viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

FM: 2016. gada vidējā inflācija atbilst FM prognozētajam līmenim


Finanšu ministrija
11.01.2017
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

2016. gada decembrī patēriņa cenas pieauga par 2,2%, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, strauji palielinoties gan preču, gan pakalpojumu cenām – attiecīgi par 1,7% un 3,4%. Inflācijas līmenis decembrī bija jau par trīs procentpunktiem augstāks nekā aprīlī un maijā, kad tika sasniegts 2016. gada zemākais inflācijas līmenis (-0,8%). Līdz ar to 2016. gada vidējā inflācija bija 0, 1%, kas atbilst FM prognozētajam līmenim.

Pērnā gada patēriņa cenu līmenim bija ļoti raksturīga iezīme – cenu svārstības galvenokārt izskaidroja norises pasaules izejvielu tirgos. Straujš naftas produktu cenu kritums pērnā gada sākumā būtiski samazināja degvielas, siltumenerģijas un gāzes cenu Latvijā. Taču tikpat straujš pārtikas cenu kāpums gada nogalē, it īpaši zivīm, pienam, eļļas produktiem, dārzeņiem un cukuram, kas ir saistīts ar pārtikas piedāvājuma un pieprasījuma apjomu līdzsvarošanu pasaules tirgos, nedaudz kompensēja ar energoresursu saistīto preču un pakalpojumu cenu kritumu. Ņemot vērā, ka pārtikas preču īpatsvars patēriņa grozā ir nedaudz lielāks par piekto daļu, tieši šo preču cenu kāpums nodrošināja lielāko devumu patēriņa cenu kopējā pieaugumā, lai arī pārtikas cenas 2016. gadā kopumā bija par 1,2% augstākas nekā iepriekšējā gadā.

Papildus tam inflāciju paaugstināja būtisks ūdensapgādes un citu ar mājokli saistīto pakalpojumu cenu kāpums, sākot ar 2016. gada jūliju, ko ietekmēja mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumu sadārdzināšanās saistībā ar 21% PVN likmes piemērošanu namu apsaimniekotājiem.

Degvielas cenas, ko mēs ikdienā redzam uzpildes stacijās, uz notikumiem pasaules biržās reaģē samērā strauji, un 2016. gada degvielas cenas kopumā samazinājās par 7,7%. Tomēr gada nogalē tās atsāka pieaugumu un, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, ir pieaugušas par 6,7%. Savukārt mehānisms, kā veidojas gāzes un siltumenerģijas cenas, ir būtiski atšķirīgs – gan cenu kāpumi, gan kritumi notiek pakāpeniski, un tas nozīmē, ka cenu pieaugums, kas degvielai jau ir noticis, siltumenerģijas un gāzes tarifiem vēl ir tikai priekšā. Pērnajā gadā siltumenerģijas un gāzes tarifi kopumā bija par 11,4% un 11,0% attiecīgi zemāki, salīdzinot ar 2015.gadu.

Jāatzīmē, ka arī 2017.gada pirmajos mēnešos siltumenerģijas un gāzes tarifi būs zemāki nekā pērnā gada sākumā, taču pēc tam atsāks mērenu pieaugumu.

Gada inflācijas kāpumu decembrī salīdzinājumā ar 2015. gada decembri galvenokārt nodrošināja pārtikas cenu pieaugums par 5,0%, kas ir straujākais kāpums kopš 2011.gada oktobra. Ja būtisks piena produktu sadārdzinājums bija prognozējams sakarā ar to, ka lielās attīstības valstis pērnā gada nogalē bija ievērojami palielinājušas piena produktu importu, tādā veida ietekmējot piena iepirkuma cenu pieaugumu visā pasaulē, tad svaigo dārzeņu cenu kāpums par 26,8% bija ļoti negaidīts. Cenu kāpums fiksēts arī degvielai, tabakas izstrādājumiem, veselības aprūpes un telekomunikācijas pakalpojumiem.

Sagaidāms, ka pērnā gada nogalē novērotie patēriņa cenas ietekmējošie faktori saglabāsies un inflācija 2017.gadā turpinās palielināties. Naftas cenām stabilizējoties, un pagājušā gada zemās bāzes dēļ, degvielas cenas Latvijā būs būtiski augstākas. Turpinās palielināties arī pārtikas  cenas, kuras tāpat ietekmēs cenu kāpums pasaules tirgos. Ar pakāpenisko situāciju uzlabošanos darba tirgū un darba samaksas kāpumu, turpināsies pakalpojumu cenu pieaugums. Balstoties uz aktuālo Finanšu ministrijas prognozi, 2017. gadā vidēja gada inflācija palielināsies līdz 1,6%. Taču, faktori, kuri varētu būtiski palielināt inflāciju ir ļoti augsti.  

 
  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 
Informācijas statuss
Šī sadaļa ir platforma nepastarpinātai valsts iestāžu komunikācijai ar sabiedrību.

 • Par preses relīžu saturu atbild informācijas iesniedzējs. LV portāls publicē iesūtīto informāciju, to nerediģējot un nemainot.
 • Aicinām valsts pārvaldes iestādes paziņojumu iesūtīšanai izmantot e-pastu: pr@lv.lv
Lietotājiem der zināt.

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti