viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Infografika: Latvijas ekonomiskā sadarbība ar Japānu  1


Inese Helmane, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls
13.01.2018

ĪSUMĀ

 • Japānas biznesa pārstāvji vēlas vairāk iepazīt Latviju un biznesa iespējas.
 • Latvijas lielākā eksporta grupa – ap 60% – uz tālo austrumu valsti ir kokmateriāli.
 • RTU plāno Japānas pusi iepazīstināt ar augstskolas darbību un sasniegumiem robotikas un mākslīgā intelekta jomā, kā arī apspriest sadarbības iespējas ar pētniekiem.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Šodien, 13. janvārī, Ministru prezidents Māris Kučinskis tiekas ar Japānas premjerministru Sindzo Abi (Shinzo Abe), kurš Rīgā ieradies oficiālā vizītē kopā ar kundzi un respektablu uzņēmēju delegāciju. Latvijas premjers un uzņēmēju delegācija šajā tālajā austrumu valstī viesojās pērn decembra sākumā, un šī ir japāņu atbildes vizīte. Pašlaik Japāna ir otrs lielākais Latvijas un Eiropas Savienības tirdzniecības partneris Āzijā. Tiek prognozēts, ka līdz ar ES un Japānas Ekonomisko partnerattiecību nolīguma noslēgšanu savstarpējie tirdzniecības apjomi tikai pieaugs.

Premjeru tikšanās laikā galvenokārt tiks apspriestas abu valstu divpusējās attiecības, īpaši ekonomiskās sadarbības attīstīšanas iespējas, kā arī Eiropas Savienības (ES) un Japānas attiecības un aktuālie reģionālie jautājumi, informē Ministru prezidenta preses sekretārs Andrejs Vaivars. Vizītes ietvaros notiks arī biznesa forums.

Kā ziņo aģentūra LETA, Japānas premjerministrs Sindzo Abe 12. janvārī sāka sešu dienu vizīti Eiropā, kuras laikā viņš vispirms apmeklē visas trīs Baltijas valstis, lai tad tālāk dotos uz Bulgāriju, Rumāniju un Serbiju. Vakar, 12. janvārī, viņš viesojās Igaunijā.

Bilance pozitīva

Latvijai ar šo tālo austrumu valsti ir pozitīva ārējās tirdzniecības bilance, eksports pakāpeniski pieaug, liecina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) dati. 2016. gadā Japāna bija Latvijas 34. nozīmīgākais eksporta un 40. svarīgākais importa partneris.

LIAA pārstāvniecības Japānā vadītāja Alīna Aščepkova stāsta, ka Japānas biznesa pārstāvji vēlas vairāk iepazīt Latviju un biznesa iespējas, it īpaši ņemot vērā to, ka ES un Japānas brīvās tirdzniecības līgums tiks parakstīts tuvākajā nākotnē un tirdzniecības apjomi starp Japānu un ES palielināsies.

Latvijas lielākā eksporta grupa – ap 60% – uz tālo austrumu valsti ir kokmateriāli. Viens no līderiem ir akciju sabiedrība "Latvijas Finieris", uzņēmumam Japānā ir divi meitasuzņēmumi. Tāpat uz šo valsti daudz eksportē zāģmateriālus (visvairāk priedes un egles koksni), no kuriem Japānā ražo konstrukcijas materiālus koka karkasa mājām. Lielākie eksportētāji ir "Vika Wood", "AKZ", "Lameko Impex", "BSW Latvia", "Silviko".

Otrais lielākais eksporta produkts ir kūdra, un Latvija ir viens no lielākajiem kūdras eksportētājiem uz Japānu. Lielākie piegādātāji ir "Pindstrup Latvia" un "Nordtorf".

Farmācijā vēsturiski visilgākā sadarbība ir uzņēmumam "Grindeks", kurš uz Japānu eksportē kopš 20. gadsimta 70. gadiem. Pēdējā laikā eksportu sācis arī "Olainfarm". No kosmētikas zīmoliem visveiksmīgāk sokas "Madara Cosmetics".

Uzņēmumi "Baltic Scientific Instruments" un "Biosan" uz Japānu eksportē mērīšanas un analīžu iekārtas.

Pēdējā laikā pieaudzis pārtikas produktu eksports – SIA "Mottra kaviārs" un "Gamma-A" eksportē zivju konservus (šprotes), "Premium Chocolate" tirgu iekaro ar  šokolādes zīmolu "Nelle Ulla", "Dobeles Dzirnavnieks" piegādā makaronu izstrādājumus.

Latvijas uzņēmumi šogad otro gadu pēc kārtas piedalīsies vienā no lielākajām pārtikas un dzērienu izstādēm Āzijā "Foodex", kas ir ļoti efektīvs pasākums, lai paplašinātu partneru loku, skaidro A. Aščepkova.

Populāri amatniecības izstrādājumi

Japānā lielu popularitāti ieguvusi Latvijas amatnieku, modes un interjera dizaina produkcija. Par to ir daudz publikāciju modes un dizaina žurnālos, interneta resursos.  Uzņēmums "Pinumu pasaule" eksportē etnogrāfiskos dūraiņus, lina izstrādājumus, keramiku, grozus. Modes preču jomā Japānā ir pārstāvēta dizainere Elīna Dobele, kā arī zīmols "Katya Katya Shehurina". Lina izstrādājumus eksportē "Studija Naturāls", "Ars Tela", sveces – "Munio Candela".

Veiksmīga sadarbība norit arī tūrisma jomā. Ja pirms četriem pieciem gadiem Latviju vidēji gadā apmeklēja 5000–6000, tad 2016. gadā – jau ap 23 000 japāņu. Viņi atzinīgi novērtē roku darbu un tradīcijas, Brīvdabas muzeja gadatirgus ir viens no pieprasītākajiem pasākumiem japāņu tūristu vidū.

A. Aščepkova saka, ka, neskatoties uz to, ka Latvija kā valsts joprojām ir maz pazīstama Japānā un uzraksts "Ražots Latvijā" pagaidām vēl neko neizsaka, japāņu uzņēmumi, kas sadarbojas ar Latviju, augsti vērtē mūsu ražojumu kvalitāti, kompāniju elastīgumu, to, ka tās ir atvērtas un gatavas sadarbībai, pēc nepieciešamības pielāgojot produktu, iepakojuma dizainu un kvalitāti atbilstoši vietējām prasībām. Savukārt Japānas uzņēmumi ir orientēti uz "win-win" principu un gatavi augt un attīstīties kopā ar partneriem.

Iepazīstas ar robotiku un mākslīgo intelektu

Decembra sākumā Latvijas delegācijas sastāvā Japānā Tsukubas Universitātē un Nacionālajā informātikas institūtā viesojās Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes dekāns profesors Oskars Krievs. Viņš Japānas pusi iepazīstināja ar RTU darbību un sasniegumiem robotikas un mākslīgā intelekta jomā, kā arī apsprieda sadarbības iespējas ar pētniekiem un administrācijas pārstāvjiem.

"RTU pētnieki, kas nodarbojas ar robotiku un mākslīgo intelektu, ir iepazīstināti ar tikšanās laikā pārrunāto, kā arī ar Japānas pētnieku sasniegto šajās jomās. Abas puses uztur kontaktus un izvērtē konkrētākas potenciālās sadarbības iespējas un veidus," stāsta RTU komunikācijas projektu vadītāja Gundega Preisa.

RTU ir sadarbības līgumi ar trim Japānas universitātēm – Sizuokas Universitāti,  Kobes Universitāti un Kindai Universitāti. Ciešākā sadarbība, kas aizsākta pirms vairāk nekā 15 gadiem, līdz šim izvērsta ar Sizuokas Universitāti. Ar to noslēgtais sadarbības līgums paredz dubulto grādu atzīšanas programmu, un ir notikusi studentu un mācībspēku apmaiņa, kā arī sadarbība zinātniskās pētniecības darbā un zinātnisko konferenču rīkošanā. Zinātniskās pētniecības jomā RTU un Japānas universitātes pētnieki vairāk sadarbojušies materiālzinātnes jomā.

Ar Kumamoto Universitāti RTU šā gada sākumā apsprieda iespējas sadarboties studentu apmaiņas jomā un izveidot īstermiņa kursus RTU japāņu studentiem.

Tāpat RTU viesojušās delegācijas un lektori, kuri lasījuši vieslekcijas RTU studentiem un akadēmiskajam personālam. RTU studē arī vairāki studenti no Japānas.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'pārtika  'tirdzniecība  'tūrisms  

  Ieteikt:  +3
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti