viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

FM: 2016.g. novembrī Latvijas preču eksportu veicināja koksnes eksports


Finanšu ministrija
10.01.2017
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Šodien publicētie dati par Latvijas ārējo tirdzniecību 2016. gada novembrī uzrāda pozitīvas ziņas par Latvijas preču eksportu. Salīdzinājumā ar 2015. gada attiecīgo mēnesi eksports novembrī audzis par 3,4%. Daļēji tas ir skaidrojams ar apstrādes rūpniecības spēcīgo pieaugumu, it īpaši kokrūpniecībā, kas vienlaikus bija arī galvenais eksporta pieauguma virzītājspēks.

Neskatoties uz jau tā salīdzinoši augsto līmeni, koka un koka izstrādājumu eksporta vērtība novembrī palielinājās par 22,4% salīdzinājumā ar 2015. gada attiecīgo mēnesi. Jāatzīmē, ka jau kopš 2011. gada, kad šīs nozares eksports pārsniedza pirmskrīzes perioda sasniegto augsto vērtību, tas uzrāda stabili augupšvērstu attīstības dinamiku. Par spīti būtiskam sterliņu marciņas vērtības sarukumam 2016. gada vidū Lielbritānija paliek par galveno noieta tirgu Latvijas koka izstrādājumiem, turklāt, nodrošinot lielāko pieaugumu šai nozarei gan novembrī, gan 2016. gada pirmajos vienpadsmit mēnešos kopumā.

Jāatzīmē, ka novembrī fiksētas eksporta izmaiņas preču kategoriju griezumā raksturo visu 2016. gadu kopumā. Bez kokrūpniecības precēm, stabilu eksporta pieaugumu gan novembrī, gan pērnā gada vienpadsmit mēnešos kopumā uzrāda farmaceitiskie produkti, būvniecības izstrādājumi, mēbeļu un interjera priekšmeti. Taču spēcīgs elektroiekārtu un elektropreču, kā arī minerālproduktu eksporta kritums negatīvi ietekmēja kopējo eksportu, jo 2016. gada vienpadsmit mēnešos preču eksporta vērtība bija par 1,1% zemāka salīdzinājumā ar 2015. gada attiecīgo periodu. Ir būtiski atzīmēt, ka elektroiekārtu un minerālproduktu eksporta kritumu lielā mērā ir noteicis reeksporta samazināšanās un cenu kritums naftas produktiem.

2016. gadā preču eksporta vērtību tai skaitā ietekmēja izejvielu cenu kritums, it īpaši gada pirmajā pusē. Kopš 2014. gada vidus pasaules biržās patstāvīgi samazinājās neapstrādātās pārtikas un energoresursu cenas, ko ietekmēja preču ražošanas izmaksu samazinājums. Aktuālākie pieejamie dati liecina, ka preču eksporta vienības vērtība Latvijā 2016. gada pirmajos desmit mēnešos samazinājās par 3,3% salīdzinājumā ar pērnā gada atbilstošo periodu, visstraujāk cenai samazinoties tieši naftas pārstrādes produktiem un lauksaimniecības produktiem. Taču jau 2016. gadā nogalē izejvielu cenas stabilizējās un uzrādīja pieaugumu. To var novērot arī eksporta datos novembrī. Ja naftas produktu eksporta kritums 2016. gadā katru mēnesi bija mērāms ar divciparu skaitli un pirmajos desmit mēnešos kopumā samazinājās par 29,7%, tad novembrī gada kritums bija vien 8%.

Līdz ar Krievijas rubļa vērtības stabilizēšanos uzlabojās arī Latvijas preču eksports uz šo valsti, novembrī eksporta vērtībai palielinoties par 13,2%. Tādējādi sasniedzot lielāko eksportēto vērtību pēdējo divu gadu laikā. Visstraujāk eksports pieauga tādās preču kategorijās, kā farmaceitiskie produkti, mēbeļu un interjera priekšmeti, alkoholiskie dzērieni un optiskās ierīces. Jāatzīmē, ka 2016. gada decembrī rubļa vērtība bija vēl labvēlīgāka Latvijas eksportētājiem, tādējādi līdzīgs gada pieaugums visticamāk būs arī decembrī.

Ņemot vērā, ka Latvijas apstrādes rūpniecības apgrozījums eksportā uzrāda pozitīvu attīstības dinamiku un ka pēdējos mēnešos ekonomikas konfidence Eiropas Savienībā kopumā turpina uzlaboties, pozitīvas tendences tiks novērotas Latvijas eksportam nozīmīgākajos rūpniecības un būvniecības sektoros. Tādējādi var secināt, ka preču eksports 2016. gada decembrī visticamāk pieaugs, taču tas nebūs pietiekami, lai kompensētu iepriekšējo mēnešu kritumu. Tādējādi 2016. gadā eksportēto preču vērtība kopumā būs nedaudz mazāka nekā 2015. gadā.

Savukārt importa preču vērtība pieauga pērnā gada novembrī salīdzinājumā ar 2015.gada novembrī pieauga par 3,2%. Zīmīgi, ka pieaugums fiksēts praktiski visās preču kategorijās, taču straujākie ir koka un koka izstrādājumiem, plastmasas izstrādājumiem zivju produkcijai, kā arī automobiļiem. Savukārt, 2016. gada vienpadsmit mēnešos importa vērtība bija par 3,0% mazāka nekā 2015. gada attiecīgajā periodā. Ņemot vērā, ka imports samazinājās straujāk par eksportu, tas labvēlīgi ietekmēja ārējas tirdzniecības bilanci, samazinot preču tirdzniecības deficītu par 242,6 milj. eiro pērnā gada vienpadsmit mēnešos.

 
  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 
Informācijas statuss
Šī sadaļa ir platforma nepastarpinātai valsts iestāžu komunikācijai ar sabiedrību.

 • Par preses relīžu saturu atbild informācijas iesniedzējs. LV portāls publicē iesūtīto informāciju, to nerediģējot un nemainot.
 • Aicinām valsts pārvaldes iestādes paziņojumu iesūtīšanai izmantot e-pastu: pr@lv.lv
Lietotājiem der zināt.

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums mediācija diaspora izsole izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti