viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Infografika: Dronu pilotēšanas noteikumi  13


Elīna Gulbe, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls
21.06.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +16
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +16 -0

Par plaši izmantotu tehnoloģisko inovāciju šobrīd ir kļuvuši bezpilota lidaparāti droni, ar kuru pilotēšanu un izgatavošanu aizraujas ne tikai dažādu jomu profesionāļi, bet arī entuziasti. Droni tiek pielietoti, lai no gaisa uzņemtu iespaidīgas ainavas, iemūžinātu dažādu publisku pasākumu norisi vai piekļūtu sarežģīti pieejamiem objektiem. Regulējums, kas nosaka drošu šo ierīču lietojumu, stājies spēkā salīdzinoši nesen – aizvadītā gada novembrī. Tajā iekļauta virkne vērā ņemamu ierobežojumu, kuru mērķis ir novērst drošības riskus – apdraudējumus, kas saistīti gan ar līdzcilvēkiem un viņu īpašumiem, gan civilo aviāciju.

Likuma "Par aviāciju" 47. pants nosaka, ka bezpilota gaisa kuģu lidojumi vai cita veida lidaparātu pārvietošanās Latvijas Republikas gaisa telpā veicama atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 737 "Kārtība, kādā veicami bezpilota gaisa kuģu un tādu cita veida lidaparātu lidojumi, kuri nav kvalificējami kā gaisa kuģi". Jomas regulējums ir detalizēts, tāpēc pirms iecerētās dronu pilotēšanas būtu vēlams pārliecināties, vai un kā to ir atļauts darīt izvēlētajā teritorijā un infrastruktūras objektu tuvumā. Piemēram, lidojumus drīkst veikt ne tuvāk par 500 m no ieslodzījuma vietām un to jaunbūvēm, kā arī militārajiem objektiem (konkrētās adreses atrodamas MK noteikumu pielikumos). Lidojumi ir aizliegti lidlauku tuvumā un īpaši ierobežoti valsts kontrolētajā gaisa telpā pie lidostas "Rīga".

Dronu īpašniekiem jāievēro – MK noteikumu 8. punkts paredz, ka izmantotajam bezpilota gaisa kuģim jābūt marķētam ar tā īpašnieka vai valdītāja vārdu un uzvārdu (juridiskajām personām – nosaukumu), deklarētās dzīvesvietas adresi (juridiskajām personām – juridisko adresi) un tālruņa numuru. Tāpat noteikts, ka gadījumā, ja bezpilota gaisa kuģa kopējā pacelšanās masa pārsniedz 1,5 kg, tā īpašniekam jāapdrošina sava civiltiesiskā atbildība pret zaudējumiem, kurus bezpilota gaisa kuģis varētu radīt trešās personas veselībai, dzīvībai vai mantai, kā arī videi.

Ārkārtas situācijās, ja pilots ir zaudējis kontroli pār bezpilota gaisa kuģa vadību un pastāv risks, ka tādējādi varētu tikt radīti draudi citu Latvijas Republikas gaisa telpas lietotāju lidojumu drošumam (piemēram, bezpilota gaisa kuģis pārsniedz pieļaujamo lidojuma augstumu, lidojums turpinās ārpus tiešās redzamības, bezpilota gaisa kuģis ielido kontrolējamā gaisa telpā), pilotam nekavējoties jāinformē "Latvijas gaisa satiksme", sazinoties atbilstoši "Latvijas gaisa satiksmes" tīmekļvietnē norādītajam. Savukārt, ja pastāv risks, ka bezpilota gaisa kuģis var radīt draudus cilvēka dzīvībai, veselībai, mantai, kā arī nodarīt kaitējumu videi, pilotam nekavējoties jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukuma numuru 112.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'aviosatiksme  

  Ieteikt:  +16
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (13)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
«
1 2 Kopā: 13
»

Joske
Iesaka:  +4  -4

Visdīvāinākais šajos noteikumos ir tas, ka jāsaskaņo, ja grib dronu palaist virs ielas. Tātad jebkādi kvartāla video no drona lidojuma uzreiz ir automātiski aizliegti? Ir taču redzēti vairāki video, kur drons filmē skaistus Rīgas skatus. Tā kā visu Rīgu caurvij ielas, tad sanāk, ka tādi video turpmāk būs aizliegti? Un vēl - kāpēc svara ierobežojumi? Kāda starpība cik sver drons?

22.06.2017 01:22:53

Divlitrene
Iesaka:  +4  -4

Paskaidrojiet, lūdzu, savu loģiku. No Jūsu rakstītā izriet, ja personai ir jāizpilda īpaši kritēriji, lai, piemēram, vadītu automašīnu, tas ir automātiski aizliegts? Starp citu aviācijā katra kustība gaisā ir jāsaskaņo, nemaz nerunājot par pacelšanos, nolaišanos.

22.06.2017 11:05:17

Jancis
Iesaka:  +1  -2

Bet no divlitrenes teiktā izriet, ka lai aizbrauktu uz veikalu, man to ir jāsaskaņo ar ielas saimnieku. Cik zinu, pietiek ar autovadītāja apliecību.

23.06.2017 20:02:55

Divlitrene
Iesaka:  +2  -0

Par to jau tiek runāts, ka dronu lidināšanai būs nepieciešama apliecība. Un, jā, lai lidinātu gaisā dronu, ir jāsaskaņo katra reize. Arī aviācijā nepietiek ar to, ka tev ir pilota sertifikāts. Katra lidaparāta kustība jāsaskaņo.

28.06.2017 11:21:11

To Joske
Iesaka:  +7  -1

Vai tad prasība saskaņot nozīmē uzreiz automātiski aizliegt? Aizej, saskaņo un lidini. Ir starpība vai tev uzkrīt 0,5kg drons vai 3 kg drons no debesīm :)

22.06.2017 03:13:18

hurgada
Iesaka:  +1  -6

Tieši kāda starpība? Arī ar krītošiem 100g var nosist cilvēku. Fiziku neesat, bet jau pļurkstat muļķības. Nedod dies tādus kā jūs vēl pielaist pie likumdošanas.

22.06.2017 13:53:12

ass
Iesaka:  +1  -4

Likums domāts, lai to neievērotu :DDDD idiotisks likums

22.06.2017 14:03:48

neass
Iesaka:  +6  -0

Jā, jā - ass atradies. Lūk, kad nogāzīsies viens laineris dēļ drona, tad kāds šitāds gudrītis visu mūžu sēdēs cietumā. Lidmašīnu pat putns var nogāzt, nerunājot par dronu, kurš sadursmes gadījumā var radīt traģiskus bojājumus lidaparātam.

22.06.2017 17:04:56

Riko
Iesaka:  +1  -4

Mūsu valdība tikai štancē likumus lai varētu sātīgāk atskaitīties par padarīto. Bet fakstiski, es gribu redzēt rīcības plānu kā noķert pārkāpēju vai, kā drona saimnieks tiks noteikts un noķerts vajadzības gadījumā. Tagad drons lido līdz 5km mierīgi pīpējot un viņš svērs 10kg un visiem tajā skaitā arī man ir pie zvaigznēm jūsu maģiskais likums. Lieta ir tāda, ka šo likumu izstrādāja un nobalsoja par viņu cilvēki kuru dronu ir tikai bildēs redzējuši.

22.06.2017 16:41:00

hm
Iesaka:  +3  -0

Likumi nav domāti tikai, lai sodītu. Tikai tādiem sovjetiem kā mēs darbojas "kas nav aizliegts, tas ir atļauts" vai - "ja nevar sodīt, tad jau var neievērot likumu". KAd notiek nelaime, tad nez kāpēc visi sāk atcerēties, kāpēc tādi likumi radīti. Bet kad jkāievēro, tad pofig

22.06.2017 17:06:58

ups
Iesaka:  +2  -0

ja drons pirkts uz kredīta vai ar karti, tad vispār nekādu problēmu noskaidrot. Turklāt, ja sanāk sūdi, tad var jau cerēt, ka nenoķers, bet parasti jau noķer.

22.06.2017 17:20:32

koks
Iesaka:  +0  -0

Diezin vai Civilās aviācijas aģentūra nav redzējusi nevienu dronu :D Nupat virs lidostas, kamēr nosēdās lidmašīnas, divus piefiksēja. Redz, atpazina pat.

22.06.2017 17:21:57

«
1 2 Kopā: 13
»
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums mediācija diaspora izsole izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti