viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Infografika: Cik raiti rit suņu čipošana  4


Inese Helmane, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls
04.08.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +6
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +6 -0

Lai gan normatīvi nosaka, ka visiem suņiem, kas sasnieguši sešu mēnešu vecumu, līdz šī gada 1. janvārim bija jābūt implantētai mikroshēmai (čipotiem) un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra (LDC) datubāzē, patlaban LDC reģistrēti nedaudz pāri par 100 000 suņu.

Tiesa, nav skaidrības, cik tad valstī vispār ir suņu. "Kamēr nav nodrošināta visu suņu apzīmēšana ar mikroshēmām un reģistrācija datu centra datubāzē, precīzs suņu skaits nav zināms," skaidro Zemkopības ministrija.

Pēc 2014. gada FEDIAF (The European Pet Food Industry) statistikas datiem, Latvijā ir 260 000 suņu. Pēc Eiropā pieņemtas aprēķinu formulas – uz 10 iedzīvotājiem tiek skaitīts viens suns,  mūsu valstī tie būtu nedaudz mazāk kā 200 000 suņu. Savukārt Ministru kabineta 2011. gada 21. jūnija noteikumu Nr. 491 "Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība" anotācijā tika lēsts, ka aptuvenais suņu skaits valstī ir 160 000.

Pirms sešiem gadiem pieņemtie MK noteikumi paredzēja ilgu pārejas periodu suņu apzīmēšanai ar mikroshēmu un reģistrēšanai, taču vairums dzīvnieku īpašnieku vēl pirms gada to nebija veikuši.

Pieņemot lēmumu par obligātu suņu čipošanu, tika paredzēts, ka tā ļaus novērst klaiņojošu suņu problēmu un nodrošinās dzīvnieku īpašnieku bezatbildīgās darbības uzraudzību.

Uz jautājumu, ko vajadzētu darīt, lai izpildītu MK noteikumus, Zemkopības ministrija atbild, ka šīs prasības uzraudzību un kontroli nodrošina vietējās pašvaldības saskaņā ar saviem saistošajiem noteikumiem un Pārtikas un veterinārais dienests to veic tikai veterinārās uzraudzības objektos. Liela nozīme ir vietējo pašvaldību ieinteresētībai šī jautājuma sakārtošanā, uzsver ministrija.

Savukārt Latvijā lielākās patversmes "Ulubele" vadītāja Ilze Džonsone saka, ka tam varētu būt vairāki iemesli. "Viens ir tas, ka 2011. gadā MK noteikumi Nr. 491 tika pieņemti steigā, nesaskaņoti ar nozares speciālistiem. Aizstājot iepriekšējo MK noteikumu mērķi un ideju, tika būtiski mainīta reģistrācijas kārtība, kas ne uz to brīdi, ne tagad nenodrošina, ka tiek sasniegti plānotie rezultāti, piemēram, šādi būtiski jautājumi:

 • 2008. gada noteikumi paredzēja suņu apzīmēšanu un reģistrāciju veikt dzīvnieka īpašniekam bez maksas (no budžeta vai Eiropas Savienības fondu līdzekļiem); 2011. gada noteikumos tas ir maksas pakalpojums suņa īpašniekam par komerccenu, ko obligāti pērkamam pakalpojumam brīvi nosaka veterinārārsts;
 • 2008. gada noteikumos bija noteikta gan apzīmēšanas, gan reģistrācijas kārtība; 2011. gada noteikumos reglamentēta tikai reģistrācijas kārtība, lai gan reģistrēt iespējams tikai čipotu (apzīmētu) suni.

Otrs klupšanas iemesls ir izmaksas: obligāta norma, bet pakalpojums pieejams tikai par komerccenu. Pašizmaksa mikročipam ir 2,50 eiro, maksas pakalpojums par reģistrēšanu LDC – 3,50 eiro, kas kopā ir 6 eiro. Bet par šādu cenu pakalpojums dzīvnieka īpašniekam nekur nav pieejams, jo suņa apzīmēšanu var veikt tikai veterinārārsts.

Trešais iemesls ir tas, ka apzīmēšanas un reģistrēšanas pakalpojums tiek sasaistīts ar papildu maksas pakalpojumiem – vēl vairāk sadārdzinot izmaksas. Vairākkārtīgi nozares ministrijai esam uzsvēruši, ka nepieciešams nodalīt suņa apzīmēšanu un reģistrēšanu no citiem veterinārmedicīniskiem pakalpojumiem, lai tas finansiāli būtu pieejams pēc iespējas lielākam dzīvnieku īpašnieku lokam un lai panāktu, ka maksimāli liels skaits suņu tiktu reģistrēti LDC datubāzē. Tomēr tas nav izdevies. Tāpēc veidojas pakalpojumu komplekts: suņa apzīmēšana + lolojumdzīvnieka pases izsniegšana + suņa vakcinācija pret trakumsērgu + suņa reģistrācija LDC. Uzskatām, ka valsts uzliktiem obligātiem pakalpojumiem būtu nosakāmi cenu griesti vai reglamentēta maksa par pakalpojumu, nevis atstājama brīva komerccena."

Ja prasība par obligāto reģistrēšanu un čipošanu netiek izpildīta, Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 107. pants paredz sodu fiziskajām personām no septiņiem līdz 210 eiro, bet juridiskajām – no 15 līdz 350 eiro. Šādu sodu ir tiesīgs uzlikt Pārtikas un veterinārais dienests, kā arī pašvaldības policija.

Zemkopības ministrija skaidro, ka PVD šogad pirmajā pusgadā par mājas (istabas) dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem ir uzlicis 32 sodus un noformējis 21 brīdinājumu, tai skaitā brīdinājumus par suņa neapzīmēšanu un nereģistrēšanu. Pēc brīdinājuma saņemšanas suņa īpašnieks veic dzīvnieka apzīmēšanu un reģistrēšanu LDC. Atsevišķa informācija tikai par suņa neapzīmēšanu un nereģistrēšanu nav pieejama.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +6
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (4)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
 
1 Kopā: 4
 

riet
Iesaka:  +4  -0

Varbūt tad visiem majdzivniekiem tādus cipus ?

04.08.2017 10:15:30

InC
Iesaka:  +2  -0

Manuprāt, tas būtu pareizi.

05.08.2017 10:36:44

Reāliste
Iesaka:  +2  -4

Tā suņu čipēšana ir totāls vetārstu lobijs. Apzinīgie saimnieki jau tāpat savus suņus pieskata un nepamet, bet neapzinīgie nečipēs un nerūpēsies. Ja man uz ielas vai uz lauku ceļa uzbrūk svešs suns, es taču to viņa čipu nevaru nolasīt, lai ziņotu. Tad kam tas viss izdevīgi?

04.08.2017 12:30:13

InC
Iesaka:  +6  -3

Visi puksts, ka valstī bardaks tur un bardaks tur, bet, kad valsts cenšas lietas sakārtot, tad lielākā daļa atkal sāk pukstēt, ka tas ir slikti. Manuprāt, čipot visus mājdzīvniekus būtu ok un vajag bargus sodus un pakalpojumu sniegšanas ierobežojumus par nečipošanu.

05.08.2017 10:40:21

 
1 Kopā: 4
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti