viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Papildu nauda mājokļa atbalsta programmai  6


Inese Helmane,
LV portāls

15.08.2017

ĪSUMĀ

 • Galvojuma programmu plāno paplašināt, to attiecinot arī uz jaunajiem speciālistiem ar augstāko vai profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem.
 • Kopš programmas uzsākšanas 2014. gadā "Altum" sniedzis 6063 galvojumus gandrīz 41 miljona eiro apmērā.
 • Svarīgs aspekts ir samazināta pirmā iemaksa mājokļa iegādei aizdevuma saņemšanai, kas līdz šim ģimenēm ir bijis būtiskākais šķērslis sava mājokļa iegādei.
 • "Altum" galvojuma apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē.
 • Gan "Altum", gan DNB bankas dati liecina, ka vidējā aizdevuma summa, ko ar garantijas palīdzību aizņemas komercbankā, ir 60 tūkstoši eiro.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Valdības augusta sākumā apstiprinātais papildu finansējums 2,5 miljonu eiro apmērā “Attīstības finanšu institūcijai Altum” (“Altum”) mājokļu galvojumu atbalsta programmas finansēšanai nodrošinās tās turpināšanu līdz šā gada beigām un ļaus vēl aptuveni 1530 ģimenēm ar bērniem iegādāties mājokli ar valsts atbalstu. Ekonomikas ministrija (EM) strādā arī pie grozījumiem likumdošanā, lai līdzīgu galvojuma sistēmu attiecinātu uz jaunajiem speciālistiem.

EM Mājokļu politikas departamenta direktora vietniece Dace Vītola atklāja, ka ministrija galvojuma programmu plāno paplašināt, to attiecinot arī uz jaunajiem speciālistiem ar augstāko vai profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem. Nosacījumi gan būšot citi nekā ģimenēm ar bērniem un valdībā tie varētu tikt apstiprināti 2018. gada sākumā. Sīkāk topošos likumdošanas grozījumus viņa neatklāja, jo tie vēl ir saskaņošanā starp ministrijām.

Izsniegti vairāk nekā 6000 galvojumi

Mājokļu atbalsta programmas darbību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 443 "Noteikumi par valsts palīdzību dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai". Tajā noteikta kārtība, kādā valsts sniedz palīdzību mājokļa iegādei vai būvniecībai personām, kuru apgādībā ir nepilngadīgi bērni. Sākotnēji tika paredzēts, ka programmai tiks novirzīti finanšu līdzekļi no tā sauktajām termiņuzturēšanās atļaujām, taču, veicot grozījumus Imigrācijas likumā, nauda tika iekasēta mazāk un mājokļu atbalsta programmai bija jāmeklē citi finansējuma avoti.

"Mājokļu galvojumu programma jau no pirmās dienas bijusi ļoti pieprasīta – kopš programmas uzsākšanas 2014. gadā "Altum" sniedzis 6063 galvojumus gandrīz 41 miljona eiro apmērā. Iedzīvotāju interese par programmu nemazinās," pēc valdības 8. augusta sēdes teica Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Šogad pirmajā pusgadā "Altum" piešķirto galvojumu apjoms bija gandrīz divi miljoni eiro mēnesī. Piemēram, jūnijā tas bija 2,1 miljons eiro jeb 100 tūkstoši eiro vienā darba dienā. Vidējais viena galvojuma apjoms ir 6500 eiro, bet tam ir vērojama tendence augt, un šī summa šobrīd tuvojas 6700 eiro.

Samazināta pirmā iemaksa

To, ka programma, kas sāka darboties pirms divarpus gadiem, kļūst arvien pieprasītāka, apliecināja arī D. Vītola un vērtēja, ka tā ir viena no veiksmīgākajām atbalsta programmām. Kāpēc? Viņasprāt, svarīgs aspekts ir samazināta pirmā iemaksa mājokļa iegādei aizdevuma saņemšanai, kas līdz šim ģimenēm ir bijis būtiskākais šķērslis sava mājokļa iegādei.

Žurnālists Ainārs Sauka, kura ģimenē aug divas pirmsskolas vecuma meitas, samazinātu pirmās iemaksas apjomu vērtē kā ļoti nozīmīgu. Viņa ģimene šīs programmas ietvaros ir iegādājusies privātmāju Baldonē. Pirms tam dzīvojuši īrētā divistabu dzīvoklī Rīgā, kur par īri nācies atdot 250 eiro. Tagad ikmēneša kredīta maksājumā aiziet mazāka summa, un bērniem ir plašums, dārzs un apkārt zaļa vide.

Programmas noteikumi

"Altum" izsniedz un administrē galvojumu personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. Reģistrēta laulība vai abu vecāku kopdzīve nav atbalsta saņemšanas kritērijs, skaidroja "Altum" sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.

Svarīgi, ka aizņēmējs var saņemt tikai vienu galvojumu. Tā termiņš ir desmit gadi un to piešķir, ja darījuma summa mājokļa iegādei un/vai būvniecības un remonta izmaksām nepārsniedz 200 000 eiro.

Mājokļa maksimālās vērtības griesti tika noteikti pērnvasar, jo apmēram 25 mājokļi bija dārgāki par 200 000 eiro. Līdz ar to bija redzams, ka šo programmu izmanto arī cilvēki, kuriem valsts atbalsts varbūt tik ļoti nav vajadzīgs.

Atkarīgs no bērnu skaita

"Altum" galvojuma apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē:

 • 10% (bet ne vairāk kā 10 000 eiro), ja ģimenē ir viens nepilngadīgs bērns;
 • 15% (bet ne vairāk kā 15 000 eiro), ja ģimenē ir divi bērni;
 • 20% (bet ne vairāk kā 20 000 eiro), ja ģimenē ir trīs un vairāk bērnu.

Programma ģimenēm sniedz arī citas priekšrocības un atvieglojumus: valsts nodeva par īpašuma tiesību maiņu tiek samazināta no 2% uz 0,5%, kā arī nav jāmaksā valsts nodeva par hipotēkas/ķīlas reģistrēšanu zemesgrāmatā.

Ja banka izsniegusi vienu aizdevumu gan mājokļa iegādei, gan remontam, galvojums attiecas uz abiem mērķiem. Ja iegādājamais īpašums sastāv no vairākām atsevišķām daļām, tām fiziski jāatrodas kopā un to iegādei jābūt noslēgtam vienam aizdevuma līgumam.

"Altum" galvojumu izsniedz pēc tam, kad aizdevējs piešķīris aizdevumu vai rakstiski apliecinājis, ka aizdevums tiks piešķirts. "Galvojuma dokumentus "Altum" izvērtē divu trīs darbdienu laikā, bet ne ilgāk kā piecās dienās. Ģimene, kas vēlas iegādāties mājokli, dodas uz banku pēc hipotekārā aizdevuma. Banka izvērtē aizdevuma pieteikumu un, ja nepieciešams, vēršas "Altum" pēc galvojuma. Klientam pašam uz "Altum" nav jānāk," tā S. Eglīte.

Septiņas bankas

Šobrīd septiņas komercbankas – Citadele, SEB banka, Swedbank, Nordea banka, DNB banka, ABLV banka un Baltikums Bank/BlueOrange – izsniedz hipotekāros kredītus Latvijas ģimenēm ar bērniem, atvieglojot nosacījumus par pirmo iemaksu.

"Lai DNB bankā saņemtu hipotekāro kredītu ar valsts galvojumu, galvenais nosacījums ir, lai ģimenē būtu vismaz viens bērns. Klientam aizpildot kredīta pieteikumu, tālāk jau katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli," skaidroja DNB bankas privātpersonu kreditēšanas vadītāja Kaspars Anckalniņš. "Kredīta piešķiršanas gadījumā DNB banka klientiem piedāvā 0% kredīta noformēšanas maksu, kā arī palielinātu finansējuma apmēru – līdz pat 95% no īpašuma vērtības. Turklāt, aizpildot kredīta pieteikumu līdz 31. augustam, DNB banka nodrošina arī bezmaksas īpašuma vērtējumu."

Kopējā hipotekāro aizdevumu summa, kas komercbankās izsniegta ar valsts galvojumiem, sasniegusi 364 miljonus eiro.

Vairāk aizņemas mājokļiem, ne būvniecībai

Gan "Altum", gan DNB bankas dati liecina, ka vidējā aizdevuma summa, ko ar garantijas palīdzību aizņemas komercbankā, ir 60 tūkstoši eiro.

Ģimenes lielākoties pērk vidēja izmēra dzīvokļus daudzdzīvokļu namos, pārsvarā iepriekšējos gados būvētās ēkās. Jauno projektu īpatsvars "Altum" ir zem 10%, arī privātmājas iegādājas krietni retāk – aptuveni 6% aizņēmēju. Lielākoties (96% gadījumu) aizņemas mājokļa iegādei, krietni retāk – būvniecībai.

Programmas piedāvātos galvojumus izmanto ģimenes visā Latvijā. 67% galvojumu piešķirti aizdevumiem Rīgā un Pierīgā, Vidzemē – 14%, Kurzemē – 9%, Zemgalē – 7%, savukārt Latgalē – 3% no kopējā skaita.

Plānots, ka nākamgad mājokļu galvojumu atbalsta programmas finansēšanai varētu tikt piešķirti 6,6 miljoni eiro, lai varētu izsniegt aptuveni 4000 galvojumus.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +3
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (6)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti