viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Infografika: Preču pārvietošanas ierobežojumi un aizliegumi muitā (I)  1


Linda Balode, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls
10.08.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +6
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +6 -0

Ko drīkst un ko nedrīkst ievest no trešajām valstīm? Kas un kad jādeklarē, ar kādiem nodokļiem jārēķinās muitā, kas skaitās personīgā bagāža un cik bieži drīkst ievest akcīzes preces – infografikā piedāvājam uzzināt vienkopus.

Ja persona Latvijā iebrauc no valsts, kas nav ES dalībvalsts, ar muitas nodokli un pievienotās vērtības nodokli (PVN), kā arī akcīzes nodokli, ja tiek ievestas akcīzes preces, ceļotāja personīgajā bagāžā ievestās preces apliek tikai tādos gadījumos, ja tiek pārsniegta atļautā preču kopējā vērtība vai daudzums. Tātad nodokļi nav jāmaksā, ja preču kopējā vērtība un daudzums vienai personai nepārsniedz noteikto apmēru.

Personīgā bagāža

Personīgajā bagāžā ietilpst jaunas, nelietotas preces, kas ir paredzētas tikai ceļotāja vai viņa ģimenes personiskajai lietošanai vai dāvināšanai. Tajā pārvadājamo preču, ko neapliek ar nodokļiem, atļautā kopējā vērtība atšķiras, proti, mazāka bez nodokļu nomaksas ievedamo preču kopējā vērtība vienai personai ir noteikta, ceļojot pa sauszemi (300 eiro), lielāka – ceļojot ar gaisa vai jūras transportu (430 eiro). Savukārt vismazākā preču kopējā vērtība (285 eiro) ir noteikta bērniem līdz 15 gadu vecumam, taču viņi drīkst ievest preces personiskai lietošanai šādā vērtībā neatkarīgi no ieceļošanas veida.

Jāvērš uzmanība, ka preču kopējā vērtībā netiek iekļauta personīgās bagāžas vērtība, ko ieved uz laiku vai ieved atpakaļ pēc pagaidu izvešanas, personiskajām vajadzībām nepieciešamo zāļu vērtība, kā arī tabakas izstrādājumi, alkoholiskie dzērieni un degviela, ko ieved, ievērojot likumā "Par akcīzes nodokli" noteiktos daudzuma ierobežojumus.

Akcīzes preces

Alkoholiskos dzērienus, tabakas izstrādājumus, naftas produktus var ievest bez nodokļu nomaksas noteiktā daudzumā savam patēriņam ne biežāk kā vienu reizi septiņās dienās. Savukārt, ievedot no trešajām valstīm bezalkoholiskos dzērienus un kafiju, ir jāievēro noteiktie pārtikas preču ievešanas daudzuma ierobežojumi.

Pārtikas produkti personiskam patēriņam

Eiropas Savienībā (ES), arī Latvijā, ir aizliegts no trešajām valstīm ievest tādus pārtikas produktus kā gaļu un tās izstrādājumus, pienu un tā produktus, kā arī lolojumdzīvnieku barību, kuras sastāvā ir gaļa vai piens. Pārtikas produktus, kurus nav atļauts ievest ES, ir aizliegts sūtīt arī pa pastu. Taču pastāv izņēmums – minētos produktus drīkst ievest no Fēru salām, Grenlandes un Islandes, taču tādā gadījumā ir jāievēro noteiktais daudzuma ierobežojums uz vienu cilvēku, kas ir 10 kg.

Pārtikas produkti, ko ir atļauts ievest ES no trešajām valstīm, ir attēloti LV portāla infografikā, taču jāvērš uzmanība, ka tajā minēto dzīvnieku izcelsmes produktu daudzuma ierobežojums ir 2 kg, tomēr, ievedot tos pašus produktus no jau minētajām Fēru salām, Grenlandes vai Islandes, šis ierobežojums ir 10 kg. Vienlaikus jāņem vērā, ka no vairākām valstīm ir aizliegts ievest medu un olas. Medu aizliegts ievest, piemēram, no Baltkrievijas, Fēru salām, Grenlandes u. c., bet olas – no Armēnijas, Fēru salām, Gruzijas, Grenlandes, Kirgizstānas u. c. valstīm.

Savukārt zvejas produktiem, ko no citām valstīm var ievest daudzumā līdz 20 kg, ievešanai no Fēru salām vai Islandes nav noteikts daudzuma ierobežojums. Tāpat jāvērš uzmanība, ka citu pārtikas produktu, kurus atļauts ievest daudzumā līdz 10 kg, sastāvā nedrīkst būt gaļa, tie nedrīkst būt jaukti vai pildīti ar gaļu, kā arī to sastāvā nedrīkst būt svaigu vai apstrādātu gaļas vai piena produktu un vairāk nekā 50% apstrādātu olu vai zvejas produktu. Informāciju par tādu pārtikas produktu ievešanas nosacījumiem un produktu grupām, kurām tiek piemērotas specifiskas prasības, piemēram, uztura bagātinātājiem, minerālūdeni, sporta uzturu u. c. var saņemt Pārtikas un veterinārajā dienestā.

Skaidras naudas deklarēšana

Skaidras naudas deklarēšanas pienākums attiecas uz fizisku personu, kas pārvadā skaidru naudu neatkarīgi no tā, vai minētā persona ir naudas īpašnieks, un tā ir jādeklarē, šķērsojot ES ārējo robežu (gan iebraucot Latvijā, gan izbraucot no tās).

Pirmkārt, ir jādeklarē tādas banknotes un monētas, kas laistas apgrozībā un ir likumīgs maksāšanas līdzeklis. Otrkārt, ir jādeklarē arī finanšu instrumenti – čeki, vekseļi, maksājuma uzdevumi un jebkādi finanšu instrumenti, kas izdoti uz uzrādītāju vai tādā formā, ka īpašumtiesības uz šo finanšu instrumentu pāriet līdz ar tā nodošanu citai personai, kā arī neaizpildīti čeki, vekseļi, maksājuma uzdevumi un citi finanšu instrumenti, kuri dod tiesības saņemt naudu, ja tie ir parakstīti, nenorādot naudas saņēmēju.

Uz valsts robežas ar citām ES dalībvalstīm skaidra nauda nav jādeklarē.

Sīkāka informācija ir atrodama VID mājaslapā www.vid.gov.lv sadaļā "Muita".

Turpmāk – infografika par preču pārvietošanas aizliegumiem un ierobežojumiem, ceļojot ES.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'muita  

  Ieteikt:  +6
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti