatvasinājumi", "Gamm-karbolin-1-oni" un "Acetilfentanili".
 • III nodaļā, IV nodaļā un V nodaļā atsevišķu punktu tabulas papildinātas ar jaunu kolonnu "CAS Nr.", kurā vielām pievienoti ķīmisko vielu reģistra numuri. Pasaulē katrai ķīmiskai vielai piešķir unikālu numuru (Chemical Abstracts Service) – CAS Nr., kas ir starptautisks, tādējādi viela ir viegli atrodama dažādās datubāzēs. Mūsdienās ķīmiskajām vielām ir vairāk nekā viens nosaukums, un starp dažādām valstīm šie nosaukumi var atšķirties. Tā kā CAS Nr. ir starptautisks ķīmisko vielu identifikators, bija nepieciešams papildināt arī Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru sarakstus ar šādu informāciju.

Iekļauto vielu apraksts

 1. Viela U-51754 ir opioīds, kas strukturāli līdzinās vielai U-47700, ar kuru ir saistīti vismaz trīs nāves gadījumi Eiropā.
 2. Viela dihlorpāns (dichloropane) ir 3-feniltropāns, kas strukturāli līdzinās kokaīnam, taču pagaidām nav zināms, vai tai piemīt kardiotoksicitāte, kā tas ir kokaīna gadījumā.
 3. Precizēts apraksts izžāvētam augu maisījumam, kas satur marihuānu, kā arī pievienots jauns apraksts nežāvētam augu maisījumam, kas satur marihuānu, un apmērs, līdz kuram maisījuma daudzumi atzīstami par nelieliem un sākot ar kuru – par lieliem.
 4. Grupa "Amfetamīni" precizēta, lai pakļautu kontrolei vielu NDTDI un citus šai vielai līdzīgus savienojumus. Viela NDTDI strukturāli līdzinās starptautiski kontrolētai vielai LSD.
 5. Grupa "1-arilcikloheksilamīni un (1-arilcikloheksil) metānamīni" precizēta, lai pakļautu kontrolei vielu 3-MeO-PCMMo un tai līdzīgus savienojumus. Viela 3-MeO-PCMMo ir disociatīvs NMDA receptoru antagonists.
 6. Iekļauta jauna grupa "Indolin-2-ona-3 hidrazīnkarbonilatvasinājumi", ar kuru kontrolei tiek pakļauta viela MDA-19 un tai līdzīgi savienojumi. Viela MDA 19 ir sintētiskais kanabinoīds.
 7. Iekļauta jauna grupa "Gamma-karbolin-1-oni", ar kuru kontrolei tiek pakļauta viela CUMYL-PeGACLONE un tai līdzīgi savienojumi. Viela CUMYL-PeGACLONE ir sintētiskais kanabinoīds, kas strukturāli līdzinās vielai CUMYL-PICA, taču satur jaunu līdz šim neidentificēta veida kodolu.
 8. Iekļauta jauna grupa "Acetilfentanili" ar mērķi novērst fentanila atvasinājumu apdraudējumu sabiedrības veselībai, jo nelegālajā apritē aizvien biežāk parādās gan fentanila atvasinājumi, gan tādi fentanila struktūranalogi, kuri nav atvasinājumi, bet kuriem ir līdzīga farmakoloģiskā iedarbība. Fentanili ir vairākkārt spēcīgāki par citām opioīdu narkotiskajām vielām, piemēram, morfiju un heroīnu.
 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'atkarības  'medikamenti  

  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti