viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Kas ir jāzina par pensiju indeksāciju  7


Aiga Ozoliņa,
Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja

13.03.2017

ĪSUMĀ

 • Pensiju indeksācijas aprēķinos tiek ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss valstī, kā arī 50% (iepriekš 25%) no apdrošināšanas iemaksu summas reālā pieauguma procentiem.
 • Indeksācijas kārtība nodrošina personām ar maziem ienākumiem visas pensijas indeksāciju, savukārt personām ar salīdzinoši lieliem ienākumiem – pensijas daļas indeksāciju.
 • VSAA rīcībā ir visi nepieciešamie dati, un pārrēķins notiek automātiski.
 • 2017. gadā tiek pārskatītas pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2011. gadā.
 • Pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2012., 2013., 2014. un 2015. gadā, pārskatīs 2018. gadā.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-1


Saistītie resursi

Tiesību akti
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -1

Latvijā pensiju apmērs tiek pārskatīts, veicot pensiju indeksāciju. Te ir jāpatur prātā, cik liela konkrētajā gadā ir vidējā summa, no kuras iemaksas veikuši sociālo iemaksu veicēji. Tas ir svarīgi tāpēc, ka likums „Par valsts pensijām” nosaka, ka valsts pensijas vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz pusi no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, tiek pārskatīts 1. oktobrī. Pensiju indeksācijas aprēķinos tiek ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss valstī, kā arī 50% (iepriekš 25%) no apdrošināšanas iemaksu summas reālā pieauguma procentiem. Politiski represētajām personām, I grupas invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pārskata visu valsts pensijas apmēru.

Šāda indeksācijas kārtība nodrošina personām ar maziem ienākumiem visas pensijas indeksāciju, savukārt personām ar salīdzinoši lieliem ienākumiem – pensijas daļas indeksāciju. Beidzamo reizi, 2016. gada oktobrī, tika indeksētas pensijas vai to daļa, kas nepārsniedza 332 eiro, un tika piemērots indekss 1,0186. Piemēram, 200 eiro liela pensija tika indeksēta pilnā apmērā, savukārt 400 eiro lielai pensijai tika indeksēta tikai pensijas daļa 332 eiro apmērā.

Jautājumi, kas skar pensijas, ir ļoti jutīgi un ne vienmēr vienkārši saprotami. Tāpēc Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa atbildēja uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par šo tematu.

Vai pensionāram ir kaut kas jādara pašam, lai viņa pensija tiktu indeksēta?

Nē, pensionāriem pašiem nekas nav jādara! Pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), un tā notiek automātiski – katru gadu 1. oktobrī. Tas nozīmē, ka ar oktobri ikviens, kam pienākas pensija, saņems to jau indeksētā apmērā. Nevajag arī uztraukties par to, vai VSAA zinās, cik kuram pienāksies pēc pensiju indeksācijas. VSAA rīcībā ir visi nepieciešamie dati, un pārrēķins notiek automātiski.

Kā uzzināt, par cik palielināsies katra konkrēta cilvēka pensija?

Savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt portālā www.latvija.lv vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā (http://www.vsaa.lv/lv/kontakti/kontaktinformacija).

Vai arī turpmāk pensijas tiks indeksētas?

Jā, tas notiek saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām", un pensiju indeksācija notiek katru gadu 1. oktobrī.

"Pensiju pārrēķins notiek automātiski, un senioriem papildus nekas nav jādara."

Kā veidojas koeficients, pēc kura aprēķina pensiju indeksāciju?

Koeficients, ko lieto pensiju indeksācijai, veidojas no faktiskā patēriņa cenu indeksa valstī un daļas no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma. Atgādināšu, ka no 2017. gada šī daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma ir 50 procenti. Pensiju indeksācijā piemērojamo indeksu VSAA aprēķina, pamatojoties uz tās rīcībā esošajiem datiem un Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Par pamatu indeksācijai ņem piešķirtās pensijas apmēru, neskaitot to piemaksu apmēru, kas piešķirts pie pensijas par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam.

Vai rudenī indeksācijas rezultātā palielināsies visas pensijas?

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensijas, invaliditātes pensijas, izdienas pensijas un apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmējiem, kuriem pensija ir piešķirta vai pārrēķināta līdz konkrētā gada 30. septembrim.

Kā un vai notiek arī krīzes laikā piešķirto pensiju pārskatīšana?

Jā, personām, kurām no 2010. gada 1. janvāra līdz 2015. gada 31. decembrim piešķirta vai pārrēķināta vecuma, izdienas vai apgādnieka zaudējuma pensija un kuras aprēķinā ir ņemti vērā negatīvie pensijas kapitāla indeksi, pensija tiek pārskatīta.

2016. gadā pārskatīja pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2010. gadā. Vidējais pensijas apmēra palielinājums 2016. gadā pārskatītajām pensijām bija 11,85 eiro.

2017. gadā pensiju pārskatīšana turpinās un tiek pārskatītas pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2011. gadā. Pensiju pārrēķins notiek automātiski, un senioriem papildus nekas nav jādara. Pensijas apmērs tiek pārskatīts no 2017. gada 1. janvāra, un, ja tas ir lielāks par iepriekš saņemto pensijas apmēru, tad ne vēlāk kā līdz 2017. gada 30. jūnijam VSAA izmaksās pārskatītās pensijas starpību un uz pensionāra deklarētās dzīves vietas adresi nosūtīs lēmumu par jauno pensijas apmēru.

Savukārt 2018. gadā pārskatīs pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2012., 2013., 2014. un 2015. gadā.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +3
-1

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (7)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
 
1 Kopā: 7
 

Gaida
Iesaka:  +5  -0

Izlasīto sapratu , bet nesaprotu kāpēc netiek pārskatītas pensijas ,kuras piešķīra 2006,2007,2008 un 2009 . gadā ,kad algas Valstī bija ļoti zemas . Mani interesē ,kad beidzot tiks ņemts vērā Darba stāžs par nostrādātajiem gadiem .[ Jau Staķes un Viņķeles laikā tas bija paredzēt ] Agrāk pensijas tika indeksētas katru gadu 1.aprīlī un 1. oktobrī ,tagad tikai 1. oktobrī . Mans nepārtrauktā darba stāžs ir 45 .gadi ,pensiju no 2016. gada 1.oktobra saņemu 273 eiro mēnesī. Vai tas ir normāli ? Kamēr dzīvojām ar viru iztikām,bet tagad jau 4.gadus esmu viena . Ko darīt ? Kas varētu dot padomu ?

21.03.2017 12:30:22

BertaB
Iesaka:  +7  -0

Tas cilvēks, kas tagad strādā manā vietā un dara to pašu darbu vidējā vadītāja līmenī pašvaldības iestādēsaņem 1200 eiro algu. Man visaugstākā bija 150 lati. Ko jūs te muldat par inflācijas procentiem? Tie ir no pirksta izzīsti cipari un shēmas indeksācijai ir sacerētas nevis, lai palīdzētu pensionāriem un nodibinātu kādu taisnīgumu, bet lai taupītu budžetu. Un varētu mūsu pensiju naudas atvēlēt atkal budžeta caurumu lāpīšanai, jo algas par simtiem un tūkstošiem jāceļ deputātiem. Paēdušais nekad neēdušo nesapratīs.

23.03.2017 12:13:42

anita
Iesaka:  +2  -0

Es Jums pirkrītu. Mana pensija šobrīd ir 226 eiro. Darba stāžs 45 gadi.

19.04.2017 12:14:05

Veronika
Iesaka:  +5  -0

Izlasīju vairākkārt to gudro murgojumu un tomēr netiku skaidrībā. Iznāk,ka agrāk piešķirtās pensijas, neskatoties uz lielu stāžu /mans nepārtraukts 46 gadi/, ka parasti, netiks pārskatītas,kaut tas knapi minimālas algas apmērā ir, vai mazākas? Kādas bija algas toreiz, atbilstoši noteiktās pensijas. Un kādas, augot pa stundām, cenas šobrīd...Senjori taču nevar savilkt galus kopā. Un valdība šiem sirmgalvjiem tajā atlikušajā mūža daļiņa nu nekādi nespēj pacensties nodrošināt kaut cik cilvēka cienīgās vecumdienas. Kādēļ???

19.04.2017 15:24:28

Ēvalds
Iesaka:  +5  -0

Kadeļ tāda maza atsaucība? Cilvēkiem kam dārba stāžs ir 45 gadi ir strādājuši padomju laikā.Viņi zināja,ka no dārba stāža būs atkarīga pensija.Tā bija 120 rubļi.Par 3 istabu dzīvokli bija jāmaksā 11 rubļi.Es 30 gadus nostrāju uz budozera,izjūkot padomju varai 12 gadi nostrādāti Dāņu firmā pie metāla apstrādes.Latvija 20 gadus nevarēja izdomāt:strādāt godīgi un nopelnīt,vai izpostīt to, kas bija uzcelts padomju laikā.Un tas izdevās:izpostīja mājas,fermas,zaga un iztirgoja.Tur tika ieguldīti mūsu veterānu nodokļi un veselība.Mūsu valdībai nerūp pensionāri.Tie,kas zaga un izlaupija saņem lielākas pensijas nekā mēs. Viņiem ari neprasa tik lielu stāžu.Es strādāju godīgi,bet kas man par to tika-ārodslimība kuru ari nemaksā,jo ar to nosedza krīzi.Vinķele tad apsolījās atdot,tikai apsolītais makā nekrīt....

19.04.2017 20:23:28

Daina
Iesaka:  +1  -0

Nekauņas! Āmen!

26.04.2017 12:40:44

Daina
Iesaka:  +0  -0

Šī valdība .sola atvieglojumus tikai no 2020.g.,kad paši vairs nebūs valdībā. 2018.gada 6.oktobris - 13.Saeimas vēlēšanas. Būs pavisam cita valdība.Neuzķeraties uz solījumiem ejot uz pašvaldību vēlēšanām! Svītrojiet ārā visus politiķus.kas bijuši pie varas

26.04.2017 18:58:42

 
1 Kopā: 7
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti