viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Brīvais tirgus dabasgāzei (l)


Inese Helmane,
LV portāls

03.03.2017

ĪSUMĀ

 • Līdz šī gada 3. aprīlim Latvijas dabasgāzes tirgū var darboties viens uzņēmums – "Latvijas Gāze", kas nodrošina dabasgāzes iepirkšanu, uzglabāšanu, pārvadi, sadali un tirdzniecību.
 • Kopš 10. februāra dabasgāzes tirgotāji reģistrējas speciālā reģistrā. Marta sākumā tajā ir reģistrējušies astoņi uzņēmumi.
 • Līdz ar tirgus atvēršanu vairs nebūs SPRK apstiprinātu dabasgāzes tirdzniecības gala tarifu, izņemot saistītos lietotājus, kuriem būs apstiprināta dabasgāzes cena.
 • Daļu vajadzīgo normatīvo aktu, lai darbotos brīvais gāzes tirgus, SPRK jau ir pieņēmusi, bet citi vēl ir tapšanas stadijā.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Lai gan no 3. aprīļa Latvijā tiks atvērts dabasgāzes tirgus, daudzi nosacījumi vēl ir neskaidri. Cik daudz Latvijā būs dabasgāzes tirgotāju, vai tie piedāvās dabasgāzi arī mājsaimniecībām un ar kādiem vairumtirgotājiem tiks slēgti līgumi – nezināmo ir pietiekami daudz. Skaidrojuma pirmajā daļā par monopolista sadalīšanu, vēl nepieciešamajiem lēmumiem un dabasgāzes tirgotāju reģistru.

Saistībā ar Enerģētikas likuma izmaiņām, kas paredz no 2017. gada 3. aprīļa liberalizēt dabasgāzes tirgu un izbeigt dabasgāzes cenas regulāciju dabasgāzes lietotājiem (izņemot saistītos lietotājus), 7.februārī tika apstiprināti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.78 "Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi", kas stāsies spēkā 3. aprīlī.  Tie nosaka kārtību, kādā lietotājiem piegādā dabasgāzi un pārtrauc tās piegādi, tirgotāja, publiskā tirgotāja, sistēmas operatora, lietotāja un gazificētā objekta īpašnieka tiesības un pienākumus dabasgāzes piegādē un lietošanā, kā arī kārtību, kādā veicami norēķini par saņemtajiem pakalpojumiem, tirgotāju maiņas kārtību u.c.

Monopolista sadalīšana

Kā noteikts 1997. gada 2. aprīlī noslēgtajā akciju sabiedrības ''Latvijas Gāze'' (LG) akciju pirkuma-pārdevuma līgumā, līdz šī gada 3. aprīlim Latvijas dabasgāzes tirgū var darboties tikai viens uzņēmums – LG, kas nodrošina dabasgāzes iepirkšanu, uzglabāšanu, pārvadi, sadali un tirdzniecību. Pērn februārī Saeima pieņēma grozījumus Enerģētikas likumā par dabasgāzes tirgus atvēršanu Latvijā un LG sadalīšanu, paredzot dabasgāzes pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora nodalīšanu no darbībām, kas saistītas ar dabasgāzes sadali vai tirdzniecību. LG akcionāri pērn 22. decembrī  izveidoja jaunu akciju sabiedrību ''Conexus Baltic Grid'', nododot tai dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas (Inčukalna pazemes gāzes krātuves) aktīvus.

"Nodalītais uzņēmums, kas nodarbosies ar dabasgāzes tirdzniecību, pildīs publiskā tirgotāja pienākumus līdz 2019. gada 1. janvārim."

Patlaban "Conexus Baltic Grid" lielākie akcionāri ir Krievijas  uzņēmums "Gazprom" (34,1%), Eiropas investīciju banku veidotais "Marguerite Fund" (29,1%), Vācijas kompānija "Uniper Ruhrgas International GmbH" (18,3%) un SIA "Itera Latvija" (16%). Pašreiz akciju sabiedrības "Conexus Baltic Grid" lielākie akcionāri ir tie paši, kas LG, taču līdz šā gada beigām kompānija ir jāpārdod, nodrošinot, ka tās akcionāri būtu ar dabasgāzes vai elektroenerģijas tirgotājiem nesaistītas personas. Tiesa gan, šis nosacījums neatteicas uz finanšu investoru "Marguerite Fund".

Kā jau iepriekš rakstīts LV portāla publikācijā "No nākamā gada 3. aprīļa ikviens varēs izvēlēties dabasgāzes tirgotāju", akciju sabiedrībai ''Conexus Baltic Grid'' būs jānodrošina pārredzama, elastīga pieeja dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūrai.

Pildīs publiskā tirgotāja pienākumus

LG turpinās pildīt sadales sistēmas operatora pienākumus, kā arī no 3. aprīļa  būs gan dabasgāzes tirgotājs, gan pildīs arī publiskā tirgotāja pienākumus, tirgojot dabasgāzi saistītajiem lietotājiem (mājsaimniecības lietotājiem, kas neizvēlēsies kļūt par dabasgāzes tirgus dalībniekiem) par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) noteiktu dabasgāzes cenu.

Pēc dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas darbību nodalīšanas LG līdz 2018. gada 1. janvārim būs jāizveido divi juridiski neatkarīgi uzņēmumi, nodalot dabasgāzes tirdzniecības darbības no dabasgāzes sadales pakalpojuma sniegšanas. Nodalītais uzņēmums, kas nodarbosies ar dabasgāzes tirdzniecību, pildīs publiskā tirgotāja pienākumus līdz 2019. gada 1. janvārim. Nodalītajiem dabasgāzes tirdzniecības un sadales uzņēmumiem varēs būt vieni un tie paši īpašnieki ar nosacījumu, ka tiek ievēroti nosacījumi dabasgāzes sadales sistēmas operatora neatkarībai.

Kas būs vairumtirgotāji?

Patlaban Latvijai dabasgāzi piegādā tikai divi uzņēmumi – "Gazprom" un "Itera" no Krievijas, taču Ekonomikas ministrija sagaida, ka, atverot dabasgāzes tirgu, tajā ienāks arvien vairāk jaunu dabasgāzes piegādātāju un tirgotāju. Līdz 2020. gadam plānots izveidot arī reģionālo Baltijas un Somijas dabasgāzes tirgu, tā garantējot lielāku piegāžu drošību un enerģētisko neatkarību nākotnē.

Enerģētikas eksperti lēš, ka Latvijas tirgū kā vairumtirgotāji varētu ienākt lielie naftas produktu tirdzniecības uzņēmumi "Statoil", "Vitol" vai "Shell". Enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš uzskata, ka "brīvība gan ir ierobežota ar infrastruktūras (cauruļvadu) lietošanas noteikumiem. Bet iespējas ir sarunās ar patiesiem gāzes piegādātājiem vai starpniekiem, t.i., tiem, kuri fiziski piegādā dabasgāzi līdz kādam no četriem ieejas punktiem Baltijas valstīs uz Krievijas un Baltkrievijas robežas vai sašķidrinātās dabasgāzes terminālī ieejai Lietuvas sistēmā".

Tirgotāji sāka reģistrēties 10. februārī

Kopš 10.februāra dabasgāzes tirgotāji reģistrējas speciālā reģistrā, kas pieejams šeit. Marta sākumā tajā ir reģistrējušies astoņi uzņēmumi – AS "Latvijas Gāze", AS "AJ Power Gas", AS "Latvenergo", SIA "Enefit", SIA "ESK Sistēmas", SIA "Frenzo", SIA GEG un SIA "Euro energo company".

Pastāv vairākas iespējas, kā dabasgāzes lietotāji varētu saņemt piedāvājumu no dabasgāzes tirgotājiem kā alternatīvu pašreizējam monopolistam LG. SPRK speciāliste Baiba Jakobsone skaidro, ka viena no iespējām ir tirgotājam pašam vērsties pie lietotāja ar savu piedāvājumu, otra iespēja – dabasgāzes tirgotājs publicē informāciju savā tīmekļa vietnē, trešā – lietotājs var iepazīties ar dabasgāzes tirgotāju reģistru SPRK mājaslapā un vērsties pie tirgotāja, lai uzzinātu viņa piedāvājumu.

Kārtis neatklāj

Igaunijas elektroenerģijas pārdevēja "Eesti energia", kas kaimiņzemē tirgo arī gāzi, meitasuzņēmuma "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers LV portālam atklāja, ka patlaban kompānija "strādā ar vairumtirgotājiem par konkurētspējīgu cenu gāzes piegādēm, lai būtu pilnībā gatava sākt gāzes tirdzniecību pēc tirgus atvēršanas". Pašlaik kompānija aktīvi darbojas pie piedāvājumu izstrādes. Sākotnēji "Enefit" noteikti strādās ar uzņēmumiem, jo tie būs aktīvākie tirgus dalībnieki. Mājsaimniecībām saglabāsies iespēja izmantot regulēto tarifu, un kompānija sagaida, ka tām nebūs motivācijas mainīt piegādātāju.

"“Latvenergo” ir ieinteresēts un arī iesaistīsies dabasgāzes tirgū."

Savukārt AS "Latvenergo" preses sekretāre Ivita Bidere neatklāj elektroenerģijas tirgus līdera nodomus, reģistrējoties arī par dabasgāzes tirgotāju. ""Latvenergo" ir ieinteresēts un arī iesaistīsies dabasgāzes tirgū. Tomēr pie vairākiem būtiskiem dabasgāzes tirgus atvēršanas jautājumiem vēl notiek darbs, un var teikt, ka tirgus vēl ir tapšanas stadijā. Pirmkārt, notiek aktīvs darbs pie normatīvajiem aktiem, un, otrkārt, būtisks ir jautājums par jauno pārvades tarifu." Elektroenerģijas milzis sola piedāvājumu detalizēti atklāt atbilstoši tirgus procesiem.

LG komentāru par darbību brīvajā dabasgāzes tirgū LV portālam neizdevās iegūt.

Atsevišķas metodikas vēl top

Daļu vajadzīgo normatīvo aktu, lai darbotos brīvais gāzes tirgus, SPRK jau ir pieņēmusi, bet citi vēl ir tapšanas stadijā. Dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu metodika apstiprināta 2016. gada 28. novembrī. Dabasgāzes uzglabāšanas sistēmas pakalpojuma tarifu metodiku plānots apstiprināt marta sākumā.

SPRK ir izstrādājusi dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifa aprēķināšanas metodikas projektu. Lai izzinātu ieinteresēto pušu viedokli par izstrādāto metodikas projektu, līdz 3. martam ir izsludināta publiskā konsultācija.

Saskaņā ar MK noteikumiem dabasgāzes tirgotājiem ar sadales sistēmas operatoru ir jānoslēdz sadales sistēmas pakalpojuma līgums par sadales pakalpojumu izmantošanu pēc 3. aprīļa.

 

Par tirgu mājsaimniecībām un juridiskajām personām un to, ko redzēsim rēķinos, skaidrojuma 2. daļā.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +3
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti