viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Izmaiņas invaliditātes ekspertīzes dokumentos  1


LV portāls
15.09.2017


 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Prognozējamās invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas ekspertīzei nepieciešamajiem iesniegumiem, citiem dokumentiem, arī to apritei starp ārstiem un sociālajiem dienestiem ir precizēti un papildināti Ministru kabineta noteikumi, kuru grozījumi stājas spēkā šodien, 15. septembrī.

MK noteikumos Nr. 805 par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību ar grozījumiem noteikts, ka Veselības un darbnespējas ekspertīzes ārstu valsts komisijai  (VDEĀVK) ekspertīzes iesniegumā ir jānorāda konkrētas ziņas par personu: vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, valstspiederības veids, ziņas par Latvijā saņemto uzturēšanās dokumentu (ja attiecināms), saziņas veids un vēlamais lēmuma saņemšanas veids.

Līdz šim noteikumi paredzēja, ka invaliditātes vai darbspēju ekspertīzei iesniedzamo dokumentu klāstā ir jābūt arī pašvaldības sociālā dienesta sociālā darbinieka vai ergoterapeita aizpildītai personas ikdienas aktivitāšu un vides novērtējuma anketai (2.  pielikums), ja ekspertīze jāveic medicīnisko indikāciju noteikšanai īpašai kopšanai. Ar grozījumiem noteikts, ka šī anketa pašvaldības sociālajam dienestam būs jāaizpilda pēc VDEĀVK pieprasījuma tikai gadījumos, kad ārstu komisija jau būs konstatējusi iespējamās indikācijas īpašas kopšanas pabalsta piešķiršanai.

Noteikumu 8. pielikumā (Kritēriji atzinuma sniegšanai par īpašas kopšanas nepieciešamību personai ar invaliditāti no 18 gadu vecuma) līdz šim bija noteikts, ka personai ar I invaliditātes grupu nepieciešama īpaša kopšana, ja tai:

 1. nepieciešama 24 stundu palīdzība vai uzraudzība garīgo spēju ierobežojuma dēļ;
 2. pašaprūpes, mobilitātes un ar mājas dzīvi saistīto darbību novērtējums atbilstoši šo noteikumu 2. pielikuma 6. punktam ir zemāks par 7 punktiem.

Ar grozījumiem pirmais kritērijs ir izteikts izvērstāk, to papildinot ar nosacījumu: ja ārstējošais psihiatrs personai ir konstatējis stabilus, ar ārstēšanu nekoriģējamus uzvedības traucējumus, kuru dēļ persona apdraud savu vai citu personu veselību, drošību vai dzīvību.

Grozījumu anotācijā paskaidrots, ka sociālajam dienestam personas ikdienas aktivitāšu un vides novērtējuma anketa būs jāaizpilda tikai 8. pielikuma 2. punktā minētajā gadījumā (ja nepieciešams konstatēt, ka pašaprūpes, mobilitātes un ar mājas dzīvi saistīto darbību novērtējums ir zemāks par 7 punktiem pēc Bartela indeksa). Savukārt, ja VDEĀVK ārsts konstatēs 8. pielikuma 1. punktā minēto gadījumu (uz īpašas kopšanas noteikšanu pretendē persona, kurai ārstējošais psihiatrs ir konstatējis garīgo spēju ierobežojumu), komisijas ārstam vairs nebūs jālūdz sociālais dienests aizpildīt novērtējuma anketu, jo stabilu garīgo spēju ierobežojumu personai var konstatēt tikai psihiatrs, nevis sociālais darbinieks vai ergoterapeits, un ārstējošā psihiatra slēdziens ir pietiekams pamats lemt par īpašas kopšanas nepieciešamību.

Grozījumi paredz, ka turpmāk VDEĀVK, izvērtējot bērna veselības stāvokļa atbilstību invaliditātes noteikšanas kritērijiem bērna aprūpes periodā līdz 1999. gada 26. decembrim, piemēros Latvijas Republikas Veselības aizsardzības ministrijas 1990. gada 17. septembra pavēles Nr. 214 "Par palīdzību bērniem invalīdiem" nosacījumus.

Noteikumos ir vēl citas izmaiņas.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'slimība  

  Ieteikt:  +0
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
 
1 Kopā: 1
 

Gaļina
Iesaka:  +0  -0

Es varu pretendēt uz pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem (bērns invalīds dz. 1981g), bērns sastāv uzskaite no 1986g.,bet invaliditāte tikai no 1995. Paldies !

25.10.2017 15:45:14

 
1 Kopā: 1
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti