E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 6263
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Ģimene

Nepieciešams konsultēties ar juristu

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
27. janvārī, 2015
Kristine

Sveiki! Man tāds jautājums. Esmu laulībā kopš 2006.gada. Man ir trīs bērni. Vecākais no oficiālā vīra. Vēlāk mēs pašķīrāmies, un ir vēl divi bērni no cita vīrieša, bet kuri dzimuši laulības laikā, automātiski jaunākie divi bērni aizgāja vīra uzvārdā. Laulības šķiršana tiesā noteikta 18.martā 2015.g. Vecākam dēlam 8 gadi, un viņa tēvu varēju padot uz alimentiem, bet ko un kā darīt ar jaunāko bērnu tēvu, jo bērniem dzimšanas apliecībā ierakstīts vīra uzvārds, ne tēva. Vai es varu pieprasīt paternitāti, vēl esot laulībā? Vai man jāgaida šķiršanās tiesā un tikai tad to var izdarīt?

A
atbild:
27. janvārī, 2015
Edīte Brikmane
LV portāls

Pašreizējā situācijā bērna juridiskais tēvs ir Jūsu bijušais vīrs un līdz ar to uz viņu gulstas pienākums gādāt par bērnu uzturu, proti, maksāt alimentus arī Jūsu jaunākajiem bērniem. 

Lai varētu noteikt, ka bērnu tēvs ir cits vīrietis, vispirms jāapstrīd paternitātes pieņēmums, proti, ka bērnu tēvs ir Jūsu vīrs. 

Atbilstoši Civillikuma 148.pantam paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt tiesā. Civilprocesa likuma 246.pants noteic personas, kuras var apstrīdēt paternitātes pieņēmumu, - bērna māte, bērna mātes vīrs un bērns pats pēc pilngadības sasniegšanas. 

Ar prasības tiesā celšanu nedrīkst kavēties, jo likumdevējs ir noteicis gan laika ierobežojumu, gan apstākļus, kādos paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt.  Civillikuma 149.pants noteic, ka paternitātes pieņēmumu bērna mātes vīrs var apstrīdēt divu gadu laikā no dienas, kad viņš uzzināja, ka bērns nav cēlies no viņa. Tādas pašas tiesības apstrīdēt paternitātes pieņēmumu ir arī bērna mātei - divu gadu laikā no dienas, kad viņa uzzināja par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti.   

No situācijas apraksta saprotams, ka, abiem jaunākajiem bērniem piedzimstot, gan Jūs, gan Jūsu vīrs apzinājāties, ka bērnu bioloģiskais tēvs ir cits vīrietis. Šādā situācijā paternitātes pieņēmumu, neskatoties uz to, ka joprojām bijāt laulāti, bija iespējams apstrīdēt  tiesā divu gadu laikā no bērna piedzimšanas, bet tas netika darīts. 

Ieteicams konsultēties ar juristu, kas specializējies ģimenes tiesībās, kurš, detalizēti iepazinies ar Jūsu situāciju, varēs konkrētāk pateikt, vai ir kas darāms, lai to atrisinātu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas