viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Situācija psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainažos atklāj sistēmiskas problēmas  1


Edīte Brikmane,
LV portāls

07.02.2018

ĪSUMĀ

 • Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca Ainažos atrodas  jaunā, modernā ēkā, kas uzcelta 2010. gadā par valsts galvota aizdevuma līdzekļiem un ERAF finansējumu.
 • Konstatēts, ka slimnīcā trūkst ārstniecības, medicīnsikā personāla. Ārstēšana netiek dokumentēta.
 • Slimnīcā konstatēta arī prettiesiska pacientus ierobežojoša līdzekļa – fiksēšanas jeb piesiešanas pie gultas – izmantošana.
 • Ar Ainažu psihoneiroloģiskās slimnīcas personālu ir pārrunāts normatīvais regulējums saistībā ar bērnu fiksēšanas kā ierobežojoša līdzekļa izmantošanu.
 • Šobrīd Ainažu psihoneiroloģiskajā slimnīcā jau ir piesaistīti papildu ārsti. 
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +4
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +4 -0

Skandāls ap Tiesībsarga biroja atklātajiem pārkāpumiem bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā Ainažos nerimstas un spilgti izgaismo virkni sasāpējušu problēmu veselības aprūpē kopumā. Hronisks finansējuma un akūts ārstniecības personāla trūkums nav tikai psihiatrisko ārstniecības iestāžu problēma. Par notikušo plašāk tika diskutēts arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā 6. februārī. Taču kopējais deputātu noskaņojums gan liecināja, ka visos gadījumos ar finansējuma trūkumu vien attaisnoties nevar.

Kā vienu no būtiskām problēmām Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere  norādīja  ārstniecības personu trūkumu slimnīcā. "Slimnīcā trūkst ārstniecības. Neraugoties uz to, ka "Ainaži" ir specializēta bērnu psihiatriskā slimnīca, attiecīgais speciālists – bērnu psihiatrs – slimnīcā uzturas tikai divas dienas nedēļā, kurās viņš pieņem pacientus arī ambulatori par maksu," norādīja Tiesībsarga biroja pārstāve.

Ārstēšana netiek dokumentēta. Pārbaudot pacientu medicīnisko dokumentāciju, Tiesībsarga biroja pārstāvji konstatējuši gadījumus, kad pacienta kartē nav veikti ieraksti vairākus mēnešus (vienā gadījumā pat gadu) kopš slimnīcā uzņemšanas dienas.

Turklāt "gan sarunas ar pacientiem, gan ieraksti notikumu žurnālā liecina, ka slimnīcas ikdiena ir vardarbība gan bērnu vidū, gan no personāla puses", informēja L. Grāvere.

Iespējams, nav izpratnes par regulējumu

Slimnīcā konstatēta arī prettiesiska pacientus ierobežojoša līdzekļa – fiksēšanas jeb piesiešanas pie gultas – izmantošana, apliecināja Veselības inspekcijas Ārstniecības iestāžu kontroles nodaļas vadītāja Konstantija Reinfelde.

Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane-Umbraško norādīja uz, iespējams, personāla neizpratni par normatīvo regulējumu. Ministru kabineta noteikumi Nr. 453 "Noteikumi par kārtību, kādā ierobežojami pacienti, un priekšmetiem, kurus aizliegts turēt psihiatriskajā ārstniecības iestādē" Latvijā tika pieņemti salīdzinoši nesen – 2016. gada 12. jūlijā. Līdz tam brīdim vienotas kārtības, kā aizsargāt psihiatriskos pacientus, ievērojot viņu cilvēktiesības, nebija. Minētos jautājumus regulēja katra ārstniecības iestāde individuāli, pieņemot iekšējo normatīvo aktu.

"Psihiatrija nav augsto tehnoloģiju medicīna. Mūsu “augstās tehnoloģijas” ir profesionālas medmāsas un sanitāri."

Tāpēc pēc tiesībsarga publiskotās informācijas ar Ainažu psihoneiroloģiskās slimnīcas personālu ir pārrunāts normatīvais regulējums saistībā ar bērnu fiksēšanas kā ierobežojoša līdzekļa izmantošanu, un šobrīd Ainažu psihoneiroloģiskajā slimnīcā jau ir piesaistīti papildu ārsti. 

Nav cilvēku, kas strādā

Taču tas ir pagaidu risinājums. "Šobrīd slimnīcas darba atbalsta funkciju veic Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs, taču arī mūsu slimnīcā trūkst bērnu psihiatru," norādīja Psihiatriskās palīdzības dienesta vadītāja Iveta Ķiece. Viņa uzsvēra: "Psihiatrija nav augsto tehnoloģiju medicīna. Mūsu "augstās tehnoloģijas" ir profesionālas medmāsas un sanitāri. "Ja viņu nav, pacienti rada apdraudējumu sev un citiem," secina I. Ķiece.

Veselības ministrijas pārstāve norādīja, ka bērnu psihiatrijai ir grūti piesaistīt jaunos rezidentus, pat ieviešot papildu stipendijas un garantijas. "Valsts finansē trīs rezidenta vietas bērnu psihiatrijā, gadā piesakās tikai viens," norādīja D. Mūrmane-Umbraško. Darbam Ainažos piesakās vēl mazāk speciālistu.

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis uzsvēra, ka bērnu psihiatrija ir viena no psiholoģiski smagākajām medicīnas jomām, un tāpēc aicināja novērtēt līdzšinējās slimnīcas vadītājas Ilonas Balodes, kas ir atzīta speciāliste, kā arī citu Ainažu slimnīcas darbinieku darbu. Viņaprāt, konstatētās problēmas Tiesībsarga birojs varēja risināt diskrētāk, nepazemojot darbiniekus, kas savus pienākumus veic uz spēku izsīkuma robežas par niecīgu atalgojumu.

Finansējuma trūkums neattaisno neizdarību

Neskatoties uz to, virkne jautājumu paliek neatbildēta. Piemēram, vai naudas izlietojums nevarētu būt efektīvāks? Jāatzīmē, ka slimnīca Ainažos atrodas  jaunā, modernā ēkā, kas uzcelta 2010. gadā par valsts galvota aizdevuma līdzekļiem un ERAF finansējumu. Ja speciālisti nevēlas braukt tik tālu, "vai Ainažos bija jābūvē jauna slimnīca", retoriski vaicāja deputāts un ārsts Renārs Putniņš.

Neskatoties uz to, ka ēkā atrodas hidroterapijas nodaļa, ir baseins, bērni to var izmantot tikai divas stundas nedēļā, uz absurdo situāciju norādīja L. Čigāne. Viņasprāt, naudas trūkums nevar būt attaisnojums vienmēr, jo īpaši gadījumos, kad, iespējams, tās pielietojums varētu būt saimnieciskāks. "Latvijas valsts tomēr nav tik nabadzīga, ka nespētu nodrošināt ko vairāk par vienu burkānu launagā 80 augošiem bērniem vai diskrētu ģērbtuvi, kur zēniem ar psihiskiem traucējumiem nebūtu jāatkailinās meiteņu palātās, kas atrodas tieši pirms mazgāšanās telpas," deputāte norāda uz citiem Tiesībsarga biroja konstatētajiem pārkāpumiem.

Viņas teiktajam piekrita L. Grāvere, uzsverot, ka valsts pienākums ir nodrošināt bērnu drošību. Ja slimnīcas personāls to nespēj, iespējams, nav jāuzņem 80, bet mazāks skaits pacientu. Viņasprāt, nav pieņemami, ja pacients, kam medicīniskajā kartē ir norāde par seksuālu uzvedību, tiek ievietots kopējā palātā ar četriem citiem bērniem. "Ja pieciem pusaudžiem ar uzvedības traucējumiem vienā telpā nav nevienas personiskas mantas, nodarbes, ko viņiem darīt? Pati vide rada risku, ka bērni viens otram sados pa galvu, atkailināsies," uzskata Tiesībsarga biroja pārstāve.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'ārsti  'slimnīca  

  Ieteikt:  +4
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti