viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Vēl nesteidz pieņemt lēmumu par pamatizglītību no sešu gadu vecuma


Laura Studente,
LV portāls

30.11.2017

ĪSUMĀ

 • Tiks saglabāts līdzīgs režīms, kā jau šobrīd sešgadniekiem ir bērnudārzā, paralēli mācībām saglabājot gan rotaļu, gan atpūtas režīmu.
 • Salīdzinājumam, Latvija ir viena no septiņām OECD valstīm, kur bērni mācības sāk 7 gadu vecumā, savukārt 45 valstīs vecuma slieksnis ir 6 gadi.
 • Šobrīd ir paredzēts, ka sešgadnieki mācības pirmajā klasē uzsāks no 2019./2020. mācību gada.
 • Šobrīd jau 371 vispārizglītojošā skolā darbojas pirmsskolas grupas (kopā Latvijā ir 763). Pārējām skolām būs pārejas periods, lai tās pielāgotos, un tas varētu ilgt līdz pat 2023. gadam.
 • Diskusijas par lēmuma pieņemšanu vēl turpināsies, jo vēl ir daudz neskaidrību.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0


Saistītie resursi

Tiesību akti
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Lai gan diskusijas par to, ka Latvijā mācības pirmajā klasē varētu uzsākt sešu, nevis septiņu gadu vecumā, kā tas ir šobrīd, ir jau ilgstošas, tomēr lēmums vēl nav pieņemts. Šobrīd paredzēts, ka sešgadnieki mācības pirmajā klasē sāks no 2019./2020. mācību gada, savukārt vecākiem izvēle par to, kur sūtīt savu atvasi, būs brīvprātīga.

Šobrīd Izglītības likums paredz, ka Latvijā izglītība ir obligāta no piecu gadu vecuma. Tas nozīmē, ka piecu un sešu gadu vecumā bērni vēl mācās pirmsskolas iestādē, bet pirmajā klasē savas skolas gaitas sāk septiņu gadu vecumā.

Savu lēmumu ar to, lai mācības pirmajā klasē uzsāktu no sešu gadu vecuma, Izglītības un zinātnes ministrija skaidro ar vairākiem iemesliem. Viens no tiem – samazināt kraso un straujo pāreju, kas bērnam rodas, no bērnudārza nonākot skolas solā, tādējādi to padarot saudzējošāku, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē norādīja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Viņš norādīja, ka, pārejot uz izglītību pirmajā klasē jau no sešu gadu vecuma, tiks saglabāts līdzīgs režīms, kā jau šobrīd sešgadniekiem ir bērnudārzā, paralēli mācībām saglabājot gan rotaļu, gan atpūtas režīmu. Tāpat ministrija sola, ka ierastais diena režīms nemainīsies arī vecākiem, kas arī turpmāk varēs savu bērnu aizvest septiņos no rīta un ierasties viņam pakaļ līdz septiņiem vakarā.

Lai gan kopumā ideja par pāreju uz agrāku pamatizglītības apguvi nav jaunums, tomēr šobrīd tā liekas reāla iespēja tamdēļ, ka notiek pāreja uz jauno izglītības satura modeli. Tā kā šobrīd darbs pie jaunā satura turpinās, iespējams ieviest arī šo reformu, norādīja Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks. 2010./2011. mācību gadā Valsts izglītības satura centrs īstenoja pilotprojektu "Sešgadīgo izglītojamo mācību programmas ieviešanas aprobācija", kurā mācību saturu sešgadniekiem izstrādāja pedagogi, pēc tam to izmēģinot pirmsskolas izglītības iestādēs un skolās. Pilotprojektam ir bijuši labi rezultāti, akcentēja G. Catlaks.

Tāpat VISC vadītājs norādīja, ka OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) rekomendācijas parāda, ka agrāk iegūta formālā izglītība atspoguļojas labākos PISA (Starptautiskā Studentu novērtēšanas programma) mācīšanās rezultātos. Salīdzinājumam, Latvija ir viena no septiņām OECD valstīm, kur bērni mācības uzsāk no 7 gadu vecuma, savukārt 45 valstīs vecuma slieksnis ir 6 gadi. Vienlaikus viss nav tik vienkārši, jo jau šobrīd ir neliela daļa skolēnu, kas pirmajā klasē sāk mācīties, būdami sešgadnieki. VISC sniegtā statistika parāda, ka 10% no skolēniem, kas uzsākuši mācības pirmajā klasē, ir sešus gadus veci, 12% bērnu ir jau astoņi gadi, bet pārējie ir septiņgadnieki.

No vecuma atšķirībām klasē nevar izvairīties, jo skolēni ir dažādā laikā dzimuši, – tās pastāvēs vienmēr. Kā pastāstīja IZM valsts sekretāre Līga Lejiņa, vēsturiski bija plānots, ka obligātā pirmsskolas izglītība būs tikai vienu gadu, tomēr vecuma atšķirību dēļ tā paildzināta par diviem gadiem.

Daudz neskaidrību gan vecākiem, gan skolotājiem

Šobrīd ir paredzēts, ka sešgadnieki mācības pirmajā klasē sāks no 2019./2020. mācību gada. Tomēr ministrija paredz saglabāt brīvprātības elementu – vecāki varēšot izvēlēties, vai sešgadniekam vēl mācīties bērnudārzā, vai jau doties uz skolu.

Viens no lielākajiem argumentiem pret šīm izmaiņām ir Latvijas skolas vide, kura nav piemērota sešgadniekiem, kam būtu nepieciešamas viegli pārveidojamas telpas, lai organizētu mācības mazās grupās, nodrošinātu rotaļas un veltītu laiku atpūtai, ja tāda nepieciešama. Kā norāda VISC vadītājs, šobrīd jau 371 vispārizglītojošā skolā darbojas pirmsskolas grupas (kopā Latvijā ir 763). Pārējām skolām būs pārejas periods, lai tās pielāgotos, un tas varētu ilgt līdz pat 2023. gadam. Līdz ar to nav skaidrs, kā vecāki izvēlēsies, vai sūtīt bērnu skolā vai bērnudārzā, ja varianti būs dažādi, un ko darīt, piemēram, ja novadā nebūs skolas, kas varētu uzņemt sešgadniekus, bet vecāki to vēlēsies. Šie un daudzi citi jautājumi vēl ir neskaidri.

Viena no sadarbības partnerēm šajā jautājumā ir Latvijas Pašvaldību savienība. Tās padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure atzinīgi vērtēja to, ka IZM ņēmusi vērā sadarbības partneru norādes, to, ka reformas var sākt tikai tad, kad visiem ir skaidri to nosacījumi. Arī vecākiem un bērniem. Viņa aicināja uz problēmu skatīties nevis fragmentāri, bet kopumā. Jādomā ne tikai par saturu, bet arī par vidi, higiēnas prasību ievērošanu, mācību līdzekļu nodrošināšanu u. c. LPS padomniece skaidroja, ka ir nepieciešams izstrādāt vadlīnijas, lai katrs iesaistītais saņemtu atbildes uz saviem jautājumiem.

Viena no šādām pusēm ir skolotāji, kuriem nepieciešami ne tikai mācību līdzekļi un metodiskais atbalsts, bet arī skolotāja palīgs. Tomēr šobrīd skolotājiem nav skaidrības par to, kā turpmāk būs jāstrādā, atzina Latvijas Izglītības un zinātnes arodbiedrība.

Savukārt Izglītības komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs norādīja: "Pāreja uz kompetenču pieeju paredz, ka galvenais uzsvars no teorijas tiek pārvirzīts uz prasmēm un saturs tiek pielāgots bērna vecumposmam. Taču būtiski ir rūpēties par vides atbilstību. Bērnu attīstībai svarīgas arī rotaļas un atpūta. Mēs nevaram prasīt vecumposmam neraksturīgu disciplīnu un nepārtrauktu koncentrēšanos uz mācību procesu. Tas nozīmē, ka telpām jābūt piemērotām sešgadnieku vajadzībām."

Jānorāda, ka komisija plāno vēl vairākas diskusijas, lai atgrieztos pie šīs tēmas un meklētu risinājumus.

Portālā "Manabalss.lv" norit parakstu vākšana par pašreizējā skolas gaitu sākšanas vecuma saglabāšanu, par ko savākti jau vairāk nekā septiņi tūkstoši parakstu.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'izglītības saturs  

  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti