viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Iesniegumu par laulības noslēgšanu varētu iesniegt arī elektroniski  1


Laura Studente,
LV portāls

07.08.2017

ĪSUMĀ

 • Šobrīd personas, kuras vēlas noslēgt laulību, dzimtsarakstu iestādē personīgi iesniedz noteikta parauga abu parakstītu kopīgu iesniegumu.
 • Informatīvais ziņojums paredz, ka no nākamā gada rudens tas varētu mainīties un iesniegumu dzimtsarakstu nodaļai varētu iesniegt elektroniski, parakstot to ar drošu elektronisko parakstu.
 • Pēc valsts nodevas nomaksas dzimtsarakstu nodaļa ar personām vienosies par laulības noslēgšanas datumu un laiku.
 • Šāda iespēja būs pieejama tikai Latvijas valstspiederīgajiem.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0


Saistītie resursi

Tiesību akti
Citi raksti


 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Ministru kabinets ir apstiprinājis Tieslietu ministrijas informatīvo ziņojumu, kas paredz, ka jau no nākamā gada rudens iesniegumu par laulības noslēgšanu varētu iesniegt elektroniski. Paredzams, ka visvairāk tas atvieglos laulības reģistrāciju tiem pāriem, kas uzturas ārzemēs, bet laulību plāno noslēgt Latvijā. Iesniegumam būs jābūt parakstītam ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu.

Pašreiz pāriem, kas vēlas noslēgt laulību, personīgi jāierodas dzimtsarakstu nodaļā un jāiesniedz abu parakstīts iesniegums. To paredz Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 17. pants. Ja topošie laulātie dzīvo Latvijā, iesniegumu iesniedz pašvaldības dzimtsarakstu nodaļā, bet, ja ārvalstīs, – Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstīs.

Iesniegums būs jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu

Tomēr nākamgad šī kārtība varētu mainīties. Tieslietu ministrija ir izstrādājusi informatīvo ziņojumu "Par iesnieguma par laulības noslēgšanu elektronisku iesniegšanu dzimtsarakstu nodaļā", kas paredz Latvijā ieviest iespēju laulības noslēgšanas iesniegumu iesniegt elektroniski, to nosūtot dzimtsarakstu nodaļai, kur plānots noslēgt laulību. Savukārt, lai identificētu iesnieguma iesniedzēju, tas būs jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu.

Tādējādi Latvijas valstspiederīgie varēs iesniegumu iesniegt attālināti sev izdevīgākā un ērtākā laikā (it īpaši situācijās, kad personas atrodas ārvalstīs). Iespēja iesniegumu par laulības noslēgšanu iesniegt arī elektroniski darbojas vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Nīderlandē (kopš 2016. gada jūlija) un Portugālē. Latvija būs pirmā no Baltijas valstīm, kas ieviesīs šādu regulējumu, prezentējot informatīvo ziņojumu, skaidroja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. Par iespēju ieviest šādu elektronisku pakalpojumu tiek domāts arī Lietuvā, savukārt Igaunija elektronisku iesnieguma ieviešanu neplāno.

Savukārt Tieslietu ministrija norāda, ka jaunievedums Latvijā atvieglos un vienkāršos iesniegumu iesniegšanas kārtību, kā arī veicinās ātrāku un ērtāku saziņu starp dzimtsarakstu nodaļu un privātpersonu.

Kā tas notiks?

Tieslietu ministrija skaidro: dzimtsarakstu nodaļa nosūtīs iesniedzējam paziņojumu par iesnieguma saņemšanu uz elektronisko pasta adresi, papildus informējot par nepieciešamību veikt valsts nodevas apmaksu par laulības reģistrāciju. Pēc valsts nodevas nomaksas dzimtsarakstu nodaļa ar personām vienosies par laulības noslēgšanas datumu un laiku.

Informatīvajā ziņojumā skaidrots, ka līdz šim personas visbiežāk ir vērsušās tuvākajā dzimtsarakstu nodaļā atbilstoši savai dzīvesvietai vai darbavietai vai pārstāvniecībā, lai saņemtu izziņu par laulības reģistrācijai nepieciešamo dokumentu pārbaudi, ko vēlāk iesniedz dzimtsarakstu nodaļā, kurā plānots noslēgt laulību. Minētā kārtība atvieglos iesnieguma iesniegšanu, to iesniedzot jau konkrētajā nodaļā, kurā vēlēsies reģistrēt laulību, nepastarpināti. Personām būs iespēja iesniegumu iesniegt uzreiz izvēlētajā dzimtsarakstu nodaļā, bez nepieciešamības iepriekš saņemt izziņu par laulības reģistrācijai nepieciešamo dokumentu pārbaudi.

Vienlaikus jāņem vērā, ka iesniegumu iesniegt nevarēs, ja kāds no topošajiem laulātajiem Latvijā būs ārvalstu pilsonis. Tas tāpēc, ka ārvalstu pilsoņiem iesniedzami papildu dokumenti, kuru saturs un autentiskums ir pārbaudāms tikai klātienē, uzrādot to oriģinālus. Tāpat iesnieguma iesniegšana elektroniski nebūtu pieļaujama arī gadījumos, kad viens no iesniedzējiem ir nepilngadīgs, jo papildus iesniegumam ir nepieciešams iesniegt vecāku, aizbildņu vai bāriņtiesas rakstveida atļauju.

Var paaugstināt fiktīvo laulību risku

Tieslietu ministrijas informatīvajā ziņojumā iztirzāti iniciatīvas riski. Galvenokārt trūks iespējas detalizētāk sniegt informāciju un atbildēt uz personu interesējošiem un neskaidriem jautājumiem, kā arī vienoties par laulības reģistrācijas laiku un vietu.

Dzimtsarakstu nodaļu darbinieki novērojuši, ka nereti personu vēlmes nesakrīt ar nodaļas iespējām (konkrētajā laikā laulību noslēgt nav iespējams, jo paredzētas citas laulības vai ir kādi citi traucējoši apstākļi), līdz ar to klātienē iesaistītās puses var izrunāt visus organizatoriskos jautājumus, kas saistīti ar laulības noslēgšanu, aplūkot laulības noslēgšanas telpas, kā arī iepazīties ar visiem pakalpojumiem, ko sniedz dzimtsarakstu nodaļa.

Iesniedzot iesniegumu klātienē, pastāv arī konkrēta un personiska komunikācija starp dzimtsarakstu nodaļas amatpersonu un personām, kuras vēlas noslēgt laulību, tādējādi jau iesnieguma iesniegšanas brīdī ir iespēja pārliecināties, ka iesniegums tiek iesniegts no brīvas gribas. Līdz ar to šāds jauns ieviesums var palielināt arī fiktīvo laulību risku.

Jaunais regulējums spēkā varētu stāties nākamgad

Pagaidām gan nevar prognozēt jaunā pakalpojuma mērķauditoriju. Tieslietu ministrija prognozē – tā kā drošu elektronisko parakstu joprojām lieto proporcionāli neliela sabiedrības daļa, tad arī iesniegumu skaits varētu būt neliels.

Vienlaikus plānots, ka izmaiņas par personas tiesībām iesniegumu iesniegt arī elektroniski ar drošu elektronisko parakstu un laika zīmogu stāsies spēkā ne vēlāk kā 2018. gada otrajā pusē, ņemot vērā normatīvā regulējuma grozījumu izstrādes gaitu.

Tieslietu ministrija sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju līdz 2019. gadam arī izvērtēs papildu iespēju iesniegt iesniegumu, izmantojot valsts pārvaldes pakalpojumu portālu latvija.lv.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'laulība  

  Ieteikt:  +3
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
 
1 Kopā: 1
 

Elektra
Iesaka:  +0  -0

Dzimumaktu nevar nokartot elektroniski ?

07.08.2017 21:03:01

 
1 Kopā: 1
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti