viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Desmit ceļu satiksmes kultūras baušļi


Elīna Gulbe,
LV portāls

21.07.2017

ĪSUMĀ

 • 70% autovadītāju visvairāk kaitina tas, ka citi satiksmes dalībnieki nerāda pagriezienu, traucē arī tas, ka aplī tiek braukts pa ārējo malu vai krustojumā pie zaļās gaismas netiek laicīgi uzsākta braukšana.
 • Neuzmanīga rīcība, tostarp nepārliecināšanās par ceļa došanu, ir viens no biežākajiem KASKO negadījumu iemesliem.
 • 32% autovadītāju atzīst – ceļu satiksmes negadījuma cēlonis bijis neuzmanība. Savukārt 11% domājuši par citām lietām, bet 6% gadījumu nelaime notikusi stresa dēļ.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0


Saistītie resursi

Tiesību akti

 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

“Ceļu satiksmes kultūru veido ne tikai rakstīti likumi, bet arī cilvēku mijiedarbība,” atklājot Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) organizēto kampaņu “Par labām attiecībām”, kuras mērķis ir uzlabot tā saukto nerakstīto satiksmes kultūras likumu ievērošanu, norādīja CSDD valdes loceklis Jānis Golubevs. Viņš atzina, ka situācija uz Latvijas ceļiem katru gadu uzlabojas, taču arvien vēl var pilnveidoties.

Aicina uz mijiedarbību un solidaritāti

CSDD veiktais pētījums rāda – 70% autovadītāju visvairāk kaitina tas, ka citi satiksmes dalībnieki nerāda pagriezienu. Citi atzīmējuši, ka traucē arī tas, ka aplī tiek braukts pa ārējo malu vai krustojumā pie zaļās gaismas netiek laicīgi uzsākta braukšana. Satiksmes ministrs Uldis Augulis, atklājot CSDD organizēto kampaņu, izteica cerību, ka tā ļaus satiksmes dalībniekiem paskatīties vienam uz otru un rosinās censties ievērot tādas lietas, kuras ikdienā varbūt aizmirstas, – parādīt laicīgi pagriezienu, pagaidīt sekundi un palaist citus satiksmes dalībniekus, kuri mēģina izbraukt uz ceļa. Ministrs atgādināja, ka uz ceļiem vēl joprojām brīžiem veidojas diezgan bīstamas situācijas, kuras rada gan lēkāšana pa joslām, gan ātruma neievērošana. Saistībā ar kampaņu viņš pauda: "Visas šīs lietas uzlabo kultūru, kas padara satiksmi arvien drošāku, lai mums nebūtu nelaimes gadījumu ar nelāgām sekām."

"Izvērtējot apdrošināšanas gadījumus, redzam, ka nereti auto īpašnieki paši atzīst, ka negadījums noticis, jo autovadītājs cerējis un paļāvies uz to, ka otrs vadītājs dos ceļu, ievērojot pieklājības principus vai tā saucamos nerakstītos likumus," kampaņai "Par labām attiecībām" veltītajos materiālos norādījis apdrošināšanas sabiedrības ERGO Transportlīdzekļu apdrošināšanas nodaļas vadītājs Aldis Eņģelis. "Neuzmanīga rīcība, tostarp nepārliecināšanās par ceļa došanu, ir viens no biežākajiem KASKO negadījumu iemesliem – vidēji ik mēnesi saņemam apmēram 50 šādu atlīdzības pieteikumu." Valsts policijas apkopotie dati rāda, ka 32% autovadītāju atzīst – ceļu satiksmes negadījuma cēlonis bijis neuzmanība. Savukārt 11% domājuši par citām lietām, bet 6% gadījumu nelaime notikusi stresa dēļ. "Radīsim mijiedarbību, solidaritāti ceļu satiksmē, un pilnīgi noteikti rezultāts būs redzams arī statistikā," aicināja Jānis Golubevs.

Desmit atraktīvas ceļa zīmes

Ceļu satiksmes kultūras veicināšanas kampaņai izstrādātās košās un asprātīgās ceļa zīmes, atsaucoties uz līdzībām ar sadzīvi, atgādina par desmit pieklājības likumiem:

 • dodam ceļu tiem, kas tuvojas pa ieskriešanās joslu;
 • aplī pārkārtojamies uz iekšējo joslu, lai arī citi var iebraukt;
 • palaižam tos, kuri gaida izbrauktuvēs un sānceļos;
 • atstājam drošu telpu velobraucējiem;
 • pie šķēršļiem un ceļu sašaurinājumiem izmantojam rāvējslēdzēja principu;
 • autobusiem un smagajiem atvēlam vairāk vietas un laika bremzēšanai;
 • nemētājamies pa joslām un nespraucamies priekšā;
 • saziņai izmantojam acu kontaktu un žestus – lieki netaurējam;
 • vienmēr ieslēdzam pagrieziena signālu, turklāt savlaicīgi;
 • uzmanām savas un neslēpjamies citu aklajās zonās.

Kampaņai veltītajā preses konferencē nerakstītos satiksmes kultūras likumus prezentēja desmit sabiedrībā zināmi cilvēki. "Solidaritāte un empātija ir lietas, ar kurām mēs sadzīvē varam risināt ļoti daudz un dažādas problēmas, tāpēc nebūsim egoisti uz ceļa un palaidīsim citus iekļauties satiksmes vienmērīgajā plūsmā. Ir taču patīkami palaist kādu un saņemt pretī "paldies"," atgādināja J. Golubevs, stāstot par likumu "Dari to, ko sagaidi no citiem!".

"Nebāz otru zem tupeles!" – tā skan Latvijas Riteņbraucēju apvienības pārstāvja un velo eksperta Māra Jonova pārstāvētais aicinājums ievērot drošu distanci, apbraucot velosipēdistus. "Ja nepatīk riteņbraucēji, turieties no viņiem pa gabalu, un visiem būs labāk," viņš jokoja un izteica cerību, ka, iespējams, kādreiz šis nerakstītais likums tomēr tiks iekļauts Ceļu satiksmes noteikumos.

Savukārt modes māksliniece Indra Salceviča kampaņas atklāšanā kļuva par rāvējslēdzēja likuma vēstnesi un vērsa uzmanību uz tā paralēlēm ar ikdienu: "Apģērbā rāvējslēdzēja mērķis ir ekonomēt laiku. Tāpat ir arī uz ceļa. Ja mēs ievērojam rāvējslēdzēja principu, mēs cienām viens otra laiku."

Apkopoto kultūras normu skaidrošanā piedalījās arī satiksmes ministrs Uldis Augulis, olimpiete Ineta Radeviča, acu ķirurgs Fēlikss Lūkins, aktieris Rihards Lepers, autosportists Jānis Baumanis, invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis un Latvijas vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Kampaņas košās ceļa zīmes uz ielām gan nenonāks. Tās varēs aplūkot Rīgas Motormuzejā un "Circle K" degvielas uzpildes stacijās. Ar tām saistītā informatīvā kampaņa augustā būs veltīta mazāk aizsargātajiem satiksmes dalībniekiem, savukārt septembrī – autovadītāju savstarpējām attiecībām, norādīja CSDD pārstāve Ieva Bērziņa. Savukārt tīmekļa vietnē nerakstitie.lv CSDD aicina katru pievienot savas nerakstīto likumu idejas.
 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'autosatiksme  'gājēji  'velosatiksme  

  Ieteikt:  +3
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums mediācija diaspora izsole izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti