viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Bezdarbnieka pabalsta saņemšanai nepieciešams ilgāks iemaksu periods


Lidija Dārziņa,
LV portāls

05.04.2017

ĪSUMĀ

 • Pagājušā gada beigās Saeima grozīja likumu "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam", pagarinot obligāti nepieciešamo sociālo iemaksu periodu, kāds vajadzīgs, lai būtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.
 • Lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu, ir trīs nosacījumi: jāreģistrējas NVA un jāiegūst bezdarbnieka statuss; apdrošināšanas stāžam jābūt ne mazākam par vienu gadu; obligātajām sociālās apdrošināšanas iemaksām bezdarba gadījumam Latvijā jābūt veiktām ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējos 16 mēnešos.
 • Iemaksu 12 mēneši var būt jebkuri mēneši 16 mēnešu periodā.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-3 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -3

No 1. aprīļa ir noteikts garāks bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas kvalifikācijas periods – sociālās apdrošināšanas iemaksām bezdarba gadījumam jābūt veiktām ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas. Līdz šim tiesībām uz pabalstu bija nepieciešami deviņi bezdarba apdrošināšanas mēneši 12 mēnešu termiņā.

Jauno nosacījumu paredz pagājušā gada nogalē Saeimā veiktie grozījumi likumā "Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam" un vēl vieni šā likuma grozījumi, kas noteica jaunās normas piemērošanu no 2017. gada 1. aprīļa.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras preses sekretāre Iveta Daine informē, ka personām, kuras bezdarbnieka statusu iegūs, sākot no 2017. gada 1. aprīļa, tiesības uz bezdarbnieka pabalstu būs, ja par viņām sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veiktas vai bija jāveic 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Savukārt personām, kurām bezdarbnieka statusu Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) būs piešķīrusi  līdz 31. martam, tiesības uz bezdarbnieka pabalstu tiks noteiktas tāpat kā iepriekš, proti, tiesības uz pabalstu būs, ja iemaksas bezdarba apdrošināšanai veiktas vai bija jāveic 9 mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā.

Pārējie nosacījumi bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai nemainās. Tāpat kā līdz šim, personai ir jābūt bezdarbnieka statusā, ko piešķir Nodarbinātības valsts aģentūra, un kopējam apdrošināšanas stāžam ir jābūt vismaz vienam gadam.

Kā nosaka 12 mēnešu periodu

Situācijas dzīvē ir dažādas. Darbu var zaudēt gan pēc centīgi nostrādātiem desmit gadiem, gan pēc pāris mēnešiem, un var neveikties atkārtoti. LV portāls lūdza VSAA skaidrojumu, kā tiek noteikts šis 12 mēnešu periods, kas ir svarīgs tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu, kā arī paskaidrot dažus LV izraudzītus piemērus saprotamībai. Jāņem vērā, ka cilvēks pēc darba attiecību pārtraukšanas ne jau vienmēr uzreiz nākamajā dienā dodas reģistrēties bezdarbniekos.

VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Aiva Zīrāka skaidro:

Ja cilvēks NVA ir ieguvis bezdarbnieka statusu un pieprasa VSAA piešķirt bezdarbnieka pabalstu, tad primāri tiek noteiktas tiesības uz bezdarbnieka pabalstu. Princips tiesību noteikšanai paliek tāds pats kā iepriekš, tikai mainās kvalifikācijas periods, kas ir viens no tiesību noteikšanas kritērijiem.

Ja līdz šim bezdarbnieki, kuri bezdarbnieka statusu bija ieguvuši līdz 2017. gada 31. martam ieskaitot, varēja iegūt tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, ja par viņiem sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas  Latvijā ir veiktas vai bija jāveic vismaz 9 mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas, tad tagad, iegūstot bezdarbnieka statusu, sākot no 2017. gada 1. aprīļa, tiek vērtēts, vai pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas iemaksas bezdarba apdrošināšanai ir veiktas vai bija jāveic vismaz 12 mēnešus.


Ja bezdarbnieka statuss iegūts līdz 31.03.2017.
 

Ja bezdarbnieka statuss iegūts 01.04.2017. vai vēlāk
 

Tiesības, ja iemaksas veiktas ne mazāk kā 9 mēnešus pēdējo 12 mēnešu periodā
 

Tiesības, ja iemaksas veiktas ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā

Pārējie nosacījumi paliek nemainīgi. Ir jābūt iegūtam bezdarbnieka statusam. Tas ir pirmais solis. Tāpat kā līdz šim, tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kura kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu. Tālāk, ja izpildās arī trešais nosacījums par kvalifikācijas periodu, – bezdarbniekam tiek piešķirts bezdarbnieka pabalsts.

1. piemērs. Cilvēks strādājis (ir bijis apdrošināts bezdarbam) no 2016. gada 1. aprīļa līdz 2017. gada 31. martam, iesniedz NVA iesniegumu 3. aprīlī, un ar 3.aprīli NVA piešķir bezdarbnieka statusu.

 1. 16 mēnešu periods pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas = periods no  03.12.2015. līdz 02.04.2017.;
 2. vērtē, vai šajā periodā no  03.12.2015. līdz 02.04.2017. iemaksas bezdarba gadījumam ir veiktas vai bija jāveic vismaz 12 mēnešos;
 3. tā kā noteiktajā 16 mēnešu periodā iemaksas ir veiktas 12 mēnešos – ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

2. piemērs. Cilvēks strādājis (ir bijis apdrošināts bezdarbam) no 2016. gada 1. aprīļa līdz 2017.gada 31. martam, iesniedz iesniegumu NVA 1. jūlijā, un NVA ar 1. jūliju piešķir bezdarbnieka statusu.

 1. 16 mēnešu periods pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas = periods no  01.03.2016. līdz 30.06.2017.;
 2. vērtē, vai šajā periodā no  01.03.2016. līdz 30.06.2017. iemaksas bezdarba gadījumam ir veiktas vai bija jāveic vismaz 12 mēnešos;
 3. tā kā noteiktajā 16 mēnešu periodā iemaksas ir veiktas 12 mēnešos – ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu.

3. piemērs. Cilvēks strādājis no 2015. gada 1. decembra līdz 2016.gada 31. maijam (6 mēneši), zaudējis darbu. Pieņemts darbā 2017. gada 1. janvārī, atlaists 31. martā (3 mēneši). NVA piešķir bezdarbnieka statusu 3. aprīlī.

 1. 16 mēnešu periods pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas = periods no  03.12.2015. līdz 02.04.2017.;
 2. vērtē, vai šajā periodā  no  03.12.2015. līdz 02.04.2017. iemaksas bezdarba gadījumam ir veiktas vai bija jāveic vismaz 12 mēnešos;
 3. tā kā noteiktajā 16 mēnešu periodā iemaksas ir veiktas tikai 9 mēnešos – nav tiesību uz bezdarbnieka pabalstu.

E-pakalpojumos arī e-iesniegums bezdarbnieka pabalstam

I. Daine atgādina, ka VSAA adresētu iesniegumu bezdarbnieka pabalsta piešķiršanai var iesniegt arī  NVA, tiklīdz iegūts bezdarbnieka statuss, vai izmantot e-pakalpojumu "E-iesniegums VSAA pakalpojumiem", izvēloties iesniegumu "Bezdarbnieka pabalsta piešķiršana vai pārrēķināšana".

Bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgums ir deviņi mēneši. Kā aprēķina pabalsta apmēru, izklāstīts VSAA mājaslapā informācijā "Bezdarbnieka pabalsts".

2016. gadā VSAA vidēji mēnesī bezdarbnieka pabalstus piešķīra 5,5 tūkstošiem personu.

Nodarbinātības valsts aģentūras statistika liecina, ka februāra beigās Latvijā bija reģistrēti 79 152 bezdarbnieki.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'bezdarbs  

  Ieteikt:  +2
-3

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti