E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 7589
Lasīšanai: 5 minūtes

Pabalstu aprēķināšana, ja iemaksu alga nav bijusi bezalgas atvaļinājuma dēļ

Publicēts pirms 8 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. jūlijā, 2015
Aija

Labdien! Vēlos uzzināt, kā aprēķina dekrēta naudu un maternitātes pabalstu, ja pirmajam bērniņam palikuši divi gadi uz otrā bērniņa piedzimšanas laiku? Šobrīd atrodos vēl bērna kopšanas atvaļinājumā, darbu jāatsāk 17.11.2015., bet otrs dekrēts sākas janvāra sākumā. Darbu neatsākšu, lūgšu bezalgas atvaļinājumu. Respektīvi, abiem bērniem būs divu gadu un nepilna mēneša starpība vecumā. Visur ir informācija par to: ja otrs bērns piedzimst, līdz pirmajam nav palikuši divi gadi. Bet, kas notiek ar pabalstiem, ja otrs bērns piedzimst kaut nedēļu pēc pirmā bērna divu gadu jubilejas, nekur nevaru atrast. Ar cieņu - Aija.

A
atbild:
22. jūlijā, 2015
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Vita Cinīte, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Maternitātes pabalstu (par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma periodu) aprēķina no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā sākas darbnespējas lapa sakarā ar grūtniecību.

Piemēram, ja grūtniecības atvaļinājums sākas 2016.gada janvārī, tātad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai aprēķinās par 12 kalendāra mēnešu periodu no 2014.gada novembra līdz 2015.gada oktobrim.

Ja visā šajā periodā esat atradusies grūtniecības, dzemdību, vēlāk bērna kopšanas atvaļinājumā un iemaksu alga jeb ienākumi, no kuriem jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas, nav bijuši visā 12 mēnešu periodā, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par iepriekšējiem 12 kalendāra mēnešiem pirms grūtniecības, dzemdību, bērna kopšanas atvaļinājuma, atkāpjoties 32 kalendāra mēnešu periodā. Tātad maternitātes pabalstu aprēķina no tiem algotā darbā gūtajiem ienākumiem, ko esat guvusi, strādājot pirms iepriekšējā bērniņa gaidīšanas.

Sociāli apdrošinātām personām tiesības uz vecāku pabalstu rodas ar nākamo dienu pēc dzemdību atvaļinājuma beigu datuma, jo vienlaikus par viena un tā paša bērna kopšanu nevar saņemt maternitātes pabalstu un vecāku pabalstu.

Vecāku pabalstam vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, no kura šis pabalsts tiek piešķirts.

Piemēram, ja vecāku pabalstu pieprasīsiet piešķirt no 2016.gada aprīļa, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu vecāku pabalsta apmēra noteikšanai aprēķinās par 12 kalendāra mēnešu periodu no 2015.gada februāra līdz 2016.gada janvārim.

Tā kā, beidzoties bērna kopšanas atvaļinājumam (2015.gada novembrī), līdz nākamajam grūtniecības atvaļinājumam strādāt neatsāksiet, bet atradīsieties atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, tad vecāku pabalstam vidējo iemaksu algu aprēķinās 40% apmērā no valstī noteiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, proporcionāli to dienu skaitam, par kurām bezalgas atvaļinājums būs piešķirts. Aprēķinot pabalstu 2016.gadā, vērā ņems 2014.gada vidējo apdrošināšanas iemaksu algu – 622,50 eiro. Tas nozīmē, ka 40% no tās ir 249,00 eiro.

Aprēķinot vidējo iemaksu algu maternitātes pabalstam, gan arī vecāku pabalstam, no 12 mēnešu perioda tiek izslēgtas pārejošas darbnespējas, bērna kopšanas atvaļinājuma, kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dienas.

Atšķirībā no vecāku pabalsta gadījumos, kad iemaksu alga kādā perioda daļā nav bijusi bezalgas atvaļinājuma dēļ, maternitātes pabalstam piemēro 70% apmērā no valstī noteiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, proporcionāli to dienu skaitam, par kurām šis atvaļinājums ir piešķirts. Aprēķinot pabalstu 2015.gadā, vērā ņem 2013.gada vidējo apdrošināšanas iemaksu algu – 594,06 eiro. Tas nozīmē, ka 70% no tās ir 415,84 eiro.

Valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, attiecīgi 40% vai 70% apmērā, par periodu, kad personai apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi bezalgas atvaļinājuma dēļ, piemēro saskaņā ar likumu „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas