viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Konfiscētās mantas glabāšanas rēķins lielāks par uzlikto sodu


Guntis Ščerbinskis,
LV portāls

12.03.2018

ĪSUMĀ

 • Nereti konfiscēto mantu glabāšanas izdevumu apmērs daudzkārt pārsniedz personai piemēroto administratīvo sodu.
 • Satversmes tiesā ir apstrīdētas normas, kas regulē personas pienākumu apmaksāt izdevumus par konfiscēto mantu glabāšanu arī par to laikposmu, kamēr noris tiesvedība.
 • Augstākā tiesa apturējusi tiesvedību kādā administratīvajā lietā, lai pārliecinātos par piemērojamo normu atbilstību Satversmei.
 • Apstrīdētās tiesību normas liedz vērtēt individuālus apstākļus, lai noteiktu konfiscētās mantas glabāšanas izdevumu apmēru.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +4
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +4 -0

Satversmes tiesa (ST) vērtēs, vai pie administratīvās atbildības sauktas personas pienākums segt izdevumus par administratīvā pārkāpuma lietā izņemtās mantas glabāšanu atbilst valsts pamatlikumam. Rēķins par konfiscēto mantu glabāšanu nereti izrādās daudz lielāks nekā personai noteiktais sods, uzsver Augstākā tiesa (AT), kura attiecīgās normas apstrīdējusi ST.

Nesamērīgs regulējums

Kā LV portālam skaidro AT Administratīvo lietu departamenta priekšsēdētāja Veronika Krūmiņa, Augstākā tiesa konstatējusi, ka likuma un Ministru kabineta noteikumu normas paredz personas pienākumu segt izdevumus par konfiscēto mantu glabāšanu arī par to laikposmu, kamēr noris tiesvedība.

"Proti, ja persona izmanto savas tiesības pārsūdzēt lēmumu par mantas konfiskāciju, tad viņai arī jārēķinās, ka arī par šo laiku būs jāsedz konfiscētās mantas glabāšanas izdevumi. Ņemot vērā to, ka tiesvedība ir laikietilpīgs process, bieži vien konfiscēto mantu glabāšanas izdevumu apmērs daudzkārt pārsniedz piemēroto administratīvo sodu," pamato V. Krūmiņa.

Sagatavojot pieteikumu ST, Augstākā tiesa norādījusi, ka šāds regulējums nav samērīgs. V. Krūmiņa: "Tiesību normas neļauj vērtēt individuālus apstākļus, lai noteiktu konfiscētās mantas glabāšanas izdevumu apmēru. Atsevišķos gadījumos, ja pastāv objektīvi apstākļi, persona būtu jāatbrīvo (pilnībā vai daļēji) no šo izdevumu samaksas. Aprēķinot konfiscētās mantas glabāšanas izdevumus, būtu jāvērtē arī tas, kādu iemeslu dēļ tiesvedības process bijis ilgstošs, kā arī tas, vai personas mantiskais stāvoklis ļauj segt šos izdevumus."

Ierobežo tiesības uz īpašumu

Kā skaidro AT Administratīvo lietu departamenta vadītāja, ja tiesai būtu iespēja vērtēt individuālus apstākļus, tad personām būtu jāsedz tikai faktiskie konfiscētās mantas glabāšanas izdevumi.

Augstākā tiesa pieteikumu Satversmes tiesai iesniegusi, jo apstrīdētais regulējums ierobežo tiesības uz īpašumu, kā arī var kavēt izmantot tiesības uz taisnīgu tiesu. "Demokrātiskā un tiesiskā valstī nedrīkst pastāvēt nesamērīgi pamattiesību ierobežojumi. Līdz ar to Augstākās tiesas uzdevums ir sagatavot juridiskus argumentus, lai Satversmes tiesa var izvērtēt šo ierobežojumu atbilstību Satversmei," rezumē V. Krūmiņa.

"Aprēķinot konfiscētās mantas glabāšanas izdevumus, būtu jāvērtē arī tas, kādu iemeslu dēļ tiesvedības process bijis ilgstošs, kā arī tas, vai personas mantiskais stāvoklis ļauj segt šos izdevumus."

ST informē, ka lieta ierosināta par Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 257. panta astotās daļas un Ministru kabineta (MK) 2010. gada 7. decembra noteikumu Nr. 1098  "Noteikumi par rīcību ar administratīvo pārkāpumu lietā izņemto mantu un dokumentiem" 74. punkta atbilstību Satversmes 92. un 105. pantam.

Apstrīdētās normas noteic administratīvi sodītas personas pienākumu apmaksāt izdevumus par lietā izņemtās mantas un dokumentu nodošanu glabāšanā, glabāšanu un iznīcināšanu, kā arī regulē, par kādu periodu tiek izrakstīts rēķins.

Pārtrauc tiesvedību, lai pārbaudītu satversmību

Augstākā tiesa šā gada 12. februārī apturēja tiesvedību tās izskatīšanā esošajā administratīvajā lietā un nolēma iesniegt pieteikumu Satversmes tiesā.

Runa ir par administratīvo lietu, kas ierosināta pēc personas pieteikuma par Nodrošinājuma valsts aģentūras lēmuma atcelšanu. Aģentūra personai pieprasīja apmaksāt izdevumus par administratīvā pārkāpuma lietā izņemtās mantas nodošanu glabāšanā un glabāšanu. Turklāt aģentūras aprēķinātā izdevumu summa par mantas glabāšanu konkrētajā lietā būtiski pārsniedz personai uzliktā administratīvā soda apmēru.

Satversmes tiesas likuma 17. panta pirmās daļas 9. punkts noteic, ka tiesības iesniegt pieteikumu par lietas ierosināšanu ir tiesai, izskatot administratīvo lietu. Saskaņā ar Satversmes tiesas likuma 19.1 panta pirmās daļas 2. punktu pieteikums iesniedzams, ja tiesa, izskatot administratīvo lietu kasācijas kārtībā, uzskata, ka norma, ko ir piemērojusi iestāde vai kas tiesas procesā būtu jāpiemēro šajā lietā, neatbilst Satversmei vai starptautisko tiesību normai.

Pēc Augstākās tiesas pieteikuma Satversmes tiesa ir ierosinājusi lietu Nr. 2018-09-0103. Saeima, kā arī Ministru kabinets līdz 8. maijam aicināts iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Satversmes tiesas nolēmums lietā gaidāms rudenī.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'administratīvās tiesības  'Satversme  

  Ieteikt:  +4
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti