viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Rīgā būvēm aizliedz zaļos aizsargtīklus, piemēros paaugstinātu NĪN


Inese Helmane,
LV portāls

01.09.2017

ĪSUMĀ

 • Īpašnieki aizsargtīklus izmanto ne tikai īslaicīgi – uz dažiem mēnešiem, lai novērstu konstatētos defektus būvju detaļās, visbiežāk balkonos, – daudzviet zaļie sieti stāv gadiem.
 • Paredzētais pārejas periods aizsargtīklu noņemšanai un būvdarbu uzsākšanai ir līdz šī gada 1. septembrim.
 • Drīzumā objektus, kurus sedz celtniecības siets, sāks vērtēt Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisija, lai lemtu par paaugstināta NĪ nodokļa piemērošanu 3% apmērā no lielākās – būves vai būvei piekritīgās zemes – kadastrālās vērtības.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

No 1. septembra Rīgā ir aizliegts uz namiem izmantot dažāda veida aizsargtīklus, tā saucamo zaļo sietu, kas apsedz sliktā tehniskā stāvoklī esošu fasādes daļu. Šādām mājām varētu arī tikt piemērots paaugstināts nekustamā īpašuma (NĪ) nodoklis.

Grozījumi Rīgas domes saistošajos noteikumos Nr. 146 "Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi" ir pieņemti jau pirms diviem gadiem. To 13. 3.1 apakšpunkts nosaka, ka būvju fasādes un citas ārējās konstrukcijas turpmāk nevarēs aizsegt ar dažāda veida aizsargtīkliem vai līdzīgiem risinājumiem, kas faktiski noslēpj vai aizsedz sliktā būvju vizuālā vai tehniskā stāvokļa pazīmes.

2015. gada septembrī pieņemto izmaiņu mērķis bija motivēt būvju īpašniekus pēc iespējas ātrāk veikt būvdarbus un sakārtot būves, un pārtraukt izmantot dažāda veida celtniecības sietus vai līdzīgus risinājumus, kas ne tikai degradē pilsētvidi, bet reāli vai potenciāli apdraud cilvēku drošību. Paredzētais pārejas periods aizsargtīklu noņemšanai un būvdarbu uzsākšanai ir līdz šī gada 1. septembrim.

Nosegts 161 nams

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas un Vidi degradējošu būvju komisijas priekšsēdētājs Oļegs Burovs skaidro, ka īpašnieki aizsargtīklus izmanto ne tikai īslaicīgi – uz dažiem mēnešiem, lai novērstu konstatētos defektu būvju detaļās, visbiežāk balkonos, – daudzviet zaļie sieti stāv gadiem, kamēr nams aiz sieta gandrīz vai pārvēršas par graustu. Turklāt ir pierādījies, ka celtniecības sieti neko nedod situācijās, ja kāds elements no fasādes atdalās.

Rīgas domes Īpašuma departaments, veicot provizorisko apsekošanu, konstatējis, ka patlaban "zaļais siets" klāj 37 namus Vecrīgā, bet 124 ēkas – Centra rajonā. Lai pārliecinātos, kuriem namiem vēl arvien tiek izmantoti šādi aizsargtīkli, galvaspilsētas ēku apsekošana pēc 1. septembra turpināsies. Primāri tiks apsekota Vecrīga, Rīgas vēsturiskais centrs, bet visa apsekošanas teritorija ir pilsētas centrālā daļa – līdz Hanzas, A. Čaka un Avotu ielai un nedaudz aiz 13.janvāra ielas.

Paralēli apsekojumam līdz gada beigām tiks veikta sarakste ar īpašniekiem, kuru ēku fasādes "rotā" celtniecības sieti, lai mēģinātu saņemt atbildes, ko viņi darīs – vai līdz noteiktam datumam novērsīs defektus un namus sakārtos. Pašlaik departaments ir izsūtījis vairāk nekā 35 vēstules māju īpašniekiem.

Paaugstināts NĪ nodoklis

Drīzumā objektus, kurus sedz celtniecības siets, sāks vērtēt Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisija, lai lemtu par paaugstināta NĪ nodokļa piemērošanu.

Rīgas domes saistošo noteikumu Nr. 148 "Par nekustamā īpašuma nodokli Rīgā"  10. punkts nosaka, ka būvei, kas klasificēta kā vidi degradējoša, sagruvusi vai cilvēku drošību apdraudoša, ar nākamo mēnesi pēc būves klasificēšanas attiecīgajā būvju kategorijā piemēro NĪ nodokļa likmi 3% apmērā no lielākās – būves vai būvei piekritīgās zemes –  kadastrālās vērtības.

Īpašniekiem problēmas ar finansējumu

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Ģirts Beikmanis, vaicāts par jauno kārtību, atzina, ka labi tas nav, ka zaļie sieti ilgstoši sedz bojātas namu detaļas vai pašas ēkas. "Pieņemot šos noteikumus, ne tas balkoniņš paliks stiprāks, ne arī īpašniekam atradīsies finansējums. Tiesa, sods – paaugstināts NĪ nodoklis – atsevišķos gadījumos varētu palīdzēt sakārtot mājas."

Ģ. Beikmanis min, ka noteikumi vairāk mērķēti uz degradētiem īpašumiem, kuros dažreiz pat vēl mitinās īrnieki, un uz tādiem, kas gadiem stāv tukši un neapdzīvoti. "Jācer, ka stingrāki noteikumi ļaus šīs ēkas vai nu nojaukt, vai savest kārtībā."

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'būvnormatīvi  

  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti