viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

“Latvijas tiesneši. 1918–1940”: spilgtas personības, dramatiski likteņi


Guntis Ščerbinskis,
LV portāls

29.12.2017

»
«
1
2
3

ĪSUMĀ

 • Grāmata "Latvijas tiesneši. 1918–1940" būs interesanta ne tikai tajā aprakstīto personu tuviniekiem, aroda brāļiem un profesionāliem juristiem, bet visiem Latvijas cilvēkiem un vēstures interesentiem, tostarp zinātniekiem.
 • Grāmatā apkopotas 237 Latvijas augstāko tiesas iestāžu tiesnešu biogrāfijas.
 • Izdevumā iekļautas personas, kuras ir strādājušas Latvijas Senāta senatora amatā, Tiesu palātas un apgabaltiesu locekļu amatā laikposmā no Latvijas tiesu iestāžu izveidošanas 1918. gada decembrī līdz neatkarīgās Latvijas tiesu iestāžu likvidācijai padomju okupācijas apstākļos 1940. gadā.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +8
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +8 -0

Vairāk nekā 200 Latvijas augstāko tiesas iestāžu tiesnešu biogrāfijas apkopotas jaunizdotajā bibliogrāfiskajā vārdnīcā “Latvijas tiesneši. 1918–1940”. Grāmatu, kuru sagatavojuši pazīstamie vēsturnieki Ēriks Jēkabsons un Valters Ščerbinskis, izdevusi Tiesu administrācija.

Atklājas arī valsts liktenis

"Šī grāmata stāsta ne tikai par atsevišķu cilvēku dzīvi un likteņiem, bet caur to mums atklājas arī valsts liktenis," grāmatas atvēršanas pasākumā, kas gada nogalē norisinājās Rīgas apgabaltiesā, sacīja izdevuma līdzautors vēsturnieks Ēriks Jēkabsons. Viņaprāt, šī grāmata būs interesanta ne tikai tajā aprakstīto personu tuviniekiem, aroda brāļiem un profesionāliem juristiem, bet visiem Latvijas cilvēkiem un vēstures interesentiem, tostarp zinātniekiem.

"Runājot par tiesnešu biogrāfijām, no tām izriet vairāki svarīgi secinājumi – par šo cilvēku izglītību un pieredzi, kā arī tas, ka par šādiem tiesnešiem kļūst cilvēki ar nevainojamu reputāciju un tikai ilga, sistemātiska un smaga darba rezultātā," uzsvēra vēsturnieks Valters Ščerbinskis. Viņš atzina, ka daudzu šo cilvēku liktenis bija ļoti traģisks: "Tiesneši bija viena no visvairāk represētajām iedzīvotāju grupām Latvijā. Un šis fakts ir vienkārši skaidrojams – tiesneši bija viens no neatkarīgās Latvijas pamatelementiem. Un, ja bija vēlme to sagraut, tad līdzās drošības iestāžu vadītājiem, augstākajai virsniecībai un diplomātiem arī augstākā ranga tiesnešu liktenis bija izlemts."

Izdevumu "Latvijas tiesneši. 1918–1940" vēsturnieks V. Ščerbinskis aicināja uzlūkot arī Latvijas valsts nepārtrauktības doktrīnas kontekstā: "Latvijas valsts, kura arī pēc okupācijas pastāvēja mūsu prātos, 1990. gadā atguva neatkarību un turpinājās. Līdz ar to mums ir svarīgi zināt, ka pirmsokupācijas Latvijā nebija tikai kaut kādi abstrakti tiesneši, notāri vai advokāti – tie bija konkrēti cilvēki, kas veica noteiktas funkcijas, pildīja svarīgus darbus un nodrošināja mūsu valsts sekmīgu pastāvēšanu un sekmīgu tupinājumu mūsdienās."

Izsūtījums vai trimda

Grāmatā apkopotas 237 Latvijas augstāko tiesas iestāžu tiesnešu biogrāfijas. Izdevumā iekļautas personas, kuras ir strādājušas Latvijas Senāta senatora amatā, Tiesu palātas un apgabaltiesu locekļu amatā laikposmā no Latvijas tiesu iestāžu izveidošanas 1918. gada decembrī līdz neatkarīgās Latvijas tiesu iestāžu likvidācijai padomju okupācijas apstākļos 1940. gadā.

"Par šādiem tiesnešiem kļūst cilvēki ar nevainojamu reputāciju un tikai ilga, sistemātiska un smaga darba rezultātā."

Kā atzīmēts izdevuma "Latvijas tiesneši. 1918–1940" ievadrakstā, tiesnešu mūža gaitas noslēdzās ļoti dažādi. Pirms Latvijas okupācijas mūžībā devās 41 tiesnesis, 1940. gada vācu okupācijas laikā mira 11 tiesneši, bet pirmās padomju okupācijas laikā 16 tiesneši. Nav zināms 23 tiesnešu liktenis. Gandrīz visi vācu tautības tiesneši 1939. gadā izceļoja uz Vāciju. Padomju apcietinājumā nonāca 63 tiesneši. Tikai ļoti nedaudziem tiesnešiem Latvijas vēstures pavērsieni ļāva nodzīvot savu dzīvi dzimtajā valstī. Ievērojama tiesnešu daļa atstāja Latviju, 1944. gadā tuvojoties Sarkanajai armijai. Trimdā kara beigās devās 86 tiesneši. Otrreizējās padomju okupācijas laikā no Latvijas tiesu elites – augstākā ranga tiesnešiem – tikai ļoti nedaudzi savas mūža gaitas beidza Latvijā.

Miris, nesagaidot apsūdzību…

Grāmatas atvēršanā piedalījās arī biogrāfiskajā vārdnīcā aprakstītā Liepājas apgabaltiesas tiesneša Aleksandra Jankoviča (1891–1942) dēls Juris Jankovičs un mazmazmeita, pazīstamā operdziedātāja Marina Rebeka. A. Jankovičs, līdzīgi kā daudzi citi Latvijas tiesneši, padomju okupācijas laikā 1940. gada 30. decembrī ar Latvijas PSR tieslietu tautas komisāra A. Jablonska pavēli tika atbrīvots no amata sakarā ar Latvijas PSR tiesu sistēmas reorganizāciju. Viņš tika apcietināts 1941. gada 14. jūnijā un miris izsūtījumā Vjatlagā 1942. gada 22. aprīlī, nesagaidot apsūdzības uzrādīšanu.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'tiesneši  'vēsture  

  Ieteikt:  +8
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums mediācija diaspora izsole izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti