viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Ārvalsts dokumentu izsniegšanu uzticēs tiesu izpildītājiem


Laura Studente,
LV portāls

05.12.2017

ĪSUMĀ

 • Ārvalsts dokumentu izsniegšanā pastāv divu veidu kārtība atkarībā no tā, vai tā ir Eiropas Savienības dalībvalsts, vai arī trešā valsts.
 • Šī funkcija tiesām ir neraksturīga un kavē tiesas darbiniekus pievērsties savu tiešo uzdevumu izpildei, tāpēc plānots to nodot tiesu izpildītāju pārziņā.
 • Saglabāsies iespēja izvēlēties vai nu dokumentus nosūtīt pa pastu, vai arī nodot tiesu izpildītājam izsniegšanai par maksu.
 • Tieslietu ministrija paredz, ka grozījumi Civilprocesa likumā varētu stāties spēkā ar 2019. gada 1. janvāri.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-1


Saistītie resursi

Tiesību akti
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -1

Ja līdz šim par ārvalsts dokumentu izsniegšanu atbildīgas bija tiesas, tad, lai atslogotu tiesu darbu, Tieslietu ministrija plāno šo funkciju nākotnē nodot tiesu izpildītāju pārraudzībā.

Kad ārvalstu tiesā norit tiesvedība, bet personai, kas dzīvo Latvijā, ir nepieciešams nosūtīt pavēsti, tad pastāv divu veidu kārtība atkarībā no tā, vai tā ir Eiropas Savienības dalībvalsts, vai arī trešā valsts. Ārvalstu dokumentu izsniegšana norit atbilstoši Hāgas Konvencijai par tiesas un ārpustiesas dokumentu izsniegšanu civillietās un komerclietās, kā arī Regula Nr. 1393/2007 par tiesas un ārpustiesas civillietu vai komerclietu dokumentu izsniegšanu dalībvalstīs.

Atbilstoši Civilprocesa likuma 656. pantam personai, kuras deklarētā dzīvesvieta, dzīvesvieta, atrašanās vieta vai juridiskā adrese ir Latvijā un kuras adrese ir zināma, tiesa izsniedz dokumentus, pamatojoties uz ārvalsts kompetentās iestādes lūgumu par tiesas vai ārpustiesas dokumentu izsniegšanu un tiesneša lēmumu par ārvalsts dokumenta izsniegšanas lūguma pieļaujamību.

Savukārt gadījumā, ja dokumentus izsniegt prasa trešā valsts, piemēram, Norvēģija, tiesa dokumentus izsniedz, pamatojoties uz ārvalsts dokumentu izsniegšanas lūgumu un Tieslietu ministrijas (TM) lēmumu. To nosaka Civilprocesa likuma 666. pants.

Ārvalstu dokumentu izsniegšana nav tiesām raksturīga funkcija

Lai gan ārvalsts dokumentu izsniegšanu veic nevis tiesnesis, bet tiesas darbinieki, tomēr šī funkcija tiesām ir neraksturīga un kavē tiesas darbiniekus pievērsties savu tiešo uzdevumu izpildei – lietu izskatīšanai.

Savukārt citās valstīs šo funkciju par maksu veic tiesu izpildītāji. Piemēram, Beļģijā, Nīderlandē, Luksemburgā, Francijā, Lietuvā, Kiprā, Grieķijā, atsevišķos Apvienotās Karalistes rajonos (piemēram, Skotijā) šīs funkcijas veic ziņneši.

Domājot par piemērotāko risinājumu Latvijai, kā piemērs ņemta Lietuva, kas ārvalstu dokumentu nodošanu ar tiesu izpildītāju starpniecību ieviesusi jau 2016. gada 1. janvārī. Kā centrālā iestāde tur darbojas tiesu izpildītāju padome, kas attiecīgi pēc lietas piekritības dokumentus nosūta tiesas izpildītājam, kas tad tos izsniedz attiecīgajai personai, kam tie adresēti, Saeimas Tiesu politikas apakškomisijā skaidroja TM valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina.

Lai mazinātu tiesu noslodzi saistībā ar ārvalsts tiesu dokumentu izsniegšanu personām Latvijā, Tieslietu ministrija plāno virzīt izskatīšanai Saeimas Juridiskajā komisijā grozījumus Civilprocesa likuma 81., 82. nodaļā, ieviešot 81.1. nodaļu un paredzot, ka ārvalsts tiesu dokumentu izsniegšanas funkcijas veic zvērināti tiesu izpildītāji, savukārt centrālās iestādes funkcijas tiktu nodotas Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei.

Paralēli tam ir plānots grozīt arī likumu "Par Hāgas konvenciju par tiesas un ārpustiesas dokumentu izsniegšanu civillietās un komerclietās", ko izskatīs Saeimas Ārlietu komisija, kā arī grozīt vairākus MK noteikumus par pavēstu un dokumentu piegādi, tiesu izpildītāju atlīdzības taksēm utt.

Izsniegto ārvalsts dokumentu skaits pieaug

Jānorāda, ka ar katru gadu izsniegto ārvalstu dokumentu skaits pieaug. Piemēram, 2016. gadā no ES dalībvalstīm saņemti aptuveni 600 lūgumi, savukārt no trešajām valstīm – vidēji 30, norādīja TM pārstāve I. Kucina.

Tieslietu ministrija paredz, ka, nododot ārvalsts tiesu dokumentu izsniegšanas funkcijas zvērinātiem tiesu izpildītājiem, paaugstinātos izpildīto ārvalsts tiesiskās palīdzības lūgumu skaits, jo zvērināti tiesu izpildītāji ārvalsts dokumentus adresātiem izsniegtu personīgi.

Šobrīd dalībniekiem ir iespēja izvēlēties, vai dokumentus nosūtīt pa pastu, vai arī nodot tiesu izpildītājam izsniegšanai par maksu. Tieslietu ministrija skaidro, ka tiesu dokumentu izsniegšanas pakalpojums ārvalstu tiesvedību dalībniekiem būs maksas pakalpojums, taču dalībniekiem joprojām pastāvēs šī alternatīvā izvēle.

Jānorāda, ka, izmantojot iespēju dokumentus nodot ar tiesu izpildītāja palīdzību, kas ir maksas pakalpojums, izdevumi jāsedz pirms dokumentu izsniegšanas un to parasti sedz iesniedzējvalsts. Savukārt izdevumu piedziņa paliek attiecīgās valsts pārziņā, un tos var piedzīt no zaudējušās puses atkarībā no konkrētās valsts normatīvā regulējuma.

Izmaksas par ārvalstu dokumenta izsniegšanas pakalpojumu plānotas 110 eiro apmērā (tādā pašā apmērā izmaksas noteiktas arī mūsu kaimiņvalstī Lietuvā), šajā summā iekļaujot gan izmaksas, kas radīsies Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomei, gan attiecīgajam tiesu izpildītājam.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes izpilddirektore Guna Berlande LV portālam norādīja, ka funkciju pārnešana radīs jaunas funkcijas padomes darbā, tomēr, tā kā daudzi ārvalstu kolēģi jau šo praksi īsteno, tad nav arī šķēršļu, kāpēc to nevarētu īstenot arī Latvijā. Kā norāda padomes izpilddirektore, ir Rietumvalstis, kur tiesu izpildītāji gadījumos, kad jāpiegādā tiesu dokumenti, lielā mērā nodrošina arī nacionālo dokumentu piegādi un apriti. Līdz ar to tas ir labs veids, kā atvieglot tiesu darbu.

Tieslietu ministrija paredz, ka grozījumi varētu stāties spēkā ar 2019. gada 1. janvāri.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'tiesu izpildītāji  

  Ieteikt:  +1
-1

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti