viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Sāls ielās un uz ceļiem, tā ietekme un iespējamās alternatīvas  1


Iluta Plotņikova
14.01.2013

ĪSUMĀ

 • Kaisītā sāls daudzumu ietekmē snigšanas intensitāte, brauktuves stāvoklis, gaisa temperatūra un mitrums.
 • Visvairāk apdraudēti ir maģistrālo ielu/ceļmalu koki.
 • Vārāmā sāls ir viens no efektīvākajiem un lētākajiem līdzekļiem apledojuma novēršanai.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Latvijā ir atgriezusies ziema - sals un krietna sniega kārta. Lai arī ziemas ainavu tās izdaiļo, pilsētu iedzīvotājiem un ceļu apsaimniekotājiem sniegs un ledus spēj sagādāt ne mazums rūpju. Viena no problēmām – apgrūtināti braukšanas apstākļi. Lai izvairītos no nelaimes gadījumiem, ielas un ceļi ir jākaisa ar pretslīdes materiāliem. Tomēr vēl aizvien atklāts ir jautājums par to, vai sāls ir labākā izvēle un vai tā izlietotais daudzums uzskatāms par atbilstošu, lai ietekme uz apkārtējo vidi nebūtu negatīva.

Sāls nepieciešams labu braukšanas apstākļu nodrošināšanai

MK noteikumu Nr.224 "Noteikumi par valsts un pašvaldību autoceļu ikdienas uzturēšanas prasībām un to izpildes kontroli" 1.pielikuma 4.punkts nosaka: lai ik dienas tiktu uzturēti kārtībā autoceļi, tilti, satiksmes pārvadi, caurtekas, gājēju celiņi un veloceliņi, nepieciešams rūpēties par slīdamības mazināšanu. To iespējams paveikt vairākos veidos – kaisot smilšu un sāls maisījumu, kaisot smiltis vai šķembiņas, ar mitrā sāls palīdzību, ar sāls šķīdumu vai izveidojot rievas apledojumā.

Savukārt Rīgas domes saistošo noteikumu Nr.125 "Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas noteikumi" 13.punkts paredz, ka valdījumā esošo ielu, tiltu, ceļu pārvadu, laukumu, nostiprināto krastmalu, sabiedriskā transporta pieturvietu, brauktuves sadalošo joslu zālienu uzturēšanu, sakopšanu un remontu nodrošina Rīgas domes (RD) Satiksmes departaments.

"Lēmumu par sāls daudzumu, ko kaisīt, pieņem uzņēmēja atbildīgais inženiertehniskais darbinieks."

RD Satiksmes un transporta lietu komitejas priekšsēdētājs Vadims Baraņņiks skaidro: Rīgas teritorijā ielu, tiltu un pārvadu uzturēšanu saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem veic četri uzņēmumi, un ziemas sezonā pieejamo ielu tīrīšanas un kaisīšanas tehniku skaits ir 44 vienības. V.Baraņņiks neslēpj: lai ceļus uzturētu kārtībā, ik gadu tam jāatvēl ievērojama naudas summa, kas, piemēram, pērnā gada ziemas sezonā sasniegusi pusotru miljonu latu. Līdz ar to rodas jautājums, vai izlietotais sāls daudzums vērtējams kā adekvāts.

Rīgas domes pārstāvis skaidro, ka sāls (NaCl) izlietojumu ietekmē tādi faktori kā snigšanas intensitāte, brauktuves stāvoklis, gaisa temperatūra un mitrums, meteoroloģiskās prognozes. Sāls daudzums atkarībā no konkrētās situācijas ir atšķirīgs, un tas noteikts ielu uzturēšanas līgumos. Lēmumu par izkaisāmā sāls daudzumu pieņem uzņēmēja atbildīgais inženiertehniskais darbinieks

Kā sāls ietekmē apstādījumus un ceļmalu augus?

LU Bioloģijas institūta Augu minerālās barošanās laboratorijas pētniece Gunta Čekstere, kas pētījusi pilsētvides augus, atzīst: raugoties no apstādījumu un koku aizsardzības viedokļa, sāls tiek lietots par daudz. Protams, pētniece nenoliedz, ka satiksmes drošība un cilvēka dzīvība šajā situācija noteikti ir vērtējama augstāk nekā augu augšanas vajadzības, tomēr būtu svarīgi apzināties, kādus riskus augiem rada regulāra sāls nokļūšana vidē.

G.Čekstere skaidro, ka sāls augos var nokļūt divos veidos – uzkrājoties augsnē augu sakņu zonā un nogulsnējoties šļakatu veidā vai lēni notekot pa koku stumbru, pumpuriem, skujām. Pētniece atklāj: ziemā koku saknes sāļus neuzņem, bet, paaugstinoties gaisa temperatūrai virs +7,5oC, sākas augu veģetācijas periods un tiem ir nepieciešamas barības vielas, ko augi uzņem caur saknēm, un sāls uzkrāšanās augsnē kļūst bīstama. Tādu augu bojājumu kā lapu nekrozes jeb šūnu atmiršana iemesls var būt arī sāls izsauktais ūdens deficīts jeb "fizioloģiskais sausums" vai osmotiskais stress.

"Augu bojājumu iemesls var būt arī sāls izsauktais ūdens deficīts jeb fizioloģiskais sausums."

G.Čekstere norāda, ka parasti kaitīgā ietekme kokiem un krūmiem vizuāli izpaužas kā lapu malu un skuju galu dzeltēšana, brūnēšana, kavēta augšana un panīkums, priekšlaicīga lapu iekrāsošanās un nobiršana, zaru un piezaru vai visa auga nokalšana, aizkavētā lapu plaukšana un paātrināta dzeltēšana, snaudošo pumpuru vai tikko izplaukušo lapiņu nokalšana.

Bez sekām sāls lietošana neatstāj arī ielu un ceļmalu augsni. Speciāliste atzīst: pētījumu rezultāti parādījuši, ka nātrijs var ietekmēt augsnes auglību, apmainoties ar augiem nepieciešamajiem barības elementiem augsnes kompleksā. Līdz ar nātrija jonu nonākšanu augsnē tiek bojāta tās struktūra un sākas augsnes saputekļošanās process – samazinās gaisa saturošo poru tilpums, un tiek traucēta ūdens infiltrācija. Tādējādi augsnē palielinās ogļskābās gāzes daudzums un tiek traucēta ūdens apgāde.

G.Čekstere norāda, ka ceļmalu un ielu koki ir visvairāk apdraudētie, jo tie aug apmēram 3m attālumā no brauktuves, kur norisinās intensīva satiksme un attiecīgos laika apstākļos tiek kaisīts sāls. Slikta kanalizācija un zemas apdobes ir negatīvās ietekmes pastiprinošs faktors, kas veicina sāls uzkrāšanos augsnē.

Vai ir nepieciešamība sāli aizstāt?

LU Bioloģijas institūta speciāliste atzīst, ka alternatīva sāls kaisīšanai ir sarežģīts jautājums. Piemēram, smilts un granīta šķembu izmantošana Latvijas apstākļos ir apstrīdams risinājums - biežiem atkušņiem seko apledojumi, tādēļ pastāv problēmas ar kanalizācijas sistēmu pārslodzi. Citviet pasaulē par efektīvāko līdzekli apledojuma novēršanai ir atzīts kalcija hlorīds (CaCl2), kas ledu un sniegu kausē pat – 20oC temperatūrā. Tomēr viens no būtiskiem tā trūkumiem ir teju desmit reizes augstāka cena nekā Latvijā lietotajam nātrija hlorīdam. Šis materiāls ir hidroskopiskāks un grūtāk uzglabājams un iedarbība –10oC temperatūrā salīdzinājumā ar NaCl izbeidzas ātrāk, tāpēc pilsētās CaCl2 tiek izmantots reti.

"Pētījums pierāda, ka sāls neatstāj būtiski kaitīgu ietekmi uz vidi."

Vārāmā sāls tomēr ir viens no efektīvākajiem un lētākajiem līdzekļiem apledojuma novēršanai.

Arī V.Baraņņiks piekrīt šim apgalvojumam, atsaucoties uz RD Satiksmes departamenta pasūtīto pētījumu, ko veica Rīgas Tehniskā universitāte, un tas apstiprina, ka sāls neatstāj būtiski kaitīgu ietekmi uz vidi. Pētījumā izvērtēta sāls kā pretslīdes materiāla iedarbība ne tikai uz apkārtējo vidi, bet arī uz transporta būvēm, salīdzinot to ar alternatīviem materiāliem. Saskaņā ar pētījumu sāls reaģenta priekšrocības ir:

 • labāka pretapledojuma iedarbība Latvijai aktuālajos mainīgajos laika apstākļos;
 • krietni zemākas izmaksas, salīdzinot ar citiem pretslīdes materiāliem;
 • ekoloģiskais faktors – sāls ir pilnīgi naturāla, dabā pastāvoša viela, kas izslēdz tās globālo ietekmi uz vidi;
 • iespēja lietot to sausā, samitrinātā vai šķīduma veidā, vienkārša pārkraušana un uzglabāšana;
 • uzkrātā praktiskā pieredze, kas garantē stabilus rezultātus.

V.Baraņņiks atklāj, ka ar katru gadu samazinās arī iedzīvotāju sūdzību skaits par sāls atstāto negatīvo ietekmi uz apaviem un personiskajām automašīnām. Iemesls tam – ielu tīrīšanas metode tiek lietota jau gadu desmitiem, un lielākā daļa iedzīvotāju to ir pieņēmusi.

Rīgas domes Satiksmes departaments konkursa rezultātā līdz 2014.gadam ir noslēdzis līgumus ar ielu, tiltu un pārvadu uzturētājiem, kas paredz sāls un smilts maisījuma izmantošanu ielu, tiltu un pārvadu kaisīšanā ziemas sezonā. Tas nozīmē, ka vismaz vēl tuvākos divus gadus sāls pilsētas ielās ziemās būs.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'apsaimniekošana  

  Ieteikt:  +3
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti