viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Latvijai simtgadē – vairāku kultūras ēku rekonstrukcija


Elīna Gulbe,
LV portāls

03.10.2017

ĪSUMĀ

 • Jaunā Rīgas teātra ēkas un Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcija atrodas būvprojekta izstrādes stadijā. Muzeja kompleksa tapšanas pārvaldībai plānots izveidot padomi.
 • Problemātiskākais no aktuālajiem projektiem ir Rakstniecības un mūzikas muzeja ēka, kurā pašlaik būvniecība pārtraukta.
 • Projekta sagatavošanas stadijā pašlaik atrodas Dailes teātra, Latvijas Leļļu teātra, Valmieras teātra un Latvijas Nacionālā arhīva Daugavpils filiālēs projekti energoefektivitātes paaugstināšanai ēkās.
 • Projektēšanas uzdevumu stadijā – Tetera nams jeb tā sauktā Stūra māja, Miera ielā esošās Tabakas fabrikas attīstības nākamās kārtas, kā arī izstāžu zāle "Arsenāls".
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Gandrīz puse no VAS “Valsts nekustamie īpašumi” pārraudzībā dažādās attīstības stadijās esošajiem 34 būvniecības projektiem ir ar kultūras norisēm saistīti nami (muzeji, teātri u. c.). 2018. gadā plānots pabeigt Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukciju, līdz 2021. gada sākumam – Jaunā Rīgas teātra ēku kompleksu Lāčplēša ielā.

Publikāciju cikls, valsts simtgadi sagaidot.
Abiem minētajiem objektiem pašlaik norit būvprojekta izstrāde. Jaunā Rīgas teātra ēkas būvprojekts, kuru sagatavojusi pilnsabiedrība "Zaigas Gailes birojs un partneri", jau saskaņots. "Pašlaik mēs kā pasūtītāji veicam ekspertīzi, un pēc pozitīvas ekspertīzes paredzēta būvdarbu iepirkumu otrās kārtas izsludināšana," skaidroja Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis, norādot, ka pirmajā kārtā kvalificējušies seši pretendenti.

Projektu pārvaldībai nepieciešama padome

Oktobra beigās vai novembrī tiks izsludināta otrā būvdarbu iepirkumu kārta arī arhitekta Gunāra Birkerta plānotajam Latvijas Okupācijas muzeja "Nākotnes namam". Pirmo kārtu izturējuši 14 pretendenti. Turpat Strēlnieku laukumā plānota arī padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla izveide. Iecerēts, ka oktobrī tiks noslēgts līgums ar SIA "Taktila" par būvprojekta izstrādi un mākslas darba izveidi. R. Neimanis komisijas sēdē skaidroja, ka, ņemot vērā projekta smagnējo virzību, ar Kultūras ministriju saskaņota nepieciešamība izveidot projekta padomi.

Ministrijas valsts sekretārs Sandis Voldiņš par plānoto projekta pārvaldības modeli stāstīja: "Skaidrs, ka iesaistīto pušu ir daudz, emocijas bieži vien sit augstu vilni, un acīmredzami jāmeklē kāds modelis, kā visas puses var sarunāties lietišķā, konstruktīvā līmenī." Viņš pieļauj, ka līdzīgs pārvaldības modelis varētu tikt izmantots arī nākotnē citu projektu attīstībā. Atbildot uz jautājumu, vai projektu pārvaldību nevarētu pārņemt Kultūras ministrija, S. Voldiņš skaidroja: "Katrs objekts ir citāds, katram ir atšķirīga kompetence vadīt šādus projektus." Kā labu pārvaldības piemēru viņš minēja Rundāles pils gadījumu, kad Imantam Lancmanim piešķirta ģenerālpilnvara, un viņš ar savu pieredzējušo komandu izlemj, kur investēt nepieciešamos līdzekļus, nekavējot VNĪ darbu. "Tomēr ir arī objekti, kur VNĪ kompetence bijusi izšķirīga, lai tos veiksmīgi realizētu. Tie ir visi Raiņa projekti, ēku siltināšanas projekti."

Būvdarbi rit Rīgas pilī un Muzeju krātuvju kompleksā

Aktīvā būvniecības stadijā vai ar jau noslēgtiem būvniecības līgumiem noris Rīgas pils Konventa rekonstrukcija, Muzeju krātuvju kompleksa (Pulka ielā 8, Rīgā), kā arī Rakstniecības un mūzikas muzeja rekonstrukcija.

Muzeju krātuvju kompleksā, kura mērķis ir nodrošināt Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, Rakstniecības un mūzikas muzeju, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzeju ar piemērotām telpām muzeju krājumu izvietošanai un darbam ar krājumu mākslas priekšmetiem, pašlaik notiek būvdarbi pamatu un pirmā stāva līmenī.

Rīgas pils Konventā pašlaik rit arheoloģijas darbi un arhitektoniski mākslinieciskā izpēte, kurai būtu jānoslēdzas šī gada decembrī. "Iepirkumu otrās kārtas izsludināšana plānota novembrī, to var aizkavēt tikai būtiski atklājumi pašlaik notiekošajā arheoloģijā, bet pašreiz tādu indikāciju nav," norādīja R. Neimanis.

Projektu sagatavošanas stadijā pašlaik atrodas Dailes teātra, Latvijas Leļļu teātra, Valmieras teātra un Latvijas Nacionālā arhīva Daugavpils filiālēs projekti energoefektivitātes paaugstināšanai ēkās. Projektēšanas uzdevumu stadijā – Tetera nams jeb tā sauktā Stūra māja, Miera ielā esošās Tabakas fabrikas attīstības nākamās kārtas, kā arī izstāžu zāle "Arsenāls".

Projektus kavē tiesvedības un izmaksu izmaiņas

Problemātiskākais no attīstības projektiem pašlaik ir Rakstniecības un mūzikas muzeja ēka, kurā būvniecība pārtraukta. Ar pilnsabiedrību "PMK un BBA", kas darbus iesāka, līgums lauzts termiņu kavēšanas dēļ. Savukārt būvuzņēmējs pret "Valsts nekustamajiem īpašumiem" uzsācis tiesvedību, kas varētu aizkavēt jauna līguma par darbu veikšanu noslēgšanu. Līdz ar to darbu pabeigšana aizkavējusies, un tās termiņš nav zināms. Augustā izsludināts atkārtots būvdarbu iepirkums, kura otrā kārta tiks uzsākta oktobrī.

Tieši strīdi ar būvniekiem un straujš izmaksu palielinājums ir divi iemesli, kuru dēļ valsts nozīmes būvprojekti nereti parādās sabiedrības uzmanības lokā. VNĪ padomnieks Andrejs Milzarājs Saeimas deputātiem skaidroja, ka uzņēmums apzinās, ka prognozēt nākotnes izmaksas, pirms ir gatavs tehniskais projekts un veikta izpēte, ir diezgan avantūriski: "To pierāda arī prakse. Šīs izmaksas mainās diezgan ievērojami, bet tā ir Finanšu ministrijas prasība – iezīmēt vismaz provizorisko rāmi, kāda būs ietekme uz budžetu attiecīgajā periodā, kad projekts tiks realizēts." Savukārt VNĪ Juridiskās pārvaldes direktors Ojārs Valkers skaidroja: "Lai uzsāktu tērēt līdzekļus projekta pasūtīšanai, jābūt pārliecībai, ka mēs ejam uz priekšu ar šo projektu. Ja pasūtītu projektu un tad jautātu naudu, varētu nākties secināt, ka nauda ir iztērēta, bet projekts nav vajadzīgs."

Problēmu ar iespējamo izmaksu apzināšanu pirms reālā projekta izstrādes saskata arī Kultūras ministrija. Tomēr S. Voldiņš norādīja, ka bez jebkāda rāmja būvniecības izmaksām nebūtu iespējams kontrolēt, kas tiek ieplānots projektā. Viņš gan vērsa uzmanību uz citu jautājuma aspektu: "Nav īsti laba prakse, ka mēs jau publiskojam summas, kas paredzētas būvdarbu iepirkumiem, kas šajos apstākļos iespējamajiem konkurentiem nodod ļoti daudz informācijas. Nākotnē, visdrīzāk, atturēsimies no šādu summu publiskošanas. Es pieņemu, ka tas varētu palētināt iepirkumu rezultātus."

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'vēsture  

  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti