E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 751
Lasīšanai: 5 minūtes

Parādu bankai piedzen tiesu izpildītājs

Publicēts pirms 12 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
04. oktobrī, 2011
zane grinerte

Labdien. Man ir tāda situācija. Paņēmu kredītu BIGBANK. Tā sanāca, ka laikus nevarēju atdot. Sakāpa procenti, un summa sanāca smuka. Tad es vēl biju bezdarbniece, un ar BIGBANK vienojāmies, ka katru mēnesi maksāšu 15 Ls (esmu maksājusi katru mēnesi kopš vienošanās; man ir arī vienošanās plāns atsūtīts), par cik man ir 3 mazgadīgi bērni, vairāk nevaru maksāt. Ar jūniju sāku strādāt oficiāli.
Šomēnes BIGBANK manam darba devējam atsūtīja vēstuli, ka no algas vilks nost 30%. Mana alga ir 222,50 Ls. Vai BIGBANK tā drīkst rīkoties, ja esmu pildījis savu vienošanos? Vai viņi drīkst no minimālās algas atvilkt tādus procentus? Kāpēc viņi man neatsūtīja tādu vēstuli, bet tikai darba devējam? Lūdzu, sniedziet man atbildi, kā man rīkoties tālāk? Paldies.

A
atbild:
17. oktobrī, 2011
Lidija Dārziņa
LV portāls

LV portālā jau ir skaidrots, ka ar parādu piedziņu, ja tāda situācija izveidojusies, nenodarbojas kredītiestādes, bet tiesu izpildītāji, kuri savukārt arī sūta rīkojumu darba devējam piedziņas vēršanai uz darba samaksu.
Civilprocesa likuma 594.pantā noteikts, kāds var būt ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem. Vēršot piedziņu pret darba algu, tiesu izpildītājs var ieturēt 30% no darba algas ( pēc nodokļu nomaksas), neievērojot apgādājamos.
Skaidrojumu par to varat izlasīt LV portāla rakstā “Cik naudas tiesu izpildītājs drīkst apķīlāt parādniekam”.

LV portāls sazinājās ar Jūsu banku un informēja par izklāstīto situāciju. Sniedzam arī AS BIGBANK Latvijas filiāles atbildi. Mārketinga speciāliste Agnija Greiziņa paskaidroja:

“Diemžēl mēs nedrīkstam komentēt šo gadījumu bez klienta rakstiskas atļaujas.
Tomēr varam sniegt vispārēju ieskatu lietas būtībā. Tiesas spriedumi un lēmumi par parādu piedziņu tiek nodoti zvērinātiem tiesu izpildītājiem un neatkarīgi no tā, ka varbūt ilgstoši piedziņas darbības ir nesekmīgas, izpildu lietas netiek atsauktas tikai tāpēc, ka kādu laiku parādniekam nav līdzekļu un mantas, uz ko vērst piedziņu.

Ar to varētu būt izskaidrojama situācija, ka personas ilgu laiku pēc tiesas nolēmuma, uzsākot darba tiesiskās attiecības un gūstot ienākumus, konstatē, ka tiek vērsta piedziņa uz darba samaksu.

Civilprocesa likums paredz piedzinējam tiesības lūgt zvērinātu tiesu izpildītāju atlikt izpildu darbības, piemēram, pamatojoties uz to, ka parādnieks labprātīgi maksā piedzinējam parādu, taču tikai gadījumos, kad vienošanās tiek pildītas korekti, kreditors izvērtē, vai izmantot šīs likumā paredzētās tiesības.

Ja aizņēmējs nepilda vai pilda vienošanos nekorekti, t.i., veic maksājumus ar kavēšanos vai nepietiekamā apmērā, tad aizdevējs parasti neatliek tiesu izpildītāju darbības.

Vēlamies sniegt arī vispārējus ieteikumus klientiem, kas nonākuši finanšu grūtībās, kā rīkoties situācijās, kad radušās problēmas savlaicīgi atmaksāt kredītu.

Pirmkārt, BIGBANK rekomendē saviem klientiem informēt banku par radušos situāciju, cik ātri vien iespējams.
BIGBANK var palīdzēt tikai tiem klientiem, kas ir rīkojušies saskaņā ar atbildīgas aizņemšanās standartiem: vienmēr savlaicīgi nokārtojuši kredīta maksājumus, savlaicīgi informējuši banku par finanšu grūtībām atmaksāt kredītu un ir izrādījuši pretimnākšanu un vēlmi sadarboties situācijas risināšanā.

BIGBANK var piedāvāt zemākus ikmēneša kredīta maksājumus vai arī garākus atmaksas termiņus, tomēr šie situācijas risinājumi ir atkarīgi no klienta.

BIGBANK rekomendē VIENMĒR informēt banku par izmaiņām personīgajā finanšu situācijā. Slēpšanās, bankas paziņojumu ignorēšana vai pilnīgi noraidoša attieksme pret bankas piedāvātajiem risinājumiem parasti sarežģī situāciju vēl vairāk.
Klientam vislabākais risinājums ir iespējams tad, ja panākta vienošanās ar banku, vēl pirms lieta iesniegta tiesā. Jārēķinās, ka tiesas gadījumā papildus soda naudām par ilgstoši kavētajiem maksājumiem nāksies segt arī tiesas izdevumus.

Aizņēmējs un aizdevējs ir vienlīdzīgi partneri, un katrai pusei ir jāuzņemas atbildība par saviem pienākumiem pret kredītsaistību nokārtošanu. Pirms kredītsaistību uzņemšanās klients ir atbildīgs apsvērt savas iespējas kredītu atmaksāt norādītajā laika grafikā, iespējamās izmaiņas finansiālajā situācijā kredīta atmaksas laikā, kā arī citus ikdienas ienākumus un tēriņus.”

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas