viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Aicina izteikt viedokli par plānotajām izmaiņām dokumentu noformēšanas kārtībā


LV portāls
08.02.2018

ĪSUMĀ

 • Izmaiņas attiecas uz jebkuru fizisku personu, kā arī uz jebkuru publisko un privāto tiesību subjektu.
 • Jaunais regulējums mazinās administratīvo slogu un normatīvismu dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas jomā.
 • Normas, kas nerada tiesiskās sekas, no jaunā Ministru kabineta noteikumu projekta ir svītrotas.
 • Tieslietu ministrija apņēmusies izstrādāt atsevišķas vadlīnijas ar mērķi skaidrot projektā noteiktās prasības, sniedzot uzskatāmus piemērus to piemērošanai.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +7
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +7 -0

Pēc Tieslietu ministrijas ierosinājuma sagatavoti jauni Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka dažādu dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtību. Izmaiņas plānots veikt, jo šobrīd spēkā esošie noteikumi satur pārāk detalizētu regulējumu, kas līdzinās vadlīnijām dokumentu izstrādē, turklāt daudzas normas nerada tiesiskās sekas to neievērošanas gadījumā.

Plānotās izmaiņas attiecas uz jebkuru fizisku personu, kā arī uz jebkuru publisko tiesību subjektu (piemēram, valsts vai pašvaldības iestādi, tiesu izpildītāju, zvērinātu notāru, advokātu utt.) un privāto tiesību subjektu (piemēram, komersantu, biedrību). Līdz ar to jauno MK noteikumu izstrādes gaitā, līdz 19. februārim, Tieslietu ministrija aicina sabiedrības pārstāvjus līdzdarboties tiesību akta izstrādes procesā. To iespējams izdarīt, nosūtot savu viedokli par plānotajām izmaiņām Tieslietu ministrijas Normatīvo aktu kvalitātes nodrošināšanas departamenta juristei Ērikai Inkinai e-pasta vēstulē: erika.inkina@tm.gov.lv.

Mērķis – mazināt normatīvismu

Tāpat kā līdz šim spēkā esošie MK noteikumi Nr. 916 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība", arī jaunizstrādātie nosaka:

 • dokumenta oriģināla, tā atvasinājuma un dublikāta izstrādāšanas un noformēšanas prasības;
 • pārvaldes dokumentu sistēmā iekļautos dokumentus un šo sistēmu veidojošo dokumentu grupas;
 • prasības, kas jāievēro, izstrādājot un noformējot pārvaldes dokumentu sistēmā iekļautos dokumentus.

Tomēr paredzēts, ka jaunais regulējums mazinās administratīvo slogu un normatīvismu dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas jomā. Normas, kas nerada tiesiskās sekas, no jaunā MK noteikumu projekta ir svītrotas.

Veiktas arī vairākas citas izmaiņas. Noteikumu projekta 5. punkts nosaka, ka turpmāk elektroniska dokumenta apstiprinājums vai saskaņojums būs jāveic tā, lai nepārprotami varētu konstatēt izdarītās atzīmes sasaisti ar attiecīgo dokumentu vai ierakstu informācijas sistēmā. Anotācijā skaidrots, ka līdz šim MK noteikumos Nr. 916 šāda prasība attiecībā uz elektroniskajiem dokumentiem netika paredzēta un tas radīja dažādas interpretācijas iespējas, kā arī neskaidrības.

Tāpat projekts paredz precizēt līdz šim noteikumu Nr. 916 7. punktā iekļauto normu, kas nosaka, kā veicami labojumi dokumentos. Turpmāk paredzēts, ka atzīmi "Labotam ticēt" varēs veikt gan dokumenta parakstītājs, gan tā pilnvarotā persona. Anotācijā skaidrots, ka minētais regulējums atvieglos, piemēram, dokumenta iesniegšanu iestādē, ja dokumentā būs jāveic labojumi. Konkrētajā gadījumā labojumus varēs veikt pilnvarotā persona uz vietas iestādē, nenogādājot dokumentu tā parakstītājam. Izmaiņas skārušas arī citus MK noteikumu punktus, kas attiecas uz dokumentu rekvizītiem, lielākoties izslēdzot prasības, kas novērtētas kā pārāk sīkumainas, un tādas, kas neietekmē dokumenta juridisko spēku.

Izdos papildu vadlīnijas

Normatīvā akta projektā izveidotas arī divas jaunas apakšnodaļas "Dokumenta vīzas noformēšana" un "Dokumenta saskaņojuma uzraksta un atzīmes par dokumenta saskaņojumu noformēšana", lai ar šiem jautājumiem saistītās normas būtu atrodamas vienuviet. Savukārt no nodaļas "Pārvaldes dokumenti" svītrots regulējums par pārvaldes dokumenta tehnisko noformēšanu, dokumenta teksta noformēšanu, rekvizītiem, kas dokumentam nepiešķir juridisko spēku. Projekta anotācijā norādīts, ka šāds regulējums nav jāiekļauj normatīvajā aktā, jo minēto prasību pārkāpšana nerada tiesiskās sekas un tās vairāk pielīdzināmas metodiskajiem norādījumiem vai vadlīnijām. Ar visām jaunajā MK noteikumu projektā iekļautajām izmaiņām iespējams iepazīties Tieslietu ministrijas mājaslapā.

Noteikumu projekts
 

Projekts: "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība"

Spēkā esošajos MK noteikumos Nr. 916 ir iekļauti dažādi piemēri attiecīgām dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas prasībām. Tie no jaunā projekta svītroti. Tomēr Tieslietu ministrija apņēmusies izstrādāt atsevišķas vadlīnijas ar mērķi skaidrot projektā noteiktās prasības, sniedzot uzskatāmus piemērus to piemērošanai.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'civiltiesības  

  Ieteikt:  +7
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti