E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 9421
Lasīšanai: 4 minūtes

Atkārtoti iesniegt pieteikumu maksātnespējai

Publicēts pirms 8 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
19. aprīlī, 2016
Santa

Labdien! Sakiet, lūdzu, tiesa neapstiprināja saistību dzēšanas procesu (nebija veikti grozījumi). Vai es atkārtoti varu iesniegt pieteikumu maksātnespējas procesam pēc iepriekšēja parauga (ja nav iespējams dabūt līguma kopijas, vai drīkst pieteikumā norādīt lietas Nr., kur bija pievienoti visi līgumi)?

A
atbild:
10. maijā, 2016

Saskaņā ar Maksātnespējas likuma 153. pantu saistību dzēšanas procedūru izbeidz, ja:

1)   parādnieks pēdējo triju gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas vai maksātnespējas procesa laikā ir slēdzis darījumus, kuru rezultātā kļuvis maksātnespējīgs vai radījis zaudējumus kreditoriem, turklāt viņš apzinājās vai viņam vajadzēja apzināties, ka šādu darījumu slēgšana var novest līdz maksātnespējai vai zaudējumu radīšanai kreditoriem;

2)   parādnieks ir sniedzis apzināti nepatiesu informāciju par savu mantisko stāvokli un slēpis savus patiesos ienākumus;

3)   parādnieks nepilda bankrota vai saistību dzēšanas procedūrā paredzētos pienākumus, būtiski apgrūtinot maksātnespējas procesa efektīvu norisi.

Tika norādīts, ka tiesa, izbeidzot fiziskās personas maksātnespējas procesu, konstatēja ierobežojumus saistību dzēšanas procedūras piemērošanai – netika veikti saistību dzēšanas plāna grozījumi. Atbilstoši Maksātnespējas likuma 162. pantam parādniekam ir pienākums sagatavot fiziskās personas saistību dzēšanas plāna grozījumus, ja fiziskās personas saistību dzēšanas plāna izpildes laikā mainās parādnieka ienākumi. Tādējādi var konstatēt, ka minētais saskan ar Maksātnespējas likuma 153. panta 3. punktā norādīto.

Savukārt Maksātnespējas likuma 130. pantā ir noteikti fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas ierobežojumi, tostarp šā panta 3. punktā. Kā ierobežojums atkārtotai fiziskās personas maksātnespējas procesa uzsākšanai paredzēts tikai tāds pēdējo desmit gadu laikā pabeigts maksātnespējas process, kura ietvaros ir dzēstas atlikušās parādsaistības. Līdz ar to personai, kurai fiziskās personas maksātnespējas process ir izbeigts, pamatojoties uz Maksātnespējas likuma 153. panta 3. punktu, nav ierobežojumu atkārtoti pieteikt fiziskās personas maksātnespējas procesu tuvāko 10 gadu laikā, jo ar šādu fiziskās personas maksātnespējas procesu personas saistības paliek nedzēstas. Tādējādi, pastāvot iepriekš minētajiem apstākļiem, ir iespējams iesniegt atkārtotu fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu.

Vienlaikus ir jānorāda, ka gadījumā, ja fiziskās personas maksātnespējas process ir izbeigts, pamatojoties uz Maksātnespējas likuma 153. panta 1. vai 2. punktu, tiesai konstatējot, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, uz viņu attieksies Maksātnespējas likuma 130. panta 1. punktā noteiktais ierobežojums.

Civilprocesa likumā 363.23 panta otrās daļas 3. punktā noteikts, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumam citu starpā jāpievieno dokumenti, kas apstiprina apstākļus, uz kuriem pieteikums pamatots. Tādējādi tiesa nepieņems tādu maksātnespējas procesa pieteikumu, kuram nebūs pievienoti nepieciešamie dokumenti.

Ja vairs nav pieejami pieteikumu pamatojošie dokumenti, tos uz iesnieguma pamata var izprasīt no izbeigtā fiziskās personas maksātnespējas procesa lietas materiāliem. Saskaņā ar Tieslietu ministrijas 2011. gada 15. marta noteikumu Nr. 1-2/6 “Rajonu (pilsētu) tiesu un apgabaltiesu lietvedības organizēšanas noteikumi” 80.punktu izskatītās civillietas un materiāli glabājas pirmās instances tiesas kancelejā, tālāk pēc kalendārā gada beigām līdz nākamā gada 1. jūlijam lietu nodod tiesas arhīvā. Jāņem vērā, ka atbilstoši Civilprocesa likuma 28.3 panta pirmajai daļai atklātā tiesas sēdē izskatītās lietas materiāli pēc tiesas galīgā nolēmuma spēkā stāšanās ir ierobežotas pieejamības informācija un ir pieejami saskaņā ar Informācijas atklātības likumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas