E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 9432
Lasīšanai: 2 minūtes
1
6
1
6

Parādsaistību noilguma iestāšanās iespējas

Publicēts pirms 8 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
20. aprīlī, 2016
Juris

Labdien! Vēlējos pajautāt, cik ilgi parādu piedziņas firma “Gelvora” gaida parāda apmaksu? Zinu, ka 10 gadu laikā veidojas parāda noilgums. Es parādus maksāju pa vienam, nomaksāju vienai firmai parādu, tad maksāju nākamo. Kad “Gelvora” lietu nodod tiesai? Uzskatu, ja ir 10 gadu noilgums, tad lieta var saglabāties vismaz 8 gadus, tad var iesniegt prasību tiesā, cik saprotu, piedziņas kompānijām tiesāties nav izdevīgi, jo tie uzliek savus soda procentus.

A
atbild:
26. aprīlī, 2016

Civillikuma 1893. pants nosaka, ka saistību tiesības izbeidzas, ja tiesīgā persona tās pienācīgi neizlieto likuma noteiktā noilguma termiņā. Tātad, ja kompānija, kam esat parādā, nebūs tiesā vērsusies desmit gadu laikā no parādsaistību iestāšanās brīža, iestāsies noilguma termiņš. 

Savukārt, ja kompānija ir vērsusies tiesā un sprieduma izpilde ir nodota tiesu izpildītājam, šādam parādam noilguma faktiski nav. Proti, lieta pie tiesu izpildītāja var glabāties vairākus gadu desmitus un piedziņu var uzsākt tad, kad parādniekam ir pietiekami ienākumi.

Juridiski noilgums pastāv vēl vienā situācijā. Civillikuma 1895. pants nosaka, ka visas saistību tiesības, kuras nav noteikti izņemtas no noilguma ietekmes un kuru izlietošanai nav likumā noteikti īsāki termiņi, izbeidzas, ja tiesīgā persona tās neizlieto desmit gadu laikā.

Proti, lieta ir iesniegta tiesu izpildītājam, taču piedzinējs uz pieteikuma pamata to izņem ārā no piedziņas. Tiesu izpildītājs par to izpildu dokumentā izdara atzīmi. Ja šādā situācijā piedzinējs vairāk nekā 10 gadus pieteikumu atkārtoti tiesu izpildītājam uz piedziņu neiesniedz, arī tad konkrētajam parādam iestājas noilgums.

Minētās Civillikuma normas parādu piedziņas kompānijām ir labi zināmas. Kad konkrētā kompānija Jūsu parādsaistību lietā plāno vērsties tiesā, ir tās izvēle. 

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 88 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas