DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. februārī, 2017
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

VARAM parlamentārais sekretārs J.Eglīts: Mūsu priekšlikumi sākt darbu pie meliorācijas sistēmu sakārtošanas pilsētās ir sadzirdēti

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Saeimas Tautsaimniecības un reģionālās attīstības komisijas deputāti ir pilnveidojuši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumus, kas paredz meliorācijas sistēmu pārvaldības jautājumus attiecināt ne tikai uz laukiem un mežiem, bet arī pilsētām un apdzīvotām vietām, un virzīs izskatīšanai Saeimā.

Līdz šim esošā situācija ir tāda, ka jauno ciematu un privātmāju būvniecībā nav pievērsta pietiekama uzmanība esošo meliorācijas sistēmu saglabāšanai vai arī jaunu izbūvei. Tāpēc Pierīgas un citu pašvaldību iedzīvotāji pavasaros un rudeņos bieži spiesti dzīvot applūdušās teritorijās un ciest materiālus zaudējumus, lai no applūdušajām vietām pārvietotu iedzīvi. Lai sakārtotu meliorācijas jomu, nepieciešams veikt vairākus būtiskus grozījumus normatīvajos aktos.

"Ogre ir tā pilsēta, kas pirmā nāk prātā, iedomājoties par pavasara tuvošanos un applūdušām mājām, iedzīvotāju evakuāciju, paralizētu atbildīgo dienestu darbu, cīnoties ar sekām ne cēloņiem. Tādēļ apsveicama ir Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieka Egila Helmaņa iniciatīva, izveidot darba grupu un operatīvi risināt šo jautājumu, valsts līmenī sakārtojot meliorācijas jomu, kas ir būtiska iedzīvotāju labklājībai un diemžēl ilgstoši ir palikusi bez uzmanības," informē VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts un neslēpa gandarījumu, ka ministrijas priekšlikumi Saeimā ir sadzirdēti.

Šobrīd projektus meliorācijas sistēmu izbūvei vai rekonstrukcijai iespējams īstenot tikai līdz apdzīvotas vietas vai pilsētas robežām. Lai sakārtotu un atjaunotu meliorācijas sistēmas Latvijā, neskatoties pēc to teritorijas piederības, pilsētu un apdzīvoto vietu pašvaldībām ir nepieciešams apzināt papildus iespējas piesaistīt finansējumu no dažādiem Eiropas Savienības (ES) finanšu instrumentiem.

Pēc VARAM ieskata nepieciešams mainīt situāciju, jo ES fondu plānošanas periodā no 2014. līdz 2020. gadam nav paredzēti līdzekļi meliorācijas pasākumiem apdzīvotās vietās, bet tikai lauksaimniecības vai meža zemēs. Līdz ar to šobrīd iespējams īstenot projektus meliorācijas sistēmu izbūvei vai rekonstrukcijai tikai līdz apdzīvotas vietas vai pilsētas robežām.

Turklāt ES atklāto projektu konkursi, kas attiecas uz meliorācijas sistēmām, tiek piemēroti tikai tādām sistēmām, kas ir reģistrētas meliorācijas kadastra sistēmā, līdz ar to pašvaldībām nemaz nav iespējas piedalīties šādos projektu konkursos.

Ņemot vērā vairāku novada pašvaldību viedokli, VARAM iesaka veikt izmaiņas arī Meliorācijas Kadastra noteikumos, lai pašvaldības varētu veikt ēku vai inženierbūves datu, inventarizāciju un reģistrēšanu meliorācijas kadastrā, ja to nav izdarījis īpašnieks.

Oskars Vizbulis
Ministra padomnieks
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI