viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Rezerves kopijas, lai sargātu digitālos dārgumus  1


Juris Kaža,
telekomunikāciju eksperts

09.02.2018

ĪSUMĀ

 • Arvien vairāk neaizvietojamu personīgo mantu ir digitālas un viegli zaudējamas, ja neglabā to kopijas.
 • Visbiežāk viedtālruņos un datoros krājam ģimenes, ceļojumu un piemiņas fotogrāfijas.
 • Personīgos failus var momentā iznīcināt kaķis uz klaviatūras, izlieta kafija vai zaglis.
 • Ir daudz rezerves glabāšanas risinājumu, arī bez maksas.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Ārzemju kanālos skatoties reportāžas par lieliem mežu ugunsgrēkiem pērn ASV Kalifornijas štatā, kas pārnesās uz apdzīvotām vietām un nopostīja simtiem māju, domas raisījās par to, kuras no cilvēkam piederošajām lietām ir neaizvietojamas un ir ļoti sāpīgi zaudēt. Intervijās ar ugunsnelaimes upuriem izskanēja, ka māju un iedzīvi – mēbeles, sadzīves tehniku un drēbes – var nopirkt. Žēl tikai, ka sadegušas tādas personīgās mantas kā fotoalbumi, sakrātās vēstules no radiem un draugiem un citi personīgi nozīmīgi dārgumi. Kā digitālo tehnoloģiju laikmetā tos varam pasargāt?

Latvijā, protams, neesam pasargāti no ugunsnelaimēm, taču personīgi nozīmīgu fotogrāfiju krājumu, e-pasta saraksti u. tml. varam jebkurā brīdī zaudēt arī "elektroniskā ugunsnelaimē". Proti, jau vairākus gadus Latvijā izplatās digitālā fotografēšana – ne tikai ar digitālajām kamerām, bet ar gandrīz jebkuru mobilo telefonu. Daļa šo fotogrāfiju paliek telefona atmiņā, ja tam pietiek jaudas, taču bieži pašbildes un citus digitālos attēlus cilvēki no telefona pārnes uz datoru vai izplata kādā sociālajā tīklā.

Ģimenes, sadzīves un ceļojumu digitālo fotogrāfiju krājumi, kā arī cietajā diskā arhivēta e-pasta sarakste ar tuviniekiem, elektroniskās dienasgrāmatas, rakstu darbi un citi dokumenti (mājsaimniecības grāmatvedība, ienākušie elektroniskie rēķini) var aiziet bojā tehnikas avārijas vai citas kļūdas (kaķis uz datora klaviatūras) dēļ. Tādēļ arī "parastam" mobilā tālruņa, datora vai planšetes lietotājam mājas un personīgām vajadzībām ir jādomā par svarīgu elektronisko materiālu rezerves kopēšanu.

Svarīgi faili jākopē apdomāti un sistemātiski

Informācijas tehnoloģiju speciālists Edgars Koroņevskis norāda, ka "vienkāršākais veids saprast, kādi dati ir katram svarīgi, ir uzdot sev jautājumu: ko es darītu, ja mans tālrunis vai dators šajā brīdī pazustu? Ko es zaudētu? Kā es varētu atgūt sev vajadzīgos datus? Šos jautājumus ir vērtīgi uzdot sev regulāri, lai varētu pārbaudīt, ka jūsu rezerves kopijās ir jaunākie dati un viss turpina darboties. Katram individuāli jāizvērtē savas vajadzības un nepieciešamais drošības līmenis, bet jebkurai datu kopēšanai ir jābūt sistemātiskai, lai tā strādātu un kopijās būtu pēc iespējas jaunāki dati".

Svarīgu fotogrāfiju un failu rezerves kopijas var turēt ārējā cietajā diskā, ko kopēšanas brīdī pieslēdz datoram, kā arī kopijas internetā var pārraidīt uz attālinātu glabātuvi, tā saukto datu mākoni. Abiem risinājumiem kopējs ir tas, ka sargājamie dati atrodas fiziski nošķirti no datu nesēja – datora, planšetes vai tālruņa, kurā atrodas oriģinālā informācija. Mājās turēta ierīce var kļūt par upuri zagļiem vai īstai uguns vai ūdens (appludināšanas) nelaimei. Zagļi var arī paķert līdzi ārējo cieto disku, vai arī tas var sadegt vai citādi iet bojā, ja noziegums vai nelaime skar visu mājokli. Cietie diski ar samērā lielu kapacitāti – simtiem gigabaitu vai pat vienu, diviem terabaitiem – maksā, sākot no 50 eiro. Taču tie ir regulāri jāpieslēdz ierīcei, lai veiktu rezerves kopēšanu, un tas diez vai ir parocīgi, ja disku tur pie kaimiņa vai radinieka otrā pilsētas malā. Turklāt ir jāatceras veikt kopēšanu, kam paredzētas īpašas programmatūras.

Rīku ir daudz, arī bez maksas

Internetā var atrast lielu skaitu tā saukto rezerves kopēšanas (backup) programmu, kas automātiski veic visu vai izvēlēto failu kopēšanu "mākonī" vai ārējā cietajā diskā. Vairākas no tām ir bez maksas, taču pārsvarā angļu valodā, kas jāsaprot, lai uzstādītu vajadzīgo kopēšanas režīmu. Diez vai viss datora diska saturs (simtiem gigabaitu/Gb) jākopē reizi dienā, taču foto, video un ienākošo rēķinu failus gan būtu vēlams kopēt ar zināmu regularitāti.

E. Koroņevskis iesaka, kā rīkoties ar galda vai portatīvā datora failiem. "Svarīgākos failus vislabāk ir glabāt failu uzglabāšanas servisos, piemēram, "Dropbox", "Google Drive", "iCloud" ("Apple" ierīcēm). Katrs no tiem piedāvā arī bezmaksas plānu, atliek vien salīdzināt un izvēlēties piemērotāko. Vienlaikus nevajag aizmirst uzstādīt arī atbilstošu piekļuves drošības programmu, lai novērstu neatļautu piekļuvi šiem failiem. Šādi servisi lieti noder ikdienā, lai ērti piekļūtu vajadzīgajiem failiem no jebkuras vietas. Tomēr lieliem failu apjomiem (fotogrāfiju arhīvi, video) šie servisi nebūs pārāk piemēroti, jo ir jāmaksā par datu apjomu, kas tiek uzglabāts. Tādēļ vislabāk ir izmantot kombināciju: gan šie servisi, gan arī ārējie diski."

Maksas glabāšana mākonī – ap 10 eiro mēnesi

Jāpiebilst, ka maksas pakalpojumi nav īpaši dārgi. "Dropbox" par vienu terabaitu (1TB) prasa 9,99 eiro mēnesī jeb 99 eiro gadā. Galvenokārt "Apple" ierīcēm domātais "iCloud" arī maksā 9,99 eiro mēnesi par 2 TB glabāšanas kapacitāti. Iestādot ierīci, piemēram, klēpjdatoru, zināmi faili automātiski pārvietojas uz "iCloud". bet digitālās fotogrāfijas, uzņemtas ar telefonu vai kameru, nokļūst lietotnes "Photos" glabātuvē un ir pieejamas visās ierīcēs (tātad automātiski nonāk mākonī).

Savukārt ar "Google" saistītajā glabātuvē "Google Drive" par 100 Gb jāmaksā 2,09 ASV dolāri mēnesī, bet par 1 TB 10,99 dolāri mēnesī, vai arī var maksāt 99,99 dolārus par visu gadu. Zīmīgi, ka bez maksas "Google Drive" ar jaudu 15 GB uzrodas pats no sevis, lietojot e-pasta pakalpojumu "Gmail", jo tur glabājas nosūtītās e-pasta vēstules (tātad drošā "mākonī").

Jāizveido "Google" konts

Kā norāda E. Koroņevskis, "digitālā ierīce, kas iedzīvotājiem gandrīz vienmēr ir pie rokas un kuru bieži zog un viegli pazaudē, ir mobilais telefons. Taču tam arī ir risinājumi, īpaši, ja telefonā tiek glabāti grūti atvietojami kontakti un digitālās fotogrāfijas. "Android" tālruņiem ierasti ir jāizveido "Google" konts, kuru izmantos telefona īpašnieks. Tas atvieglos arī rezerves kopiju veidošanu, sinhronizāciju ar "Google" kontu. Tikai ir jāpārliecinās, ka tas patiešām darbojas. Vajadzības gadījumā varēsiet izmantot jaunu ierīci, pieslēgt "Google" kontu un atjaunot visus datus jūsu "Google" kontā".

Līdzīga iespēja ir arī iOS ierīču lietotājiem – "Apple" nodrošina datu saglabāšanu savā pusē ("mākonī"), kas atvieglo rezerves kopiju veidošanu. Ja vien ierīcēm nav pieslēgts neierobežots mobilais internets, vajadzētu uzstādījumos norādīt, lai datu sinhronizācija notiek tikai bezvadu interneta tīklā. Lielāku failu automātiska kopēšana ātri vien var pārsniegt jūsu mobilā interneta limitu.

Tātad netrūkst iespēju ar rezerves kopēšanas rīkiem sargāt svarīgākās elektroniskās fotogrāfijas, dokumentus un citus failus. Šo rīku lietošanai ir jābūt digitālo ierīču lietotāju pamata prasmei un ieradumam, tāpat kā aizslēgt durvis, izejot no mājokļa, vai ieslēgt signalizāciju, atstājot mašīnu uz ielas.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +0
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti