viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Kriminālprocesā pret Rimšēviču iesaistīta vēl viena fiziska persona


Linda Balode,
LV portāls

19.02.2018

ĪSUMĀ

 • Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču tur aizdomās par 100 000 eiro kukuļa pieprasīšanu.
 • Šobrīd I. Rimšēvičam vēl ir aizturētā statuss, bet pēc drošības naudas iemaksāšanas un atbrīvošanas no īslaicīgās aizturēšanas izolatora tiks piemērots aizdomās turamā statuss.
 • Pašlaik kriminālprocess nav saistīts nedz ar ASV finanšu institūciju paziņojumiem par "ABLV Bank", nedz ar potenciālo tiesvedību starp valsti un "Norvik bankas" vadītājiem.
 • Kriminālprocesā ir iesaistīta arī viena fiziska persona, kurai šobrīd ir piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-0


Saistītie resursi

Tiesību akti
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -0

Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču tur aizdomās par 100 000 eiro kukuļa pieprasīšanu. Kā informē Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks Jēkabs Straume, uzsāktajā kriminālprocesā figurē divas personas – augsta ranga amatpersona un fiziska persona, kurai šobrīd ir piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Šobrīd gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), gan Valsts policija nevar atbildēt uz vairumu jautājumu, kas saistīti ar uzsākto kriminālprocesu, piemēram, ne laiku, kad, iespējams, ir veikti likumpārkāpumi, kas ir tajos iesaistītās personas, ne to, vai ir pietiekami daudz savākto pierādījumu un vai lietai ir kāda saistība ar bijušo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu. Tiesībsargājošās iestādes atturas komentēt procesa saturu un pierādījumus, jo tas var apdraudēt izmeklēšanas gaitu un patiesības noskaidrošanu.

Šobrīd I. Rimšēvičam vēl ir aizturētā statuss, bet pēc drošības naudas iemaksāšanas un atbrīvošanas no īslaicīgās aizturēšanas izolatora tiks piemērots aizdomās turamā statuss.

Nav saistīts ar kredītiestādēm

"Veicot šīs izmeklēšanas darbības, neviena no kredītiestādēm nav nonākusi mūsu redzeslokā," ziņo KNAB priekšnieks Jēkabs Straume. Viņš norāda, ka uzsāktais kriminālprocess šobrīd nesatur nekādas ziņas vai indikācijas par to, ka būtu iesaistīta kāda no valsts kredītiestādēm.

"Pašlaik konkrētais kriminālprocess nav saistīts nedz ar ASV finanšu institūciju paziņojumiem par "ABLV Bank", nedz ar potenciālo tiesvedību starp valsti un "Norvik bankas" vadītājiem," skaidro J. Straume.

Kukuļa pieprasīšana

I. Rimšēviču tur aizdomās par 100 000 eiro kukuļa pieprasīšanu. KNAB šī gada 15. februārī uzsāka kriminālprocesu pret Latvijas Bankas amatpersonu, kura, iespējams, ir veikusi pretlikumīgas darbības, par kurām ir paredzēta kriminālatbildība pēc Krimināllikuma 320. panta ceturtās daļas.

Minētajā pantā ir noteikts, ka "par darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa vai valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli, vai ja kukulis pieņemts pēc tā izspiešanas, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz vienpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem".

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andreja Grišins skaidro, ka organizēta grupa var būt arī divas personas, jo arī divām personām var būt vienots nodoms.

Drošības līdzeklis – drošības nauda

"KNAB neprasīs I. Rimšēvičam piemērot nopietnāko drošības līdzekli – apcietinājumu, bet gan drošības naudu, kā arī citus drošības līdzekļus, lai nodrošinātu, ka aizdomās turamās personas sadarbojas ar izmeklēšanu un neveic nekādas pretlikumīgas darbības," stāsta J. Straume.

Kā ziņo aģentūra LETA, I. Rimšēvičam ir noteikta 100 000 eiro liela drošības nauda, kura jau esot iemaksāta Valsts kases kontā. Savukārt J. Straume norāda, ka minētajai personai noteikti piemēros arī drošības līdzekli – amata pienākumu pildīšanas liegumu, kā arī citus drošības līdzekļus, taču neminēja, kādus.

Tāpat viņš skaidro, ka apcietinājums ir nopietnākais drošības līdzeklis un to piemēro izmeklēšanas tiesnesis, balstoties tikai un vienīgi uz faktiem, kas varētu liecināt, ka konkrētā persona var kaut kādā veidā traucēt izmeklēšanu un ietekmēt lieciniekus, aizbraukt no valsts, līdz ar to, kamēr nav šādu argumentu, tiek piemērots apcietinājums, kas ir procesa virzītāja lēmums.

Iesaistīta arī fiziska persona

"Kriminālprocesā ir iesaistīta arī viena fiziska persona, kurai šobrīd ir piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis," papildina J. Straume.

"Tātad vienai personai ir aizdomās turētā statuss, otrai personai joprojām ir aizturētā statuss. Tas ir līdz brīdim, kad pret drošības līdzekli – drošības naudu – personu atbrīvo, pēc tam tai piemēro statusu – aizdomās turamais," turpina J. Straume. Otrās personas drošības līdzekli viņš neizpauda.

Kredītiestāžu pārstāvjus aicina ziņot

"Ņemot vērā visus līdz šim publiskajā telpā izskanējušos minējumus un apgalvojumus, kuru liela daļa nebija patiesa, vēlos īpaši aicināt kredītiestāžu pārstāvjus, kuriem ir jebkāda informācija par kukuļdošanu vai izspiešanu, ziņot par to KNAB," uzsver J. Straume, norādot, ka atbilstoši Krimināllikuma 324. panta trešajai daļai personu, kura devusi kukuli, var atbrīvot no kriminālatbildības.

Minētā panta daļa nosaka, ka "kukuļošanas starpnieku vai atbalstītāju var atbrīvot no kriminālatbildības, ja viņš pēc noziedzīgo darbību izdarīšanas labprātīgi paziņo par notikušo un aktīvi veicina noziedzīgā nodarījuma atklāšanu un izmeklēšanu".

Nevar uzskatīt par vainīgu, ja to nekonstatē noteiktā kārtībā

"Savā un KNAB vārdā apliecinu, ka KNAB pieliks visas pūles, lai sauktu pie atbildības personas, kas veikušas pretlikumīgas darbības, tomēr šobrīd vēlos īpaši uzsvērt, ka neviena persona nevar tikt uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina netiek konstatēta likumos noteiktā kārtībā," skaidro J. Straume.

Tāpat viņš norāda, ka KNAB kā pirmstiesas izmeklēšanas iestāde veiks pirmstiesas izmeklēšanu konkrētajā kriminālprocesā, kur visas procesuālās darbības notiek ģenerālprokuratūras īpaši pilnvaroto prokuroru nodaļas uzraudzībā, savukārt, tikko kā būs savākts pietiekošs pierādījumu apjoms, lai uzrādītu apsūdzību, tas nekavējoties tiks darīts.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'amatpersona  'korupcija  'policija  

  Ieteikt:  +2
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti