viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Izmaiņas Zemessardzes likumā


LV portāls
19.07.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Šodien stājas spēkā grozījumi Latvijas Republikas Zemessardzes likumā, kurus pēc savas iniciatīvas apkopoja un virzīja Saeimā Aizsardzības ministrija (AM). Turpmāk no profesionālā dienesta atvaļināta karavīra nodienētais laiks tiks ieskaitīts Zemessardzes stāžā, zemessargiem būs tiesības, pildot dienesta pienākumus, sniegt paplašinātu pirmo palīdzību, kā arī aizsardzības ministrs noteiks ne tikai zemessargu zvēresta došanas kārtību, bet arī citus regulējumus.

No šodienas zemessargu savstarpējo attiecību, zemessargu vispārīgos pienākumus un Zemessardzes dienesta izpildes iekšējo kārtību nosaka aizsardzības ministrs. Līdzīgs deleģējums pastāv arī attiecībā uz militāro dienestu, taču attiecināt uz Zemessardzes dienestu to nevar, jo abu dienestu izpilde atšķiras. Līdz šim ministrs atsevišķi noteica zemessargiem tikai zvēresta došanas kārtību.

Tāpat stājas spēkā kārtība, kādā no profesionālā dienesta atvaļināta karavīra nodienētais laiks tiek ieskaitīts Zemessardzes stāžā. Grozījumi bija nepieciešami, lai izskaustu līdz šim novēroto situāciju, kurā atvaļināts karavīrs ar 20 gadu izdienu profesionālajā dienestā, iegūtu militāro izglītību un pieredzi par Zemessardzes mācību vai uzdevumu izpildes dienu saņem zemāku kompensācijas apmēru nekā zemessargs, kurš Zemessardzē pilda dienestu tikai trīs gadus. Piemēram, seržants ar 20 gadu izdienu profesionālajā dienestā saņem kompensāciju par pirmo gadu 515 x 5% = 25,75 eiro dienā, bet, ja Zemessardzes stāžā ieskaitītu seržanta izdienas stāžu profesionālajā dienestā, seržantam maksātu 710 x 5% = 35,50 eiro dienā.

Tāpat minēto grozījumu anotācijā ir ņemta vērā Zemessardzes attīstība (prognozes – 2020. gadā Zemessardzē dienēs 12 000 zemessargu ar pakāpenisku ikgadēju pieaugumu 700 zemessargi). Lai rekrutētu dienestam Zemessardzē militārajā dienestā pieredzējušu un izglītotu personālu, kā arī motivētu atvaļinātos karavīrus aktīvi stāties Zemessardzē, no šodienas rezerves karavīram, iestājoties Zemessardzē, zemessarga izdienā ieskaitīs dienesta laiku Nacionālo bruņoto spēku (NBS) profesionālajā dienestā.

Līdz šim normatīvajos aktos arī pirmās palīdzības apmācība un pirmās palīdzības apmācību programmas tika balstītas uz pirmās palīdzības sniegšanu situācijās, kad neatliekamā medicīniskā palīdzība ir savlaicīgi pieejama. Nevienā normatīvajā aktā netika regulēts jautājums par zemessargu tiesībām, pildot dienesta pienākumus, sniegt paplašinātu pirmo palīdzību un lietot aprīkojumu, medicīniskos materiālus un medikamentus pēc attiecīgas mācību kursa programmas apgūšanas. Taču Zemessardzes likumā ir noteikts, ka zemessargs apsolās, netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību.

Starptautisko operāciju pieredze ir pierādījusi, ka to laikā ievainotajiem zemessargiem dzīvībai kritiskā stāvoklī negadījuma vietā nav pieejama tūlītēja ārstniecības personu sniegta medicīniskā palīdzība. Lai glābtu ievainoto zemessargu dzīvību, viņu dienesta biedriem jāprot veikt dzīvībai svarīgu funkciju nodrošināšanas pasākumi, jārīkojas ātri un efektīvi. Tādēļ, lai spētu glābt kaujā cietušā dzīvību, zemessargiem ir nepieciešamas plašākas prasmes un iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā nekā pārējiem sabiedrības locekļiem, izmantojot speciālu aprīkojumu, medicīniskos materiālus un medikamentus.

Attiecīgi zemessargiem ir jāapgūst paplašinātās pirmās palīdzības mācību kursa programma, lai negadījuma vietā spētu nodrošināt tūlītējus ievainoto dzīvībai svarīgu funkciju stabilizācijas pasākumus, līdz ievainotais tiek nogādāts pie ārstniecības personām, un tādējādi glābtu viņa dzīvību. Tāpēc grozījumi likumā nosaka, ka zemessargs, kurš ir apguvis paplašinātās pirmās palīdzības mācību kursa programmu, pildot dienesta pienākumus, ir tiesīgs sniegt paplašināto pirmo palīdzību, izmantojot Ministru kabineta apstiprinātajā sarakstā iekļauto aprīkojumu, medicīniskos materiālus un medikamentus.

Ar visiem grozījumiem Latvijas Republikas Zemessardzes likumā, kas šodien stājas spēkā, var iepazīties šeit.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti